חדשות תל אביב

החיילים יתפקדו שוב לקלפי?

חדשות תל אביב11 בנובמבר 2018    3 דקות
0

ועדת הבחירות בתל אביב החליטה לפסול שמונה פתקי הצבעה שעל פי החשד זויפו במהלך ספירת קולות החיילים, במקום הצבעה חוזרת בצה"ל • רשימת "מאמינים": "הצבעה חוזרת עשויה לגרום לזיהום הליך הבחירות" • יו״ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג: "לא נסתפק בפחות מבחירות חוזרות בקלפיות צה"ל"

החיילים יתפקדו שוב לקלפי?
השופטת בדימוס ורדה אלשיך. כינסה ישיבה מיוחדת ׀ צילום: עופר נחשון, פלאש 90

בעקבות חשד לזיופים לקראת תום ספירת קולות החיילים ביום חמישי שעבר, החליטה ועדת הבחירות בתל אביב להמליץ על פסילת תוצאות הספירה למועצת העיר ולקיים בחירות חוזרות בצה"ל. במשרד הפנים התנגדו להחלטה, ובישיבה דרמטית נוספת, שהתקיימה ביום שני, הוחלט לפסול רק את שמונת פתקי ההצבעה החשודים כמזויפים ולאשר את התוצאות.
את ההחלטה לפסילת שמונה הקולות הוביל מנהל ועדת הבחירות בתל אביב, ירוחם כהן, שנחשב לדמות מנוסה ומוערכת.
במרצ, שבעקבות ההחלטה ירדו מארבעה מנדטים לשלוש, מתכוונים להגיש ערעור לבית המשפט.
לעומת זאת, ברשימת החזית הדתית "מאמינים", שזכתה במנדט הנוסף בזכות 44 קולות יותר מאשר למרצ, קיבלו בשביעות רצון את ההחלטה הדרמטית. חבר המועצה השני מטעמה, ביחד עם חיים גורן, יהיה נפתלי לוברט מיהדות התורה.
הפרשה החלה ביום חמישי שעבר בלילה, לקראת תום ספירת כ-4,500 קולות חיילים.
בעת שנספרה הקלפי האחרונה, פרצה מהומה. נטען שמשקיף מטעם רשימת החזית הדתית "מאמינים" הוציא מהכיסים כעשר מעטפות לא חתומות על ידי ועדת הבחירות ובתוכן פתקים, שעליהם רשום בכתב יד שם רשימתו בניסיון להוסיף אותם למניין קולות החיילים שנספרים.
מי שגילה את ניסיון התרמית לכאורה, היה נציג של ש"ס.
ועדת הבחירות הגיבה במהירות והורתה לבצע ספירה חוזרת באותה קלפי, ואז התגלו 18 מעטפות שאינן חתומות. למקום הוזמנה המשטרה שפתחה בבדיקת האירוע והוגשה תלונה.
המשקיף מטעם "מאמינים", שהוסיף לכאורה את פתקי ההצבעה, הוא דמות מוכרת בציבור הדתי והמסורתי בתל אביב.
"מרצ תעתור לבית המשפט"
יו"ר ועדת הבחירות בתל אביב, השופטת בדימוס ורדה אלשיך, כינסה ישיבה מיוחדת של הוועדה, שבסיומה התקבלה ההחלטה הדרמטית על ביטול תוצאות ההצבעה בצה"ל.
במשרד הפנים דחו את ההחלטה וטענו כי הוועדה חרגה מסמכותה וכי לא קיימת כלל אופציה כזו.
חבר מועצת עיריית תל אביב מטעם מרצ, איתי פנקס, שנבחר למועצה במקום השני, אמר כי מדובר באירוע חמור ביותר, ומרצ תעמוד על הדרישה לפסול את התוצאות.
"צריך לפסול את כל ספירת 4,500 קולות החיילים. צריכים לחקור אם אותו משקיף מטעם 'מאמינים' פעל על דעת עצמו או שהיה פה דבר מאורגן", ציין פנקס. "אי אפשר לדעת אם מדובר רק במעטפות הלא חתומות שנתפסו בערב, מכיוון שעל פי הפרוטוקול הוא שהה בספירה מהשעה 12:00. ייתכן שהוכנסו פתקים נוספים שהם לא קולות החיילים. חייבים לספור שוב, ואם שר הפנים יחליט לאשר את התוצאות, מרצ תעתור לבית המשפט וזה יגיע עד בג"ץ. אנחנו לא נוותר".
מטעמו של חיים גורן, ראש רשימת "מאמינים", המורכבת מהבית היהודי ויהדות התורה, נמסר בתגובה: "עם היוודע דבר האירוע, פנה גורן בדרישה לוועדת הבחירות על מנת שתפתח בבדיקה מיידית מול משטרת ישראל כדי שזו תפעל בכל הכלים העומדים לרשותה. בהינתן שהפרטים נכונים, מדובר באירוע חריג מאוד ולכאורה פלילי. פסילת קולות החיילים מכל הקלפיות, אף שהמקרה לכאורה התרחש רק בקלפי אחת, אינה מידתית, פוגעת בקולות הכשרים ותכריח אלפי חיילים להצביע בשנית ללא כל צורך ועשויה לגרום לזיהום הליך הבחירות בסיבוב השני".
לאחר ישיבת ועדת הבחירות שהתקיימה ביום שני בבניין העירייה, שבה אושרו תוצאות ספירת קולות החיילים, אמר גורן: "אני מברך את חברי נפתלי לוברט, על בחירתו כחבר מועצת העיר מן המניין. החשד להטיה שנבדק לגבי אותם קולות ספציפיים הוא חמור, ואני משוכנע שהמשטרה תעשה את עבודתה נאמנה בעניין זה".
יו״ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, הגיבה בנושא: "הבחירות בתל אביב זוהמו. הבחירה של התל אביבים בסכנת זיוף. לא נסתפק בפחות מבחירות חוזרות בקלפיות החיילים וחקירת משטרה רצינית של העבירות הפליליות. אם הציבור התל אביבי יצטרך לגשת שוב לקלפיות, יהיה עליו להחליט איזו תל אביב הוא רוצה לראות – חופשית ופלורליסטית, או מסיתה ומושחתת".
משה כהן

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

שכונה בחצר: פסטיבל אמנות רב תחומי בחצרות המשותפות...

בפסטיבל "שכונה בחצר", שיתקיים בחצרות משותפות של בניינים בשכונת יד אליהו, יתקיימו מגוון אירועי תרבות: מוזיקה, תאטרון, קולנוע, ספרות, קומיקס,...

חדשות תל אביב10 ביוני 2020    דקה אחת
0

המדוזות חזרו לחופי ישראל

המדוזות החלו להגיע לחופי הרחצה. בחוף ירושלים בתל אביב נראו אתמול עשרות מדוזות, שעוררו עניין רב בקרב המבקרים. הנחיל המשמעותי...

חדשות תל אביב8 ביוני 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה