מגזין תל אביב

מי רוצה מיקרוגל ב-35 שקל?

מגזין תל אביב17 במרץ 2019    3 דקות
0

בשכונת שפירא הוקמה חנות קהילתית שבה תושבי השכונה מוכרים בפרוטות את החפצים הישנים שלהם • מנהלת המיזם, דפנה רשף: "חוץ מהחיסכון הכספי, החנות הזו מפחיתה מתחים בשכונה והופכת את השכנים לחברים"

מי רוצה מיקרוגל ב-35 שקל?
חנות "משאלה". לא מתחרים בחנויות בשכונה - צילום: יח"צ

מתי בפעם האחרונה קניתם מיקרוגל ב-35 שקל, שואב אבק ב-40 שקל או קסדה לאופניים ב-60 שקל? נשמע דמיוני אבל זה לגמרי אמיתי.
בחנות "משאלה", מיזם שכונתי יפהפה של venn במסילת ישרים 5 בשכונת שפירא, תמצאו את המחירים המצחיקים האלה שנובעים קודם כל מהעובדה שמדובר במוצרים יד שנייה, אבל לא סתם מוצרים ישנים. אלה החפצים הישנים בבתי התושבים, שהם מביאים לחנות, ובתמורה – יכולים לקחת בסכום סמלי מוצרים אחרים.
"מטרת ה'משאלה' בראש ובראשונה היא מתן פתרון יצירתי ליוקר המחיה המתבסס על עיקרון השיתופיות תוך חיזוק קשרי הקהילה עם תושבי השכונה והרחבת הקהילה", אומרת דפנה רשף, מנהלת תוכן וקשרי קהילה ב-venn שמדברת על הרעיון החלוצי בעיניים נוצצות.
איך זה עובד?
"התושבים מעבירים חפצי מדף במצב טוב, תקין, שמור ושמיש, החפצים עוברים מיון, בשביל להבטיח לכולם חנות איכותית ומגוונת שכיף לבקר בה. חפצים שאינם ראויים למכירה בחנות – יועברו על ידינו לתרומה, וחפצים שיועמדו למכירה ב'משאלה' – יזכו את התושבים בנקודות נצברות לקנייה בחנות. זאת אומרת, הבאתם חפצים בשווי 60 שקל? תזוכו ב-60 שקל לקנייה בחנות ואם סתם בא לכם לקנות, גם זה אפשרי".
מה אתם מוכרים?
"כל חפץ לשימוש ביתי שמצבו טוב, ראוי ותקין, החל מכלי מטבח ועד לרהיטים, צעצועים ומוצרי אלקטרוניקה".
מה עם בגדים?
"זה לא, כי הרעיון של החנות הוא לא להילחם בעסקים באזור. יש בשפירא חנויות בגדים, אז החלטנו לא למכור בגדים. רוב הסחורה בחנות היא כלי בית וצעצועים. לגבי ספרים, המדיניות שלנו היא לעודד קריאה, ולכן אתם יכולים להביא ספר ולקחת כל ספר בתמורה או לקנות בחמישה שקלים. יש גם סלסלה של 'הכל בשקל', שבה בין היתר תוכלו למצוא מצתים וכל מיני חפצים שימושיים".

"איש של אנשים"

רשף (28), תושבת יפו, מגדירה את עצמה "בן אדם של אנשים". כשאני מבקש להבין מה אומר הביטוי הזה, היא אומרת שהיא "מנהלת קשרים של מערכות יחסים ולא רק קשרים טכניים. אני אוהבת את הפעילות הקהילתית. למדתי חינוך וסוציולוגיה והייתי הרבה שנים בתפקידים דומים, כמו ריכוז שבט בצופים".
מבחינתה, המיזם הזה הוא לא רק כלכלי, אלא בראש ובראשונה חברתי. "חוץ מהחיסכון הכספי, החנות הזו מפחיתה מתחים בשכונה והופכת את השכנים לחברים", היא אומרת ומיד מסבירה: "ברגע שאנשים מחליפים ביניהם חפצים, גם אם בדרך עוברים ביניהם כמה שקלים סמליים, הם נעשים יותר ידידותיים לתושבים ואז כל השכונה יותר רגועה ונעימה".
מה לגבי המסתננים? הם גם מגיעים לחנות?
"בוודאי. כולם מגיעים ומתקבלים באהבה".
יקומו עוד חנויות כאלה?
"אני מאוד מקווה שכן. בשוודיה ראיתי קניון שלם שבנוי על המודל הזה. לנו כחברה פרטית אין יכולת לשכפל את המודל במסות גדולות. זה צריך להיות באחריות של העירייה. אני מאמינה שאחרי שיראו שהפיילוט שלנו הצליח הם יאמצו אותו גם בשכונות אחרות בעיר".
במה זה שונה מעמותות לחלוקות מזון?
"זה שונה כי זה בנוי על הקהילה ולא על חברות שמביאות תרומות. אם אנשים יפסיקו להביא מוצרים, החנות תיסגר".
כמה עובדים יש בחנות?
"עובדת אחת, ויקה מילמן, שגם מנהלת את החנות".
ההכנסות של החנות מספיקות בשביל לספק לה משכורת?
"זו שאלה לא רלוונטית מבחינתנו. הרעיון של החנות הוא לא שהיא תהיה רווחית, אלא שיתופית ואקולוגית".
בפן האקולוגי מספרת רשף ששפירא עשתה צעדים מאוד גדולים בתחום. "שפירא היא אחת השכונות המקיימות בעיר. אנשים בשכונה משתדלים לא לרכוש שקיות ניילון וקשים מפלסטיק ורבים מהם מכינים קומפוסט. אז אפשר להגיד שהשכונה הזו היא מודל לחיים קהילתיים נכונים בכל המובנים".

כתבות נוספות במגזין תל אביב

0

פסטיבל מנורת לילה

  פסטיבל "מנורת לילה", שהופך למסורת שנתית קבועה, יתקיים זו השנה השישית ברציפות. הפסטיבל הוא אירוע אמנות ותרבות לילי במרחב...

מגזין תל אביב13 בינואר 2020    11 דקות
0

על משחקים, טורניר ותערוכה במוזיאון אחד

  ביום רביעי, ה-8 בינואר, יתקיים בשעה 19:00במוזיאון נחום גוטמן לאומנות ארוע ייחודי ויוצא דופן למוזיאון. בשיתוף עם "הקוביה משחקים" יתארח...

מגזין תל אביב1 בינואר 2020    2 דקות

כתיבת תגובה