חדשות תל אביב

בעירייה שוקלים להעלות את הארנונה לדירות airbnb

חדשות תל אביב20 בינואר 2019    3 דקות
0

את ההצעה העלתה מאיה נורי (סיעת תל אביב1), הטוענת שתופעת הדירות המוצעות לשכירות באתר מעלה את מחירי שכר הדירה בעיר, פוגעת בשכנים ודוחקת צעירים רבים אל מחוץ לעיר • הערכה: אם תצא התכנית לפועל, זה יקרה אחרי תחרות האירוויזיון ומצעד הגאווה

בעירייה שוקלים להעלות את הארנונה לדירות airbnb
"כלכלה שחורה, ללא פיקוח" ׀ צילום: מתניה צוויאג, פלאש 90

הנהלת עיריית תל אביב תדון בהעלאה משמעותית של תעריפי הארנונה לאלפי דירות המושכרות בעיר לתיירים. כך עולה מהחלטת מועצת העירייה לדון בהצעה שהעלתה מאיה נורי (סיעת תל אביב1) למצוא דרכים להתמודדות עם תופעת הדירות המוצעות לשכירות קצרת טווח באתר airbnb.
"אחת התופעות הבולטות והמדוברות בתחום הכלכלה העירונית, היא תופעת הדירות המושכרות לתיירים. גם לתל אביב-יפו הגיע הטרנד העולמי, והעיר שלנו היא היום בין הערים המובילות בעולם בתחום", ציינה נורי. לדבריה, לתופעה הזו יש היבטים חיוביים, כמו מתן אפשרות לתיירים ללון בזול, ולספק את הצורך של מטיילים רבים לחוות את העיר כמו התושבים המקומיים, אך היא גם יוצרת עלייה במחירי שכר הדירה בעיר.
"היות שבמדינת ישראל אין רגולציה בנושא, הרי שמדובר בכלכלה שחורה, המתקיימת ללא פיקוח וללא מיסוי", טענה נורי. "כפועל יוצא, האטרקטיביות בהשכרת דירות לתיירים גבוהה מאוד, ודירות מגורים רבות בעיר הפכו בשנים האחרונות למלון לכל דבר ועניין. מחקרים שנעשו בשנים האחרונות מצביעים על כך שאלפי דירות מגורים בעיר, בעיקר באזורי הביקוש, כמו הצפון הישן ולב העיר, כלל אינן מושכרות לישראלים, אלא רק לתיירים.
"זוהי התפתחות דרמטית, שדוחקת אלפי תושבים אל מחוץ לעיר ובמקביל, משפיעה גם על עליית מחירי השכירות", טוענת נורי. "גם עבור מי שמצליח להישאר בדירתו השכורה, התופעה הזו מציבה קשיים – תושבים רבים, המתגוררים בבניינים שבהם תופעת ההשכרה לתיירים פורחת, מדווחים על ירידה באיכות החיים ובתחושת הקהילתיות. הם חשים כי הבניין שלהם הפך למלון והשכנים שאותם הכירו בעבר התחלפו בתיירים מזדמנים".
לדבריה, "כנציגת הצעירים במועצה, אני מאמינה שהעירייה אינה יכולה להמשיך ולתת לתופעה הזו לפרוח ללא כל התערבות מצדנו. אף שמדובר בנושא לאומי, הרי שהשפעתו על תל אביב-יפו גדולה, ומתפקידנו לנסות ולהתמודד עם האתגרים שהיא מציבה".
נורי הציעה שהעירייה תפעל ליצירת קטגוריה חדשה בארנונה ושתגבה מחיר גבוה במיוחד ממי שהפך את דירת המגורים שלו לחדר אירוח קבוע. היא הבהירה שאין הכוונה למשכירים מזדמנים שבעת חופשה או חג משכירים את הדירה בהיעדרם, אלא במי שמקיים עסק של ממש ובכך פוגע במלאי הדירות בעיר ובשוכרים הישראלים.
"אני מאמינה שאם נגבה ארנונה גבוהה כמו זו הנגבית ממלון, הרי שהכדאיות הכלכלית של דירות שהפכו בפועל לעסקי לינה תפחת באופן משמעותי, ובסופו של דבר אלפי דירות יחזרו לשוק השכירות הרגיל", ציינה נורי.
חברת המועצה, ציפי ברנדט (רוב העיר) העריכה כי בתל אביב מושכרות כ-8,500 דירות כחלק מתופעת airbnb. ראש העירייה רון חולדאי הוסיף כי יתקיים דיון בנושא בהנהלת העיר. ההערכות הן שהעירייה תנסה לקבוע תעריף ארנונה גבוה לדירות המושכרות בקביעות לתיירים.
עם זאת, בעירייה חוששים שהדבר עלול לגרום לפגיעה בתיירות, לנוכח המחירים הגבוהים של בתי המלון בעיר, במיוחד לקראת אירוח אלפי תיירים בעת תחרות האירוויזיון שתתקיים בתל אביב בחודש מאי ומצעד הגאווה שעתיד להתקיים בעיר כחודש לאחר מכן. לכן ההערכה היא שאם הנהלת העיר תחליט להעלות את תעריפי הארנונה לבעלי הדירות המוצעות להשכרה באתר airbnb, זה יקרה רק בעוד כחצי שנה.

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

מלון דן חוזר "לארח" תיירים

מלון דן פנורמה תל אביב פונה מחולי הקורונה, עבר תהליך חיטוי אינטנסיבי ויהפוך החל ממחר למלונות עבור מבודדים שחזרו מחו"ל....

חדשות תל אביב6 במאי 2020    דקה אחת
0

ויראלי גם לכלבים

  ההגבלות הקשות על יציאה מהבתים והאיסור הגורף להגיע לפארקים, לחופי הרחצה ולמקומות ציבוריים, יוצרים "רעידת אדמה" בקרב בעלי החיים,...

חדשות תל אביב30 במרץ 2020    2 דקות

כתיבת תגובה