חדשות תל אביב

אסון המעלית: המחדל

חדשות תל אביב9 בינואר 2020    8 דקות
0

מותם הטרגי של סתיו הררי ודין שושני ז"ל וההצפות הנרחבות בשכונות דרום העיר ויפו, מעלים שורה של מחדלים חמורים לכאורה של גורמי כבאות והצלה, המשטרה והעירייה, ואף דרישה להקמת ועדה לחקירה נסיבות האירוע המזעזע • חולדאי: "אם יוכח שיש לי אשמה באסון - אשקול להתפטר"

אסון המעלית: המחדל
מעלית הבניין. "לא היה מצב שאדם ייצא משם חי" ׀ צילום: כבאות והצלה

 

מתחקיר ראשוני לבירור נסיבות מותם הטרגי של סתיו הררי ודין שושני ז"ל, עולה כי למרכז השליטה החדש של כבאות והצלה בחולון הגיעו בצהרי שבת אלפי קריאות, אבל במוקד היו באותה שעה רק שלושה מוקדנים. בכבאות והצלה הגדירו את מה שהתחולל בשבת כ"אירוע של פעם ב-100 שנה", וציינו שבין 13:30-12:00 התקבלו במוקד 2,735 שיחות של אזרחים, כאשר המוקדנים נתנו מענה לכ-200 דיווחים בלבד.
זו הסיבה שעשרות השיחות של שכנים ברחוב נדב 2, החל מהשעה 12:26, לא נענו. באותה העת בני הזוג, שהיו לכודים במעלית, דפקו על הדלת וזעקו לעזרה. מהמוקד נמסר כי בשעה 12:42 התקבלה במרכז השליטה שיחה על אירוע במעלית בשכונת התקווה, אך היא קוטלגה במרכז השליטה כ"אירוע שנפתח בשוגג".
בשעה 13:08, כשגבר החשש לחיי הלכודים במעלית, פנו דיירים ברחוב לכבאי שהיה עסוק בטיפול באירוע אחר ברחוב, והוא למעשה הראשון שדיווח על חשש ללכודים במעלית. שניים מחברי הצוות הצטרפו אליו, אבל הכבאית הראשונה הגיעה רק בשעה 13:44, כשעה וחצי לאחר תחילת האירוע, כשרק בשעה 14:06 הגיעו למקום צוותי הצוללנים של יחידת להבה ושבעה צוותים של כבאות והצלה. לאחר שנוסר סורג סמוך לגג החניון, נכנסו דרכו הצוללנים שהחלו לחפש במים העכורים. בתחילה הם מצאו את שושני ז"ל, ולאחר כשעה נוספת את הררי ז"ל.
בעל הבניין ברחוב נדב, אלפרד ג'דיד, שהוזעק למקום כ-20 דקות לאחר תחילת ההצפה, סיפר: "הדיירים התקשרו אולי מאה פעם. עד שהכוחות הגיעו לקח הרבה זמן. התחלתי להשתולל, ניסינו לפתוח את הדלתות, אבל לא הצלחנו. גם לטכנאי המעלית, שניסה לפרוץ אותה, לא היה את המכשור המתאים.
"הלכתי לאיש כיבוי והצלה, תפסתי אותו ביד, שיעזור לי לפתוח את המעלית. ניסינו עם לומים, אבל לא הצלחנו. המים זרמו לתוך המעלית והיא הוצפה לגמרי. לא היה מצב שאדם ייצא משם חי. כל הזמן יש באזור הצפות, מפני שאין ניקוז". ג'דיד הוסיף כי הבניין נבנה לפני כשנה וחצי, ויש לו את כל האישורים וכל התקנים.
"מצמרר לחשוב מה עבר עליהם במעלית התקועה, כשהם לא יכולים לפתוח את הדלת והמים חודרים למעלית בהדרגה. זה אסון נוראי", אמר שכן של בני הזוג.
בעקבות דרישת משפחות ההרוגים לברר את נסיבות האסון, מינה נציב כבאות והצלה, רב-טפסר דדי שמחי, צוות מקצועי בכיר לתחקור האירוע. הצוות יבדוק את אופן פעולת המוקד ושיגור הכוחות, תנועת הכוחות ליעד ואופן פעולת צוותי הכיבוי והחילוץ באירוע. במשטרה טוענים כי במהלך שעות בודדות התקבלו במוקד 100 ת"א כ-3,600 שיחות על פגעי מזג האוויר. במפלג ההונאה של משטרת מחוז ת"א נפתחה חקירה לבירור נסיבות הטרגדיה הנוראית. החוקרים ייעזרו במומחים בתחומי התכנון והבנייה ונושאים טכניים נוספים, ויתמקדו גם בתפקוד שירותי ההצלה.
