חדשות תל אביב

הבנייה בכיכר אתרים תוגבל ל-25 קומות

חדשות תל אביב8 באוגוסט 2019    2 דקות
0

המועצה הארצית לתכנון ובנייה אימצה את עמדת הוולחוף ודחתה את הערר שהגישו היזמים, שבו תבעו להתיר בניית שניים מהמגדלים בגובה של 40 קומות

הבנייה בכיכר אתרים תוגבל ל-25 קומות
כיכר אתרים. פחות דירות מכפי שביקשו היזמים ׀ צילום: אבשלום ששוני

המועצה הארצית לתכנון ובנייה דחתה פה אחד את עיקרי הערר שהגישו היזמים על תכנית כיכר אתרים, אבל סאגת הבנייה בכיכר המוזנחת, שנראית כפצע ברצועת החוף התל אביבית, עדיין רחוקה מסיום.
ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה אימצה את עמדת ולחוף (הוועדה לשמירה על הסביבה החופית), שקבעה כי גובה הבינוי במתחם כיכר אתרים יישאר עד 25 קומות, ודחתה את דרישת היזמים להתיר בניית שניים מהמגדלים בגובה של 40 קומות. הוועדה קבעה כי לנוכח משקלו הרב של היבט גובה המבנים בשמירה על הסביבה החופית, אין מקום להתערב בהחלטת הוולחוף, שלא לאשר חריגה, ודאי כה משמעותית, מגובה המבנים המקסימלי שנקבע למתחם. הוועדה סברה כי הגבלת הבינוי ל-25 קומות היא סבירה גם מבחינה מהותית, וכי אין הצדקה בשלב הנוכחי לחריגה.
הוועדה גם דחתה את בקשת היזמים ליחס של 50%-50% בין מגורים למלונאות. המשמעות היא שבמתחם ייבנו פחות יחידות דיור מכפי שביקשו היזמים. עם זאת, ועדת הערר הדגישה כי ההחלטה תקפה רק עד לתכנון המפורט של השטח, שבו יתבררו גודל המגרש לאחר הפרשות לצורכי ציבור והיקף וזכויות הבנייה הנוספות, הנדרשות לשם הפיכת התכנון לישים מבחינה כלכלית.
הוועדה הבהירה כי אין מניעה שבתכנון המפורט יאושרו החריגות המבוקשות מהוראות תכנית תא/5000, ככל שתימצא לכך הצדקה, אלא שתכנון מפורט כזה יתבצע לאחר גיבוש מסמך מדיניות למתחם החופי על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בתל אביב, ולאחר מכן ההחלטה תובא לאישור הוועדה המחוזית והוולחוף.
הוועדה הזכירה כי בחודש פברואר הגישה חברת ג’י.טי.אל.וי – נכסי עידית, שהיא בעלת כ-70% מהזכויות בכיכר, ערר על החלטת הוולחוף בעניין תא שטח כיכר אתרים (301 ג’), כפי שנקבע בתכנית המתאר של תל אביב (תא/5000). הוולחוף קבעה כי יש להותיר את התכנון במתחם כיכר אתרים כפי שנקבע בהתאם להוראות התכנית המופקדת, והדגישה כי אינה שוללת מראש בינוי מגדלים בהיקף גדול יותר מהקבוע ובחינת תמהיל השימושים, וככל שהוועדה המקומית תסבור כי התכנון המוצע במתחם דורש להעלותו מעל ל-25 קומות, הנושא ייבחן על ידי הוועדה המחוזית.
ההערכות הן שבעת הדיון על התכניות המפורטות לכיכר אתרים תועלה שוב הדרישה להגדיל את זכויות הבנייה וגובה המגדלים וכן לאפשר תמהיל גבוה יותר של יחידות דיור. העירייה עשויה לתמוך בעמדת היזמים להגדלת היקפי הבנייה, תוך שמירת שטחים ציבוריים פתוחים.
יצוין כי כיכר אתרים עמדה בשנה האחרונה במוקד ויכוח ציבורי בין מתנגדי התכנית, שדרשו להפחית את גובה המגדלים והיקפי שטחי הבנייה, במטרה להפוך את הכיכר לשטח ציבורי פתוח ונרחב, לבין היזמים, שטענו כי על מנת ליצור כדאיות כלכלית יש להתיר יותר זכויות בנייה.

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

מפיגים את השעמום: פעילויות תרבות מקוונות בספריות...

גם עם תום הסגר השני, ילדים ובני נוער רבים נמצאים עדיין בבית. לכן, כפי שעשו בשבועות האחרונים בהצלחה רבה, גם...

חדשות תל אביב19 באוקטובר 2020    3 דקות
0

למען הקהילה: פרויקט התנדבותי לסיוע במצבי משבר...

עמותת לב זהב המעניקה שירותי סיעוד ורווחה לגיל השלישי ברחבי הארץ יזמה פרויקט לסיוע לקשישים בקהילה ליציאה ממשבר והפגת בדידות....

חדשות תל אביב19 באוקטובר 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה