חדשות תל אביב

באחוזות החוף נערכים לעידן החשמל

חדשות תל אביב11 ביולי 2019    4 דקות
0

לדברי מנכ"ל החברה, בעשור הקרוב יעברו כמחצית מכלי הרכב להנעה חשמלית, ובחניוני החברה כבר נערכים לעמדות טעינה • עם זאת, הוא מודה: "החניה הפכה למשאב הכי יקר בעיר"

באחוזות החוף  נערכים לעידן החשמל
עמדת טעינה. ההכנסות גדלו פי שלושה ׀ צילום: אחוזות החוף

"בתוך כעשר שנים, כ-60%-50% מכלי הרכב הנוסעים בעיר יהיו חשמליים, וחברת החשמל תצטרך להקים תחנת כוח נוספת, כדי לעמוד בביקושים הגבוהים", מעריך מנכ"ל חברת אחוזות החוף, שרלי בן סימון.
על פי תכנית העבודה של אחוזות החוף, בעיר יותקנו נקודות טעינה חשמליות לכלי רכב. "מתחילים בפיילוט בחניון גולדה. יהיו עמדות לטעינה איטית, שנמשכת כמה שעות, ועמדות לטעינה מהירה, שתימשך כ-50 דקות. הצפי שלנו הוא למעבר גובר לרכבים חשמליים, ואנו נערכים לעידן החדש", מציין בן סימון.
חברת אחוזות החוף מפעילה 62 חניונים בתל אביב, הכוללים כ-15 אלף מקומות חניה. "כל החניונים ממוחשבים, והתשלום מתבצע על פי קריאה ממוחשבת של מספר הרכב", מספר בן סימון. לדבריו, הפסקת גביית התשלום באמצעות קופאים הביאה לזינוק של פי שלושה בהכנסות. "בעבר ההכנסות מזכיינים הגיעו לכ-30 מיליון שקל בשנה, וכיום הן עומדות על כ-113 מיליון שקל. מדובר בגידול דרמטי בהכנסות החברה", הוא מציין.
"היו לא מעט רכבים שנמכרו לתושבים מחוץ לעיר, אבל תו התושב נשאר על השמשה. כשנהגים היו נכנסים לחניון, הם קיבלו אוטומטית הנחה של 75%, למרות שהם לא התגוררו בעיר. הקריאה הממוחשבת מאתרת כיום אם הרכב הוא של תושב העיר או של תושב חוץ", הוא מסביר.
שינוי נוסף שהתחולל באחוזות החוף נובע מ"פרשת החניונים", שבה נחשפו שחיתויות לכאורה במתן זיכיונות להפעלות חניונים. "עד הפרשה החברה עסקה בניהול החניונים, ובעקבותיה היא עברה להפעלת החניונים, ואין לנו כיום זכיינים", הוא מבהיר.
אחת מהבעיות המורכבות שאיתן מתמודדת אחוזות החוף, נוגעת למחסור הקשה במקומות חניה בעיר. "אנחנו פועלים להוסיף מקומות חניה, אבל חלק מהמגרשים מיועדים לבנייה, כמו מתחם הסינרמה ביגאל אלון פינת יצחק שדה, שם צפוי להיבנות מגדל לתעסוקה ומשרדים. בינתיים, המגרש משמש כחניון בהפעלת אחוזות החוף.
בן סימון מגלה עוד כי כ-70% מהחניונים של אחוזות החוף פועלים בהיתר של שימוש חורג זמני וזמנם קצוב. בניסיון להוסיף מקומות חניה, מוכנסים אמצעים טכנולוגיים מתקדמים. במסגרת זו, יוקם בחניון בוגרשוב חניון תת-קרקעי בהשקעה של כ-80-70 מיליון שקל, שיכלול מעליות רובוטיות, שיורידו את הרכב מהכניסה למקום החניה וגם יוציאו אותו, לאחר שבעל הרכב ישלם עבור החניה. לדבריו, יהיו בחניון ארבע מעליות, ומעל החניון ייבנה מתחם של גני ילדים ומבני ציבור. "לאחר תום העבודות, החניון החדש יגדל מ-50 ל-223 מקומות חניה".
עוד טוען בן סימון: "המחירים בחניונים הציבוריים זולים משמעותית ביחס לחניונים הפרטיים. אנחנו רואים מדי בוקר תופעה שבה עובדים בחניונים פרטיים מכוונים את כלי הרכב לחניוני אחוזות החוף, שהם זולים יותר, כדי שבהמשך היום יגיעו רק לחניונים הפרטיים והיקרים יותר. החניה הפכה למשאב הכי יקר בעיר. בכל יום נכנסים לעיר כ-450 אלף כלי רכב".
להערכתו, "אגרת גודש" על כלי רכב נכנסים לתל אביב היא בלתי נמנעת, אבל ניתן יהיה להטיל אותה רק לאחר שיחול שיפור מהותי בתחבורה הציבורית. "לרבים מהנכנסים לעיר אין ברירה, בגלל התחבורה הציבורית הלא יעילה. השינוי הגדול יגיע אחרי שיסתיימו הפרויקטים הגדולים של קווי הרכבת הקלה, ואז כבר תהיה לנכנסים לעיר אלטרנטיבה", מציין בן סימון. עד שזה יקרה, צפויים ימים קשים לנוסעים ברחובות מרכזיים בעיר. על פי ההערכות, בעוד כשנתיים, כשעבודות החפירה והתשתית של הקו הירוק והסגול ייכנסו להילוך גבוה, התנועה בעיר תהפוך קשה שבעתיים.
חובבי הכדורגל כבר מצפים בקוצר רוח לפתיחת אצטדיון בלומפילד. ראש העירייה רון חולדאי אמר כי הוא מאמין שהמשחק הראשון באצטדיון, המכיל 29 אלף מקומות ישיבה, יתקיים ב-24 באוגוסט. אבל מציאת חניה באזור צפויה להפוך למשימה בלתי אפשרית. חלק מהחניון שממזרח לאצטדיון הופקע לצורך הוספת נתיב נסיעה לציר שלבים, והוא יכלול רק כ-160 מקומות חניה, שחלקם יהיו תפוסים על ידי רכבי המשטרה בזמן המשחקים.
בנוסף, נסגרו לתנועה שדרות ירושלים, ומרבית הרחובות הרוחביים לאורך השדרה מיועדים לחניה לתושבי האזור בלבד. לדברי בן סימון, הפתרון הוא הפעלת שאטלים מתחנות הרכבת לבלומפילד. אבל העירייה תצטרך למצוא פתרון גם למקרים שבהם משחקים יתקיימו בבלומפילד בשבתות, אז הרכבת מושבתת. "יצטרכו כנראה שאטלים גם בשבתות. לא תהיה ברירה אחרת", מעריך בן סימון.

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

מלון דן חוזר "לארח" תיירים

מלון דן פנורמה תל אביב פונה מחולי הקורונה, עבר תהליך חיטוי אינטנסיבי ויהפוך החל ממחר למלונות עבור מבודדים שחזרו מחו"ל....

חדשות תל אביב6 במאי 2020    דקה אחת
0

ויראלי גם לכלבים

  ההגבלות הקשות על יציאה מהבתים והאיסור הגורף להגיע לפארקים, לחופי הרחצה ולמקומות ציבוריים, יוצרים "רעידת אדמה" בקרב בעלי החיים,...

חדשות תל אביב30 במרץ 2020    2 דקות

כתיבת תגובה