השר לביטחון הפנים גלעד ארדן: "האסון הנורא שהתרחש בתל אביב מזעזע ולא מרפה מכולנו. לבי נקרע מהמחשבה על הזוג הצעיר, שאיבד כך את חייו. הנחיתי את מבקר המשרד לתחקר את היערכות המשטרה ורשות הכבאות וההצלה בסוף השבוע ואת פריסת הכוחות, בדגש על מוקדי החירום, איושם ותפקודם. עלינו לוודא שכל הלקחים מהאסון הקשה הזה יופקו, כדי למנוע מקרים דומים בעתיד".
גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לאירוע: "אני מזועזע ממותם הטרגי של שני תושבי תל אביב, שנהרגו באסון במעלית. שוחחתי עם השר לביטחון הפנים, שר התחבורה, מ"מ המפכ"ל ונציב כבאות והצלה, כדי לברר כיצד קרה הדבר ואיך ניתן למנוע אסונות כאלה בעתיד".
טענות קשות היו גם על מערכת הניקוז בשכונות שבדרום בעיר, שקרסו לנוכח כמויות המים הגדולות. רחובות רבים בעיר הוצפו, ותושבים השתמשו בגלשנים, סירות וחסק'ה כדי לזוז ממקום למקום. ביפו, סמוך לעבודות הרכבת הקלה בשדרות ירושלים, נפערו בורות וכלי רכב חונים התהפכו. לחלק מהעסקים בשדרה נגרמו נזקים כבדים בשל הצפות. בשכונת התקווה טענו דיירים כי מערכת הניקוז קרסה תוך זמן קצר. "הרחוב הפך לנהר של מים, שזרמו בעוצמה חזקה. זה היה מפחיד. ראינו הרבה פסולת בפתחי הניקוז, שככל הנראה נסחפה בזרם האדיר של המים", סיפר תושב רחוב נדב.
"הבית שלי הוצף. כשהמים החלו להיכנס לבית, ברחתי עם שני הילדים שלי והושבתי אותם על גג של מכונית, כדי שלא ייסחפו. שמענו על לכודים במעלית ברחוב, והילדים היו מבוהלים. עכשיו מחפשים לי דיור חלופי, אבל העיקר שנשארנו בחיים", סיפרה דיירת המתגוררת בקומת קרקע מול הבניין שבו אירע אסון המעלית.
חברת מועצת העירייה, שולה קשת, דורשת להקים ועדת חקירה חיצונית, שתבדוק את המחדלים שהובילו לטענתה לאסון הכבד. "קיימים פערים עצומים בתשתיות בין דרום העיר לצפונה. העירייה חייבת להשקיע בתשתיות בשכונות, שאינן יעילות. קרה כאן אסון כבד, וחייבים לחקור ולהסיק מסקנות".
ראש העירייה רון חולדאי דחה את הטענות והודיע: "אם יוכח שיש לי אשמה באסון – אשקול להתפטר". עם זאת, חולדאי הדגיש בראיון לערוץ 13 כי התשתיות בעיר עבדו כמצופה. "אני אדם שיודע לקחת אחריות, לעמוד לפני הציבור ולומר לו את האמת. אני חושב שמערכות הניקוז והתשתיות בעיר תפקדו כמו שצריך. אין עיר שהייתה עומדת בפני דבר כזה, ושלא היה קורה בה מה שקרה". גם יו"ר הקואליציה גל שרעבי-דמאיו, תושב שכונת התקווה, דוחה את הטענות: "במשך 20 שנה הושקעו סכומי כסף אדירים בשיקום התשתיות. פעם בכל חורף היו הצפות בשכונה".
מהעירייה נמסר: "במשך כשעתיים ביום שבת ירדו ברצף כ-80 מ"מ גשם, שהם כ-20% מכמות המשקעים השנתית בעיר. מדובר בנסיבות קיצוניות וחסרות תקדים, מעבר למה שמערכת הניקוז של העיר מסוגלת לקלוט בזמן כה קצר. ההצפות היו בכל רחבי העיר, אבל חשוב לציין, שבדרום העיר נרשמה כמות גשם גדולה פי שניים מבצפון העיר.
