חדשות תל אביב

“בית הכנסת המפואר הוא נקמה במפגעים”

חדשות תל אביב12 בנובמבר 2019    דקה אחת
0

משכן חדש יחליף את בית הכנסת המאולתר שפעל במפעל אור-אל בבניין פנורמה • לפני ארבע שנים נהרגו במקום אהרון יסייב וראובן אבירם ז”ל • “בית הכנסת הוקם לעילוי נשמתם", אומר מנהל המפעל ירוחם פלד

“בית הכנסת המפואר הוא נקמה במפגעים”
פלד בבית הכנסת החדש. "כולנו נרתמנו למשימה" ׀ צילום: משה כהן

“זה סוג של הנצחה ואמירת כן ליהדות”, אמר בהתרגשות ירוחם פלד, הבעלים של מפעל אור-אל, עם הקמת בית כנסת חדש ומפואר המנציח את שמם של אהרון יסייב וראובן אבירם ז”ל, שנהרגו בפיגוע דקירה בבניין פנורמה בדרך בן צבי בתל אביב לפני ארבע שנים.
ב-19 בנובמבר 2015, בשעת תפילה בבית הכנסת המאולתר במפעל של פלד, בקומה השנייה בבניין, הגיע למפעל מחבל חמוש והחל לדקור את העובדים ללא הבחנה. אחד הנרצחים, שנדקר כבר במעלית, הספיק להגיע לבית הכנסת ובשארית כוחותיו לצעוק: “מחבל, תסגרו את הדלת!”.
פלד לא ישכח את אותה שעת צהריים: “היינו בתפילת 18, כששמענו את הצעקות. סגרנו את הדלת ומי שנשאר בפנים לא נפגע. זה עסק משפחתי הפועל כבר 50 שנה”, מספר פלד על מפעל חייו. “קישטנו מאות בתי כנסת בארץ ובעולם. במשך שנים ארוכות פעל במפעל גם בית כנסת קטן, והגיעו מתפללים ממפעלים ועסקים בבניין הוותיק”.
על היוזמה להקמת בית כנסת חדש ומפואר, אמר פלד: “הנהלת הבניין נתנה לנו את המקלט, והקמנו בו את בית הכנסת בתרומות של בעלי עסקים ועובדים. כולנו נרתמנו למשימה החשובה”. משפחתו של יסייב ז”ל תרמה ספר תורה. לדברי פלד, מספר המתפללים זינק מאז הפיגוע. “אז הגיעו 15-10 מתפללים בממוצע בצהריים ואחה”צ. היום מגיעים כ-40-30. במקום פועל בשעות הבוקר כולל”.
ראש הכולל בצלאל שבן: “מגיעים לכאן אברכים ובעלי משפחות, כדי להחיות את היהדות בבניין. הטרגדיה שאירעה נגעה בכולנו, ובעקבות פנייה של פלד, באנו. בית הכנסת המפואר הוא נקמה במפגעים. הם אומרים לא ליהדות, ואנחנו אומרים – נפיץ”. אבל פלד מסייג: “בית הכנסת הוקם לעילוי נשמת הנרצחים. זה סוג של הנצחה והוכחה שהחיים נמשכים. מתפללים שלא הגיעו בעבר מגיעים, אבל אין כאן שום ניסיון להחזיר בתשובה. כל אחד מגיע ביוזמתו”.

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

מעטפה עם אלפי שקלים הושבה לקשיש בן...

שוטרי משטרת ישראל סייעו לקשיש בן 91 למצוא מעטפה ובה אלפי שקלים אותה שכח במונית היום התקבל דיווח במשטרה של...

חדשות תל אביב23 בינואר 2020    דקה אחת
0

חדר מורים

על רקע השתוללות מחירי הדיור בתל אביב, מנסה העירייה להשאיר מורים במוסדות חינוך בעיר באמצעות דיור במחירי שכירות מוזלים. בשבוע...

חדשות תל אביב23 בינואר 2020    2 דקות

כתיבת תגובה