מגזין תל אביב

שליחי האור

מגזין תל אביב29 בנובמבר 2018    4 דקות
0

היידי מוזס הקימה ארגון שמעניק ייעוץ משפטי לאוכלוסיות נזקקות, קרן הלפרן-מוסרי מנהלת את עמותת "שיעור אחר" העוסקת בצמצום פערים בחינוך, ופנחס דגן מתנדב בבית המחסה של אגודת צער בעלי חיים • לרגל חנוכה - קבלו את התל אביבים שמפיצים אור כל ימות השנה

שליחי האור
דגן. למען הכלבים צילום: ארכיון אגודת צער בעלי חיים

חנוכה הוא חג האור, וזה הזמן להאיר באור בוהק את התל אביבים שדואגים להפיץ אור בקהילה שלהם לאורך כל השנה.
היידי מוזס, בת 36, רווקה, אם חד הורית לשניים, היא טיפוס צבעוני ומלא אור. זאת הסיבה שבכל מקום שהיידי הולכת אליו היא מתקבלת עם חיבוקים, אהבה ופרגון.
בעשר השנים האחרונות מוזס בכנסת, ושם היא פועלת למען מטרה אחת: לדאוג לשלומם וביטחונם של אזרחיות ואזרחים בישראל ולהגן עליהם. "במדינה שלנו אין חוקה, שזה מחדל בפני עצמו. אנחנו צריכים ללמוד מארצות הברית, שבחוקה שלהם כתוב 'להגן ולשרת'. במדינה שלנו כולם משרתים, אבל שכחו להגן".
כדי להגן על האזרחים הקימה מוזס את "נשות הברזל" – ארגון שמורכב מחבורה של עורכות דין, שעוסקות בנוער, חינוך, משפחה, לשון הרע ופלילי. "הנשים האלה עובדות עבור הציבור במטרה להגן עליו כחומה בצורה".
בין החוקים שמוזס קידמה נמצא חוק הכתות הפוגעניות, שנועד להגדיר מהי כת פוגענית, המאופיינת לרוב ביחסי שליטה ומרות ופועלת תוך עבירות ומעשי ניצול קשים. כמו כן, מבקשת הצעת החוק להקים מאגר מידע שירכז את המידע סביב הכתות, ולהקים מערך לטיפול בנפגעי הכתות.

"התנדבות מוסיפה
משמעות לחיים"

עמותת "שיעור אחר" הוקמה לפני 16 שנה על ידי האחיות תמר ומיכל ברק, בנותיהן של השופטים אהרן ואלישבע ברק.
האחיות הן משפטניות שרצו לפעול למען צמצום פערים בחברה דרך מערכת החינוך. הדרך שהן חשבו עליה היא יצירת סדרות של מפגשים בין אנשים מעולמות תוכן שונים לבין תלמידים בפריפריה החברתית-גיאוגרפית של ישראל. הרעיון שלהן היה שעל מנת שילדים יוכלו לשאוף ולחלום, הם צריכים להכיר אפשרויות, דמויות ותחומי עיסוק.
מהן עבורך מטרות העמותה? והאם ניתן לעמוד בהן? מי עונה לשאלה הזו?
"המטרות מבחינתי הן הרחבת האופקים של תלמידים, העשרת עולמם ומתן השראה על מנת שירכשו כלים ורעיונות לגבי עתידם ויכולותיהם. ניתן לעמוד במטרות הללו, ו'שיעור אחר' מקדמת אותן זה 16 שנים. האתגר הוא להרחיב ולהעמיק את החשיפה ואת ההשפעה, ולהגיע לתלמידים מקרב האוכלוסיות שבסביבתן הטבעית לא ייחשפו לתכנים ש'שיעור אחר' חושפת אותם אליהם".
קרן הלפרן-מוסרי, מנהלת העמותה, מספרת על עצמה: "תמיד שאפתי לעסוק בקידום זכויות אדם או בחינוך. לאחר שנת שירות התנדבותית בעיר אשדוד ועוד ארבע שנות שירות צבאי מאתגר ומשמעותי ביחידה 8200, למדתי משפטים והיסטוריה באוניברסיטת תל אביב. לפני שהגעתי לעמותת "שיעור אחר" עסקתי במשך עשר שנים בעריכת דין, בדגש על התחום החברתי – שבע שנים בעמותת "אדם, טבע ודין", שם התחלתי את דרכי כעורכת דין, ובהמשך ניהלתי את המחלקה המשפטית ושימשתי כסמנכ"לית העמותה; ושלוש שנים במשרד המתמחה בתחום דיני העבודה – משרד עורכות הדין ארנה-לין".
מיהם המתנדבים?
"המתנדבים בעמותת 'שיעור אחר' הם ברובם המכריע אנשים עובדים, בעלי השכלה אקדמית, אשר עוסקים בתחומי הטכנולוגיה, הכלכלה והמשפטים. אלה אנשים שכבר עשו כברת דרך בעולם התעסוקה, בין אם במגזר הפרטי או במגזר הציבורי, ומעוניינים להכיר לילדים את עולמם".
על מה את שמה דגש כיום בענייני העמותה?
"אני שמה דגש על חיבור איכותי בין המתנדבים לבין בתי הספר – למידה מעמיקה של הצרכים של בתי הספר ושל מערכת החינוך, הבנה של הרצונות והצרכים של המתנדבים – כפרטים וכקבוצות של עובדים מטעם מקומות העבודה שלהם – ויצירת מתכונת התנדבות שנותנת מענה מדויק ככל הניתן לכל השותפים".

החבר של הכלבים

פנחס דגן הוא פנסיונר ששומר על אורח חיים פעיל ומלא עניין. בין עיסוקיו המגוונים, פנחס מקפיד להגיע באופן קבוע לבית המחסה של אגודת צער בעלי חיים בישראל ולהתנדב. גישתו המיוחדת והאנרגיות הטובות שהוא מקרין הפכו אותו לאהוב הכלבים.
דגן, יליד בולגריה, עלה לארץ בשנת 1946 והוא מספר שעוד הספיק בחייו להילחם נגד האנגלים.
כמה זמן אתם מתנדב באגודת צער בעלי חיים בישראל?
"שלוש שנים. אני מגיע קבוע בימי שישי בבוקר להוציא את הכלבים. הגעתי להתנדב ביום שיצאתי לפנסיה".
מדוע דווקא לטייל עם כלבים?
"רציתי תמיד להתנדב, ולבסוף הגעתי לאגודת צער בעלי חיים בישראל שברחוב הרצל. נעמה, רכזת המתנדבים, עשתה לי הדרכה, ומאז אני מגיע לכאן קבוע".

כתבות נוספות במגזין תל אביב

0

פסטיבל מנורת לילה

  פסטיבל "מנורת לילה", שהופך למסורת שנתית קבועה, יתקיים זו השנה השישית ברציפות. הפסטיבל הוא אירוע אמנות ותרבות לילי במרחב...

מגזין תל אביב13 בינואר 2020    11 דקות
0

על משחקים, טורניר ותערוכה במוזיאון אחד

  ביום רביעי, ה-8 בינואר, יתקיים בשעה 19:00במוזיאון נחום גוטמן לאומנות ארוע ייחודי ויוצא דופן למוזיאון. בשיתוף עם "הקוביה משחקים" יתארח...

מגזין תל אביב1 בינואר 2020    2 דקות

כתיבת תגובה