"בעשור האחרון השקיעה העירייה קרוב למיליארד ומאתיים מיליון שקל בעבודות תשתית בדרום העיר וביפו. כמדי שנה, נערכה העירייה לקראת החורף וניתנה עדיפות עליונה למניעת הצפות. עם זאת, אי אפשר להבטיח לחלוטין שלא תהיינה הצפות, בשל כמות הגשם חסרת התקדים".
נראה ששלוש שעות הגשם בשבת ניפצו את הבועה התל אביבית, והחיים בעיר ללא הפסקה נעצרו. "המבול" גבה שני קורבנות, כמה פצועים ונזקים כבדים לתשתיות ורכוש. ברוך גרשטנפלד, שדירתו בקומת הקרקע במרכז העיר הוצפה עד לגובה המותניים, סיפר: "בשעה 12:00 פרץ זרם אדיר של מים לדירה, דרך דלת הכניסה. בזמן שניסיתי להציל כמה חפצים, המים כבר הגיעו לגובה מנעול הדלת ואי אפשר היה לפתוח אותה. הזרם היה כל כך חזק, שהוא הפיל את המקרר הגדול. למזלי, יש לי חלון גדול ומסורג, אז נצמדתי אליו, אבל המים עלו במהירות כל כך גבוהה, שחששתי שאם לא ייחלצו אותי אטבע למוות. בסופו של דבר, הגיע צוות סיור של המשטרה, שפירק את הסורגים ושלף אותי מהדירה. הייתי שעתיים בתוך מים קפואים".
באירוע אחר, צעירה כבת 28 חולצה מדירה ברחוב כצנלסון בעיר. היא פונתה לבית החולים במצב קל, כשהיא סובלת מהיפותרמיה. בנוסף, קשישה כבת 80 וצעירה כבת 23 חולצו מבית שהוצף ברחוב לח"י בשכונת התקווה, כשהן סובלות מפגיעות קור קלות בגפיים.
בשדרות חכמי ישראל בשכונת שפירא חולצה אישה כבת 55, שמעדה לתוך שלולית. "האישה סבלה מהיפותרמיה. גבר שחלף במקום סיפר שאיתר אותה בזכות מטרייה שבצבצה בין השיחים. אני לא רוצה לחשוב מה היה קורה אם הוא לא היה מאתר אותה. זה יכול היה להסתיים בטרגדיה", סיפר חובש מד"א איתן רוטפוס.
לא הרחק משם, חולצה אישה כבת 55 מכלי רכב ששקע ברחוב ישראל גורי בשכונת קריית שלום. היא פונתה לבית החולים איכילוב עם סימני פגיעת קור. "אנחנו בדרום העיר נשארנו מאחור. התשתיות מיושנות, מערכות הניקוז קרסו כמו מגדל קלפים", התלונן תושב יפו. "שישקיעו יותר בדרום וביפו. גם אנחנו תושבי העיר".
בעירייה לא לוקחים סיכונים לקראת הסערה שהחלה אתמול (רביעי). עשרות עובדים עסקו בניקוי הקולטנים ותעלות הניקוז בדרום העיר וביפו, ובחלק מהמקומות אף הוצבו שקי חול בניסיון לבלום שיטפונות. המוקד העירוני תוגבר וצוותים הועמדו בכוננות, בניסיון לתת מענה מהיר לכל תרחיש. נציבות כבאות והצלה, שפרסמה הנחיות לקראת הסערה, הזהירה מפני ירידה במעלית לחניונים תת-קרקעיים וקומות בעת הסערה.

כתבות נוספות בחדשות תל אביב

0

20 מיליון שקל לפרויקט שיקום בית הכנסת...

אחד המבנים היפים בתל אביב זוכה לעדנה מחודשת: קרן תל אביב מודיעה  כי קרן פטריק ולינה דרהי תרמה תרומה בסך 20 מיליון שקל...

חדשות תל אביב23 בפברואר 2021    2 דקות
0

חיסונים ללא הפסקה: מחסנים את תושבי תל...

עשרה מתחמי חיסונים של מגן דוד אדום ועיריית תל אביב בשיתוף משרד הבריאות יפעלו במרכזי הבילוי והפנאי ברחבי תל אביב...

חדשות תל אביב18 בפברואר 2021    2 דקות

כתיבת תגובה