חדשות תל אביב

דיור בר-השגה: בעשור הקרוב ישווקו כ-6,200 דירות

חדשות תל אביב2 במאי 2019    3 דקות
0

כך מעריכה סמנכ"לית התחדשות עירונית בחברת עזרה ובצרון • בראיון ל"המקומון", אומרת נעמה בן זאב: "תפקידה של המדינה להעניק יותר תמריצים לשיפוצים וגם יותר שיניים לאכיפה נגד סרבני ההתחדשות"

דיור בר-השגה: בעשור הקרוב ישווקו כ-6,200 דירות
בן זאב. "תל אביב היא יעד אטרקטיבי" ׀ צילום: דורון סהר

82% מהצעירים בתל אביב (עד גיל 35) מתגוררים בשכירות. יותר ממחצית תושבי העיר מתגוררים בדירה שאינה בבעלותם, אומרת סמנכ"לית התחדשות עירונית בחברת עזרה ובצרון, נעמה בן זאב, כשהיא מסבירה את ההסתערות על כל אחת מהדירות שהוגרלו במסגרת הבטחה לדיור בר-השגה בעיר.
"אנחנו רואים עלייה עצומה במספר המועמדים. זה מוצר במחיר מסובסד ועוד בתל אביב. המיקום, המיקום והמיקום – זה שם המשחק ותל אביב היא יעד אטרקטיבי", היא מסבירה.
עד היום שווקו במסגרת הגרלות לדיור בר-השגה בעיר 236 דירות במחירי שכירות מסובסדים. מדובר בטיפה בים. אבל לדברי בן זאב, "עוד טיפה, עוד טיפה ועוד טיפה ימלאו בסופו של דבר את הדלי. בשנת 2020 נצא עם עוד פרויקטים של דיור בר-השגה בשכירות. עד סוף השנה יש כוונה להציע דירות לקנייה ברחוב מיכאלאנג'לו ביפו, שיהיו מיועדות לאוכלוסייה הערבית".
המיזם הזה משפיע על מחירי שוק השכירות?
"זה עדיין מספר מועט של דירות כדי לחולל השפעה, אבל לטווח ארוך, אחרי שישווקו אלפי יחידות דיור במחירי שכירות מוזלים, תהיה להן השפעה. יש כאן נושא לאומי, והמדינה צריכה להיות זאת שנותנת את המענה".
בן זאב מעריכה שבעשור הקרוב ישווקו בתל אביב כ-6,200 דירות במסגרת המיזם. "2,600 יחידות דיור ישווקו במסגרת פרויקטים שבהליכים ובעתיד ישווקו עוד 3,600 דירות באזור שדה דב", היא מסבירה.
חברת עזרה ובצרון מנהלת בימים אלה עשרה פרויקטים של פינוי-בינוי, כ-60 מהם במסגרת תמ"א 38 וכ-100 פרויקטים של שיפוץ חזיתות בבניינים ישנים. לדברי בן זאב, מרבית הפרויקטים במסגרת התחדשות עירונית הם בדרום ובמזרח העיר, וכן במתחם מגרש מכבי יפו, שם תיבנה שכונה חדשה.
"ביד אליהו ישנם כמה פרויקטים בהליכים שונים. רק ברחוב לה גארדיה מקודמים שלושה פרויקטים במסגרת פינוי-בינוי. פרויקטים נוספים מקודמים בכפר שלם, נווה עופר ויפו. יש פוטנציאל לעשרות פרויקטים של התחדשות בדרום ובמזרח העיר, ואני מעריכה שהם יקודמו בשנים הבאות".
עזרה ובצרון אף הקימה שני בתים לייעוץ וליווי דיירים בשכונות נווה שרת ויד אליהו. יש התעוררות, אבל תל אביב עדיין רחוקה מרמת גן, שזכתה לכינוי "בירת התמ"א", בזכות מספר הפרויקטים של התחדשות עירונית. בתל אביב מתקדם הנושא בעצלתיים. יש לכך שתי סיבות עיקריות – לבעלי הנכסים, שרבים מהם מושכרים, אין עניין להיכנס להשקעות כספיות. הבעיה השנייה היא של הסרבנים.
"יש חוק עזר עירוני המאפשר לחייב לבצע שיפוצים בחזיתות. רואים את זה באבן גבירול ובבוגרשוב", אומרת בן זאב. לדבריה, הוקמה קרן סרבנים, שמעניקה מימון ביניים לכיסוי התשלומים של הדיירים הסרבנים, אם קיים רוב של 80% מבעלי הנכסים הרוצים לבצע שיפוץ. "נגד אותם סרבנים מוגשות תביעות משפטיות, ובסופו של הליך הם יחויבו להשתתף בתשלומים", היא מסבירה.
על פי ההערכות, יותר ממחצית הבניינים בתל אביב, רבים מהם מבנים שהוגדרו לשימור, זקוקים לשיפוץ. בן זאב סבורה שאפשר לשפץ הרבה יותר בניינים. "זה תפקידה של המדינה להעניק יותר תמריצים לשיפוצים, וגם יותר שיניים לאכיפה נגד הסרבנים. רק חוק עזר עירוני אינו מספיק. השיטה צריכה להיות של מקל וגזר. לצד הלוואות מסובסדות, מענק חד-פעמי, ליווי מקצועי ומפקח ללא עלות, יש להגביר את האכיפה ולהעניק יותר סמכויות לעירייה".

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

מנכ"לית משרד התחבורה: "בעיית הפקקים תהיה חמורה...

  עומסי התנועה הכבדים בתל אביב הם רק הפרומו לקראת הצפוי. עבודות התשתית של הקו הירוק והקו הסגול של הרכבת...

חדשות תל אביב13 ביולי 2020    3 דקות
0

שכונה בחצר: פסטיבל אמנות רב תחומי בחצרות המשותפות...

בפסטיבל "שכונה בחצר", שיתקיים בחצרות משותפות של בניינים בשכונת יד אליהו, יתקיימו מגוון אירועי תרבות: מוזיקה, תאטרון, קולנוע, ספרות, קומיקס,...

חדשות תל אביב10 ביוני 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה