חדשות תל אביב

דייגי יפו: "בעד יותר דגים, רק שלא יפגעו לנו בפרנסה"

חדשות תל אביב16 במאי 2019    2 דקות
0

הדייגים קובלים על אי-קבלת פיצוי כספי בעקבות איסור הדיג שהוטל עליהם • נמשך המאבק של בעלי עסקים ותושבי יפו, המתנגדים לסגירת שדרות ירושלים

דייגי יפו: "בעד יותר דגים, רק שלא יפגעו לנו בפרנסה"
מחאת הדייגים. "צריכים להביא אוכל לילדים" |צילום: מחמוד ומוחמד סעדו

עשרות דייגים, רבים מהם מנמל יפו, הפגינו מול משרד החקלאות סמוך לצומת בית דגן, במחאה על איסור הדיג שהוטל למשך כחודש ואי-קבלת פיצוי כספי על כך. במשרד החקלאות תומכים בדרישת הדייגים, אך הבהירו שהפיצוי תלוי במשרד האוצר.
הדייגים דורשים לאפשר להם לשוב לדוג או לפצות אותם. "אנחנו צריכים להתפרנס ולהביא אוכל לילדים", אמר אחד מיוזמי המחאה, מחמוד סעדו מיפו. "עד היום לא קיבלנו פיצוי. נציגים מטעם משרד החקלאות דיברו איתנו והבינו אותנו, ואני מקווה שיסדירו את הפיצוי שמגיע לנו", הוסיף.
כזכור, בתחילת החודש אסר משרד החקלאות את הדיג בים התיכון למשך כחודש, כדי לסייע לדגים להתרבות. בהמשך ייאסר למשך חודשיים דיג מכמורת. "אם לא רוצים שנדוג – שישלמו לנו על אובדן הפרנסה", אמר דייג ותיק, שהוסיף: "אנחנו בעד המאמץ שיהיו יותר דגים בים, רק שלא יפגעו לנו בפרנסה".
ממשרד החקלאות נמסר בתגובה: "על מנת להבטיח את המשך קיומה של אוכלוסיית הדגים במדינת ישראל, ולמנוע פגיעה בהתחדשותם, גם השנה משרד החקלאות הכריז על חודש מאי, שמוכח כחודש בעל ההשפעה הרבה ביותר על רביית הדגים בים התיכון, כתקופת רבייה.
"בתוך כך, חלות הוראות שונות על ציבור הדייגים בישראל, ביניהן הפסקת שיטות דיג פוגעניות; מידה מינימלית של עיני הרשתות; הגדלת גודל המינימום של דגים חשובים; הגבלת פעילות דיג בעונת הרבייה העיקרית של הדגים והגבלה של דיג באמצעות ספינות מכמורת באזורים שונים בים התיכון. לצד השמירה על משאב הדגה הטבעי, השבתת הדיג נועדה בראש ובראשונה לטובת ציבור הדייגים, המתפרנס מפעילות הדיג, ומהבאת הדגים הבשלים לשווקים, שכן שגשוג הדגה המקומית היא רווחתם. עם זאת, לפנים משורת הדין, נתן משרד החקלאות בשנה שעברה תמיכה לדייגים שפרנסתם נפגעה והקצה לכך תקציב גם השנה. דרישת הדייגים לתמיכה גם בשנת 2019 תלויה בהסכמת משרד האוצר".
השעון מתקתק
בינתיים, נמשך גם המאבק של בעלי עסקים ותושבים מיפו, המתנגדים לסגירת שדרות ירושלים. ביום שלישי התקיימה הפגנה נוספת בכיכר השעון ביפו, בדרישה לאפשר תחבורה ציבורית בשדרות ירושלים.
על פי התכנית, שדרות ירושלים ייסגרו לכשלוש שנים בשל עבודות הקמת הקו העילי של הרכבת הקלה. אבל גם לאחר מכן, מרבית השדרה לא תהיה פתוחה לנסיעת כלי רכב ותהפוך למדרחוב. בעלי עסקים חוששים מפגיעה קשה ביותר בשל סגירת השדרה, ותושבים טוענים שהעברת התחבורה הציבורית לדרך שלבים ורחוב יפת תגרום לקשיים רבים.
ההפגנה התקיימה תחת הכותרת: "חולדאי ראש העיר – את יפו לא תפקיר!". המארגנים הודיעו: "אנו דורשים להודיע על ביטול התכנית השטנית של הטלת עוצר על השדרה ועל יפו כולה, ולהודיע על פתיחת משא ומתן ישיר עם תושבי יפו על צמצום הנזק שייגרם לתושבים ולסוחרים ממילא בגלל העבודות".

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

מלון דן חוזר "לארח" תיירים

מלון דן פנורמה תל אביב פונה מחולי הקורונה, עבר תהליך חיטוי אינטנסיבי ויהפוך החל ממחר למלונות עבור מבודדים שחזרו מחו"ל....

חדשות תל אביב6 במאי 2020    דקה אחת
0

ויראלי גם לכלבים

  ההגבלות הקשות על יציאה מהבתים והאיסור הגורף להגיע לפארקים, לחופי הרחצה ולמקומות ציבוריים, יוצרים "רעידת אדמה" בקרב בעלי החיים,...

חדשות תל אביב30 במרץ 2020    2 דקות

כתיבת תגובה