חדשות תל אביב

במקום תמרור – תמרורה

חדשות תל אביב12 במרץ 2020    3 דקות
1

לרגל יום האישה הבינלאומי, הוחלפו 30 תמרורי מעבר בעיר לדמויות נשים • סגנית ראש העירייה ויו”ר הוועדה לשוויון מגדרי: "אפילו האיש ברמזור, שאומר לנו מתי לעצור ומתי לעבור, הוא גבר עם מגבעת. לא עוד”

במקום תמרור – תמרורה
החלפת התמרורים בעיר. "אישה חוצה לפניך" | צילום: דין אהרוני רולנד

לרגל יום האישה הבינלאומי, החליפה העירייה 30 תמרורי מעבר המציינים “הולכי רגל בקרבת מקום”, בניסיון לעורר את המודעות לצורך בשינוי מגדרי של אייקונים מוכרים במרחב הציבורי.
עוברי ועוברות אורח ברחובות העיר, כבכל עיר, היו רגילים לבולטות מובהקת של דמויות גבריות במרחב הציבורי, בין היתר על גבי תמרורים המורים על כללי הזהירות בדרכים. בשורת ערים בעולם, ובהן מדריד, לונדון, וינה ומלבורן, הוכנסו בשנים האחרונות דמויות נשיות לתמרורים, והשבוע הצטרפה אליהן גם תל אביב. זאת, כחלק מהיוזמה לשינוי ולשוויון מגדרי.
העירייה הציבה באופן זמני את התמרורים המחודשים ברחובות מרכזיים בעיר, בהם דיזנגוף, שדרות נורדאו ומתחם בזל, ויצאה בקריאה לממשלת ישראל ולמשרד התחבורה לתקן בהקדם את לוח התמרורים הישראלי, באופן שיגלם שוויון מגדרי ויאפשר להציב את התמרורים החדשים באופן קבוע.
לרגל יום האישה הבינלאומי נמסר כי כ-60% מעובדי העירייה הן נשים, וכך גם רוב מנהלי האגפים הבכירים בעירייה. בשנה האחרונה הוקמה והחלה לפעול בעירייה הרשות לחוסן ושוויון חברתי – יחידת מטה העוסקת בשוויון מגדרי וחברתי.
סגנית ראש העירייה ומחזיקת תיק התנועה והחניה מיטל להבי (מרצ) בירכה על המהלך. “הדבר מהווה פריצת דרך תודעתית, שמאפשרת לתת ביטוי מעט יותר מדויק למגוון משתמשי הדרך, לפחות בהיבט המגדרי. זהו צעד מבורך, גם אם כרגע סמלי וזמני, בדרך לנראות וסדר עדיפות פמיניסטי גם במרחב הציבורי”, ציינה להבי.
להבי הוסיפה: “השינוי אינו מתקיים בחלל ריק. לפני כשנתיים, עם יציאת קובץ המאמרים ‘תמרורות’, בעריכת טולה עמיר, הציגה עיריית חולון תערוכה בפסטיבל יום האישה, שכללה מיצג של תמרורים הנושאים דמויות נשיות, שאותם עיצבה האדריכלית מיכל סהר”.
להבי הבהירה, כי עיריית תל אביב לוקחת את העיקרון הזה צעד קדימה ומציבה את תמרור מגדרי באופן פומבי ברחובותיה. “בעבר, המרחב הציבורי נתפס כגברי, ומקומה של האישה היה בבית, במרחב הפרטי. סמלי הדרך הציגו אובייקטים גבריים, שמנחים ומכתיבים את הפעילות של שאר משתמשי הדרך – נשים, קשישים וטף. זמנים אלה עברו מהעולם, והגיעה העת שגם התמרורים בדרכים יבטאו את השינוי במעמד האישה”.
להבי הבהירה שהשינוי נעשה בידיעת משרד התחבורה, אך ללא אישור קבע, ולכן הצעד הבא צריך להיות הפיכת הזמני לקבוע – שילוב תמרור מגדרי בלוח התמרורים הרשמי של מדינת ישראל, כפי שנעשה במדינות נאורות בעולם. "תחומי התחבורה והתנועה נחשבים מסורתית כתחומים גבריים, והנוכחות הנשית מוגבלת. את זה באתי לשנות”, אמרה.
גם סגנית ראש העירייה ויו”ר הוועדה לשוויון מגדרי ציפי ברנד (רוב העיר) בירכה על המהלך התקדימי. “מיום שנולדנו, אנו רגילות ורגילים לשמוע להוראותיהן של דמויות גבריות. כמעט כל ראשי הממשלה, הרמטכ״לים, הנשיאים, רוב מוחלט של ראשי המפלגות – כל אלה גברים. אפילו האיש ברמזור, שאומר לנו מתי לעצור ומתי לעבור, הוא גבר עם מגבעת. אבל לא עוד. תל אביב החליטה, שמעתה תוחלף הדמות על התמרורים לנשית, כדי לקדם ערכי שוויון וליצור שינוי תודעתי”.

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

20 מיליון שקל לפרויקט שיקום בית הכנסת...

אחד המבנים היפים בתל אביב זוכה לעדנה מחודשת: קרן תל אביב מודיעה  כי קרן פטריק ולינה דרהי תרמה תרומה בסך 20 מיליון שקל...

חדשות תל אביב23 בפברואר 2021    2 דקות
0

חיסונים ללא הפסקה: מחסנים את תושבי תל...

עשרה מתחמי חיסונים של מגן דוד אדום ועיריית תל אביב בשיתוף משרד הבריאות יפעלו במרכזי הבילוי והפנאי ברחבי תל אביב...

חדשות תל אביב18 בפברואר 2021    2 דקות

כתיבת תגובה

  • אני

    הטרור הפמיניסטי משתולל ומשתלט על המדינה,גם במחיר של בזבוז כספי ציבור למימוש אג'נדות פמיניסטיות קיצוניות.