חדשות תל אביב

"הכתובת הייתה על הקיר, אבל כולם התעלמו ממנה"

חדשות תל אביב29 בנובמבר 2018    3 דקות
0

הרצח של סילבנה צגאיי הפך לשיחת היום בבית הספר "ביאליק-רוגוזין" שבו למדה • מאי גולן: "איפה היו כל המזועזעים, כשבנות השכונה היהודיות הותקפו על ידי מסתננים מאריתריאה?"

"הכתובת הייתה על הקיר, אבל כולם התעלמו ממנה"
זירת הרצח של צגאיי (בתמונה הקטנה) ברחוב הונא בשכונת התקווה ׀ צילום: פלאש 90

"חבית חומר הנפץ שנקראת 'מדינת אריתריאה בתל אביב' התפוצצה השבוע ובגדול", אומר לי המוכר בקיוסק בתחנה המרכזית יומיים אחרי הרצח המזעזע של סילבנה צגאיי בת ה-13.
האזור הזה מוכר לי היטב. לא פעם הגעתי אל החצר האחורית של תל אביב, שהפכה להארלם שלנו. פעם זה היה בהזמנת כתב הפלילים בוקי נאה, שחשף בפניי את הנרקומנים והזונות שהפכו את נווה שאנן מרחוב הנעליים לרחוב הסכינים, ופעם אחרת בהזמנת הפעילה החברתית מאי גולן שכבר עשר שנים מוחה נגד אוזלת היד של הממשלה למול גלי המסתננים שהפכו את רחובות השכונה שבה גדלה למשתנה אחת גדולה.
"כולם מביעים זעזוע על רצח ילדה קטנה, וזה באמת מזעזע, אבל סליחה על חוסר התקינות הפוליטית, יש בזעזוע הזה גם לא מעט צביעות", אומרת גולן. "איפה היו כל המזועזעים, כשבנות השכונה היהודיות הותקפו על ידי מסתננים מאריתריאה? איפה הם היו כשקשישות נשדדו והותקפו באכזריות?".
אם בתחילת הדרך גולן, שהקימה את עמותת "העיר העברית", הייתה קול בודד במחאה, כיום יש למאבק הזה הרבה פנים ושמות, חלקם מפתיעים לכאורה. "הגענו למצב שאנחנו, הפעילים ותושבי שכונות דרום תל אביב, כבר לא צריכים להגיד את הדברים האלה, כי המסתננים בעצמם אומרים שאין יום ללא פשיעה והטרדות מיניות, שמתרחשות על ידי חבריהם", אומרת גולן.
לדבריה, "הגיע הזמן לנקוט יד קשה נגד האלימות, ואז כפועל יוצא יהיו פחות רציחות, של יהודים ומסתננים מכל הגילאים. הגיע הזמן להחזיר את החוק והסדר למערב הפרוע שנקרא מדינת דרום תל אביב, ואנחנו קוראים לו אריתריאה פינת סודן. אם הממשלה לא תנקוט פעולה מהירה וברורה, בלי לגמגם, הרצח של הילדה האומללה יחוויר לעומת הכאוס שישתלט על דרום העיר ומכאן על מדינה שלמה".

"איפה היה בית הספר?"

בבית הספר "ביאליק-רוגוזין", שבו למדה צגאיי, קיבלו בתדהמה את הבשורה הקשה. "ילדה לא נרצחת סתם כך בלי שקודם תהבהב נורה אדומה", אמר אחד ההורים. "הכתובת הייתה על הקיר, אבל כולם התעלמו ממנה – בבית הספר, בעירייה, במשטרה. קשה להאמין שאף אחד לא ראה רמז לכך".
אלון בצלאל, מורה לחינוך גופני בבית הספר, אמר כי "לא ראו עליה שיש לה בעיות בבית, למרות שהייתה ילדה שמדברת, משתפת, חברותית מאוד".
לדבריו, "הצוות כאן כל הזמן עם יד על הדופק. בגלל שיש ילדים שההורים שלהם עובדים משעות הבוקר המוקדמות עד הלילה, אם אחד הילדים לא מגיע לבית הספר אנחנו מיד מתקשרים. עוטפים אותם כל הזמן".
אחד השכנים לשעבר של המשפחה סיפר כי הנרצחת התקשרה לפני מספר ימים למשטרה והתלוננה על איומים מצד בן זוגה לשעבר של אמה, לאחר שסבלה מאלימות שהפגין כלפיה. במשטרה מכחישים בתוקף כי צגאיי מסרה מידע לגבי מסכת איומים ואלימות שספגה לכאורה.
"לפני מספר ימים פנתה הנערה בטלפון למוקד 100 של המשטרה ודיווחה על כך שבן זוגה לשעבר של אמה הגיע לביתן לאסוף את חפציו. היא תוחקרה ונשאלה אם היא מאוימת או שמא החשוד תקף אותה או את אמה, אך היא השיבה בשלילה. למרות זאת, יצאה ניידת לביתה, אך היא נותרה איתנה בעמדתה. כל פרסום אחר חוטא לאמת ומטעה את הציבור", נכתב בהודעת המשטרה.
במרכז הקהילתי לנשים מהקהילה האריתריאית בישראל מסרו: "הופקרנו להתמודד לבדנו. כשאנחנו פונות למשטרת ישראל לעזרה, פעמים רבות אנו נותרות ללא מענה. הפסיקו את הלחץ עלינו והפעילו מדיניות שבה נוכל לפנות לרשויות ולקבל מענה הולם. רק כך נוכל להימנע מעוד סיפורים כואבים כאלה".

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

מלון דן חוזר "לארח" תיירים

מלון דן פנורמה תל אביב פונה מחולי הקורונה, עבר תהליך חיטוי אינטנסיבי ויהפוך החל ממחר למלונות עבור מבודדים שחזרו מחו"ל....

חדשות תל אביב6 במאי 2020    דקה אחת
0

ויראלי גם לכלבים

  ההגבלות הקשות על יציאה מהבתים והאיסור הגורף להגיע לפארקים, לחופי הרחצה ולמקומות ציבוריים, יוצרים "רעידת אדמה" בקרב בעלי החיים,...

חדשות תל אביב30 במרץ 2020    2 דקות

כתיבת תגובה