חדשות תל אביב

האח הגדול צופה בכם

חדשות תל אביב27 בינואר 2019    3 דקות
0

בית המשפט המחוזי אישר לעיריית תל אביב לאכוף עבירות חניה באמצעות מצלמות וידיאו נייחות הפרוסות בעיר • בנוסף, אישר המשרד לביטחון הפנים תקציב של חצי מיליון שקל לרישות שכונות הדרום במצלמות, שיתוחזקו על ידי העירייה

האח הגדול  צופה בכם
מצלמת וידיאו . התושבים חשופים ׀ צילום: אתר עיריית תל אביב

רשויות מקומיות יוכלו לאכוף עבירות חניה באמצעות מצלמות וידיאו נייחות. כך קבע בית המשפט המחוזי. ההחלטה התקדימית התקבלה בערעור שהגישה עיריית תל אביב על החלטת בית המשפט לעניינים מקומיים, שפסל ראיות שמתקבלות באמצעות סרטוני וידיאו ממצלמות נייחות המוצבות בעיר.
זה קרה לאחר שנהג שנצפה על ידי מצלמת וידיאו נייחת, כשהוא חונה בחניה כפולה וחוסם נתיב נסיעה, קיבל קנס כספי. הוא עתר לבית המשפט לעניינים מקומיים, שקבע כי עיריית תל אביב לא הייתה מוסמכת להפעיל את מצלמות הווידיאו שהציבה לצורך אכיפת עבירות חניה, ולכן פסל את הראיות שנאספו באמצעותן.
בפסק דינו, התמקד בית המשפט המחוזי בשני נושאים מרכזיים – הזכות לפרטיות, וסמכות העירייה לאכוף את חוקי החניה באמצעות מצלמות וידיאו. באשר לפגיעה בזכות לפרטיות, קבעה שופטת בית המשפט המחוזי מרים סוקולוב כי מדובר בסך הכל בתשע מצלמות וידיאו נייחות, שהוצבו בצירי תנועה ראשיים, בעייתיים וקשים. זאת, לצורך אכיפה יעילה של הסדרי החניה בהם.
בית המשפט המחוזי הבהיר עוד בהחלטתו כי אף שאין חולק על חשיבותה החוקתית של הזכות לפרטיות, הפגיעה בה, אם ישנה כזו, עומדת בתנאי פסקת ההגבלה של חוק היסוד והיא מוצדקת, מזערית ומידתית ביותר. עוד נקבע, כי ההשערות השונות המלוות בחששות, שהועלו על ידי בית המשפט לעניינים מקומיים, באשר לגידול במספר המצלמות – וכתוצאה מכך פגיעה חמורה בפרטיות האזרחים העוברים במרחב הציבורי – הן בבחינת השערות אשר אין להן כל בסיס עובדתי.
בית המשפט המחוזי קבע עוד כי לא היה מקום לייחס למצלמות אלה תכונות של מצלמות מעקב. ההחלטה הסתמכה, בין היתר, על עתירה שהוגשה לבית המשפט העליון בעניין סמכות העירייה להציב מצלמות. העתירה נמחקה על ידי בית המשפט העליון, לאחר שבאפריל 2018 גובש חוזר משרד הפנים בשיתוף הרשויות המקומיות, שהיו צד לבג"ץ. בחוזר הוסדר נוהל השימוש במצלמות וידיאו לצורך אכיפת עבירות חניה.
בהחלטת המחוזי הובהר עוד כי לנוכח הודאתו של הנהג שעתר לבית המשפט לעניינים מקומיים, כי נכנס לחניה באלכסון, ולאחר שבית המשפט צפה בסרטון ובראיות, נקבע שיש לבטל את הכרעת דינו של בית המשפט לעניינים מקומיים. בית המשפט המחוזי, שקיבל את הערעור שהוגש על ידי עיריית תל אביב, הרשיע את הנהג וגזר עליו קנס בסך 250 שקל.
מעיריית תל אביב-יפו נמסר בעקבות ההחלטה, כי תימשך הפעלת מצלמות ייעודיות לאכיפת חניה כחלק מסמכותה. "מצלמות החניה הן כלי עזר חוקי ויעיל לאכיפת חניה אסורה", ציינו בעירייה. ההחלטה גם עשויה לסלול את הדרך לרשויות מקומיות נוספות לבצע אכיפה באמצעות מצלמות וידיאו.
בתוך כך, נודע השבוע כי עיריית תל אביב, בשיתוף המשרד לביטחון הפנים, יגבירו את פריסת הצבת מצלמות האבטחה בשכונות בדרום העיר. לצורך העניין, יעמיד המשרד לביטחון הפנים תקציב בסך חצי מיליון שקל.
הבעלות על מערכות המצלמות היא של העירייה, והיא גם תהיה האחראית על התחזוקה. בתשובה לשאלת חבר המועצה חיים גורן, האם השתתפות משטרת ישראל בתקציב המצלמות מהווה חלק ממימוש החלטת הממשלה לסייע להגברת הביטחון האישי בדרום תל אביב, השיב מנכ"ל העירייה, מנחם לייבה, כי מדובר בתקציב נפרד שאינו קשור לתכנית הממשלתית. לייבה ציין כי המטרה היא להגביר את פריסת המצלמות בשכונות הדרום.
בתשובה לשאלת חבר המועצה שלמה מסלאווי, בנוגע להיקף ההשתתפות הכספית העירונית בהצבת המצלמות, אמר הממונה על תקציב הפיתוח גל קיסר כי מדובר בהיקף שנתי של כ-3 מיליון שקל. לייבה הבהיר כי בכוונת העירייה להגביר ולפתח את תשתית המצלמות בעיר.
בתשובה לשאלת חברת המועצה ציפי ברנד, בנוגע להיקף כיסוי המצלמות בעיר, ציין לייבה כי הכיסוי יהיה קודם כל בדרום העיר ובשכונות, ואחר כך ביתר חלקי העיר ובמקומות חשובים בעת חירום. לנוכח החשש מפגיעה בפרטיות, ציין לייבה כי העירייה פועלת תחת רגולציה של משרד המשפטים הקובעת מה מותר ומה אסור.

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

20 מיליון שקל לפרויקט שיקום בית הכנסת...

אחד המבנים היפים בתל אביב זוכה לעדנה מחודשת: קרן תל אביב מודיעה  כי קרן פטריק ולינה דרהי תרמה תרומה בסך 20 מיליון שקל...

חדשות תל אביב23 בפברואר 2021    2 דקות
0

חיסונים ללא הפסקה: מחסנים את תושבי תל...

עשרה מתחמי חיסונים של מגן דוד אדום ועיריית תל אביב בשיתוף משרד הבריאות יפעלו במרכזי הבילוי והפנאי ברחבי תל אביב...

חדשות תל אביב18 בפברואר 2021    2 דקות

כתיבת תגובה