חדשות תל אביב

דוח מבקר המדינה: ליקויים בהתנהלות מרכז הירידים

חדשות תל אביב27 ביוני 2019    4 דקות
0

הדוח מצביע על חריגות שכר, נסיעות רבות לחו"ל והשכרת חללים בניגוד לנהלים בתאגיד שבבעלות העירייה • ליקויים נמצאו בעוד נכס של העירייה - "הבית הירוק" באוניברסיטת תל אביב

דוח מבקר המדינה: ליקויים בהתנהלות מרכז הירידים
אקספו תל אביב. עלייה בהוצאות וירידה בהכנסות ׀ צילום: דוברות העירייה

מבקר המדינה יוסף שפירא התריע השבוע בדוח הביקורת שפרסם על ליקויים מהותיים לכאורה בהתנהלות מרכז הירידים והקונגרסים, תאגיד עירוני בבעלות העירייה, וכן בהפעלת "הבית הירוק" באוניברסיטת תל אביב.
"בדיקה מדגמית של משכורותיהן של שלוש עובדות העלתה כי שכרן הועלה בשיעורים גבוהים, ולא נמצאו בתיקיהן האישיים מסמכים המסבירים את הסיבות", קובעים מחברי הדוח. "מרכז הירידים נהג לשלם לחלק מעובדיו בגין שעות נוספות גלובליות, בלא שבדק אם הם אכן עובדים מעבר למשרתם".
עוד קובע הדוח כי שתי קומות בביתן 2 פועלות כחללי עבודה משותפים, בניגוד לתכנית המתאר ולהיתר הבנייה שניתן על פיה. "לא הוגשה בקשה לשימוש חורג. שתי הקומות האמורות הושכרו לעשר שנים, בלא פרסום מכרז פומבי", קובע המבקר. על פי הדוח, גם המתחם ששימש בעבר כגן אירועים הוסב לחללי עבודה, אף ש"ועדת המכרזים של מרכז הירידים לא דנה באיכות הצעתה של החברה".
מהדוח עולה עוד כי מרכז הירידים סיים את 2015-2014 ברווח כספי, ואילו 2017-2016 הסתיימו בגירעון. "ההוצאות של התאגיד גדלו בשנים האחרונות, בין היתר בגין הפעלת ביתן 2, שהוסיפה להוצאות יותר מ-13.8 מיליון שקל", צוין בדוח. "ההוצאות בגין שכר העבודה של עובדי מכירות ושיווק גדלו בכ-23% משנת 2014 ל-2017, וההוצאות על נסיעות לחו"ל גדלו באותן שנים מ-47 אלף שקל ל-207 אלף שקל. מינואר 2016 עד יוני 2018 השתתפו 19 ממנהלי התאגיד ועובדיו ב-22 נסיעות לכנסים בחו"ל. הוצאה זו הסתכמה בכחצי מיליון שקל.
עוד קובע הדוח כי בתקופה זו גדלו ההכנסות מתערוכות באחוז אחד בלבד. הכנסות התאגיד הסתכמו ב-2017 ב-7.4 מיליון שקל, לעומת 15.4 מיליון שקל ב-2015. "אף שאירוח כנסים בינלאומיים הוא מיעדיו המרכזיים של מרכז הירידים, התקיימו בשנים 2017-2016 רק תשעה כנסים כאלה. התאגיד לא הכין תכנית אסטרטגית לקידום הפעילות הבינלאומית", נטען בדוח. "על מרכז הירידים, בהיותו תאגיד עירוני, להקפיד לשמור על כללי המִנהל התקין, בין היתר, בכל הנוגע להתקשרויות, לתהליכי קבלת ההחלטות ולתיעודן, ולשמירה על עקרונות היעילות והחיסכון".
ממרכז הירידים נמסר בתגובה: "באשר ל'חגיגות השכר' – מדובר בשלוש מנהלות שקודמו לתפקידים בכירים בארגון, ושכרן התעדכן בהתאם ובטווחי השכר המקובלים. חברת מרכז הירידים שמה לה למטרה להיות גוף בינלאומי, שאליו יגיעו כנסים בינלאומיים מכל העולם. לטובת העניין, החברה בנתה אסטרטגיה בינלאומית, גייסה סוכנים ברחבי העולם והשקיעה בנסיעות מקצועיות לחו"ל, על מנת ללמוד ממרכזי כנסים מובילים בעולם.
"בזכות אותה פעילות, הוקמה לשכת הכנסים של תל אביב, שודרג המרחב הציבורי של מרכז הירידים, המקום מותג מחדש כ'אקספו תל אביב', הובאו תערוכות מחו"ל דוגמת 'פלייקון', והחברה אירחה את האירוויזיון, בזכות הסטנדרטים הטכנולוגיים והשירותיים שהוטמעו במקום. בעקבות השקעת החברה בהקמת ביתן 2, שאירח את האירוויזיון, נרשם הפסד חשבונאי הנובע בעיקר מפחת על המבנה. החברה הייתה ונותרה רווחית ומצליחה".

מה קורה בבית הירוק

מבקר המדינה מתח ביקורת גם על הפעילות העסקית ב"הבית הירוק" באוניברסיטת תל אביב, שבבעלות העירייה והוחכר לאוניברסיטה. משנת 2010 פועל במקום אולם אירועים ללא רישיון עסק, ומשנת 2014 פועל האולם גם ללא היתר לשימוש חורג. מבקר המדינה קובע, כי הפעלת האולם באופן שאינו תואם את התכניות החלות על הקרקע וללא הרישיונות וההיתרים הנדרשים, נוגדת את הוראות הדין ופוגעת באינטרס הציבורי. "על האוניברסיטה להקפיד שכל פעילות כלכלית בקרקע שהיא מחזיקה בה תתבצע על פי חוק, ולהפעיל את מכלול האמצעים העומדים לרשותה להפסקת שימוש בלתי חוקי בקרקע שבבעלותה", נכתב בדוח.
מהעירייה נמסר: "בניגוד למשתמע מהדוח, בתקופה שבה העסק פעל ללא רישיון, ננקטו על ידי המחלקה הפלילית של העירייה הליכי אכיפה שונים, כולל הגשת כתבי אישום נגד בעלי חברת גרין וילה אירועים בע"מ. מבדיקה שנערכה באפריל 2016, עלה כי המקום נסגר והבעלים הוחלפו, וכי העסק פועל ללא רישיון עסק בתוקף. בדצמבר 2017 הוגש כתב אישום נגד בעלי חברת קמילו בע"מ. דיון בתיק צפוי בבית המשפט לעניינים מקומיים בימים הקרובים".

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

שכונה בחצר: פסטיבל אמנות רב תחומי בחצרות המשותפות...

בפסטיבל "שכונה בחצר", שיתקיים בחצרות משותפות של בניינים בשכונת יד אליהו, יתקיימו מגוון אירועי תרבות: מוזיקה, תאטרון, קולנוע, ספרות, קומיקס,...

חדשות תל אביב10 ביוני 2020    דקה אחת
0

המדוזות חזרו לחופי ישראל

המדוזות החלו להגיע לחופי הרחצה. בחוף ירושלים בתל אביב נראו אתמול עשרות מדוזות, שעוררו עניין רב בקרב המבקרים. הנחיל המשמעותי...

חדשות תל אביב8 ביוני 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה