מגזין תל אביב

הגופה המסתורית ברחוב הרואה

מגזין תל אביב20 בפברואר 2019    7 דקות
0

עידו כנען, תושב תל אביב, הוציא רומן מרתק ("בניין חסר", הוצאת "ספרי ניב") שעלילתו מתרחשת בשכונה דמיונית בעיר בבניין שהוא מיקרוקוסמוס של מדינה על דייריו הצבעוניים

הגופה המסתורית ברחוב הרואה

דמיינו בניין בעיר גדולה שאליו מתקבצים טיפוסים צבעוניים ומעט מוטרפים, כשלפתע מתגלה בו גופה. נשמע מסקרן? זו רק ההתחלה של רומן מרתק שכתב עידו כנען, תושב תל אביב, וקורא תיגר על המערכת החברתית ועל הנורמות שמתיימרות לקבוע מה נורמלי ומה לא נורמלי. ב"בניין חסר" מסתכל כנען, שמתגורר ברחוב יהודה הלוי, בצורה מפוקחת על הטבע האנושי לפגמיו, לחלומותיו ולשאיפותיו. בעברית רהוטה, משרטט כנען ניכור וקרבה, תעתוע וריאליזם נוקב.

"הרעיון לכתיבת הספר הגיע מתחושה של ניתוק מהסביבה שמאוד מאפיין את חווית המגורים בתל אביב", מספר כנען. "בעיני רוחי האבסורד הגדול בחוויה הזאת מגולם בבנייני מגורים, בין שכנים והתחושה שככל שהתקרבנו זה לזה מהבחינה הפיזית, כך גדל המרחק הרגשי. התחלתי להרגיש שאני חי בתוך בועה, לא הבועה התל אביבית הדמיונית, אלא שיש לי את העולם שלי – חברים, משפחה, עבודה כשכל מה שמחוץ לו לא מתערבב איתו, גם כשהוא מעבר לקיר, וכן ההבנה שכנראה הרבה אנשים מסביבי חווים מציאות דומה. עלתה במוחי המחשבה המעניינת שהשכנות בבניינים המשותפים היא בעלת קווי דמיון עם יחסי השכנות במדינה. מכאן עלה הרעיון ליצור בניין שאליו התכנסו כל מני טיפוסים, מעט פגומים ומוזרים מקצוות האוכלוסייה בארץ – מעין מיקרוקוסמוס של מדינה. בספר אני מנסה להבין את יחסי השכנות ביניהם ומה בכל זאת יכול למוטט את המחיצות המוקמות בין שכנים-זרים, מה יכול לגרום לנו להתעניין, להיפתח".

כנען (34), נשוי לחן, ניורו-פסיכולוגית שיקומית שמטפלת בפגועי ראש (כיום, במרכז הלאומי לשיקום נפגעי ראש שפיצר). בוגר תואר ראשון במשפטים וכלכלה באוניברסיטת תל אביב (בהצטיינות). בעברו היה עורך דין מספר שנים והתמחה בהגבלים עסקיים במשרד תדמור ושות' (היום תדמור לוי ושות'). כיום עידו הוא מנכ"ל של בית דפוס (כנען דפוס, אחד מבתי הדפוס הגדולים בארץ בפורמט רחב. בהנהלתו 90 עובדים). "בניין חסר" הוא ספרו הראשון של כנען. כתיבתו ארכה כשנה ועריכתו תקופה דומה.

מתי התחלת לכתוב?

"מלאכת הכתיבה ליוותה אותי לאורך כל חיי הבוגרים. יש לי משיכה טבעית אליה, כך שהטריגר היה לפני הכול הרצון לכתוב. בתקופות ללא כתיבה סבלתי מדיכאון מחוסר המעש ומאבדן המשמעות. ההשראה שלי לא הגיעה ממודלים חיצוניים, אלא רק מעבודה ומתרגול הכתיבה – ככל שכתבתי יותר וברציפות כך התעצמה ההשראה".

העלילה של הסיפור מתרחשת בשבוע אחד בבניין מגורים בתל אביב. הוא מתחיל במפגש אקראי של דניאלה ואורי בכניסה לבניין. דניאלה היא בעלת הבניין, אישה מבוגרת, אלמנה, מרירה מאוד וצינית שיירשה מבעלה את הבניין הזה. אורי הוא אחד השוכרים שלה שגר בדירה מולה וגם הידיד (היחיד) שלה בבניין. אורי היה בנעוריו צייר מבטיח שבלית ברירה היה מורה לציור במכללה ופוטר מעבודתו כשנה לפני כן. הם עולים יחד לדירתם ובעקבות ריח עז הם מגלים את גופתה של השכנה הבודדה מהקומה העליונה, עדנה שמה. באותו ערב אחרי שעוזבים הפרמדיקים והשוטרים, הם מחליטים לארגן לעדנה ערב זיכרון, כל אחד מהאינטרסים שלו. בעקבות המפגש הזה שגולש למפגשים אחרים באותו שבוע, דיירי הבניין (והקוראים) מתחילים להכיר את שכניהם.

השכנים בבניין מגיעים מכל קצוות הקשת החברתית, ואינם מכירים זה את זו: גרוש אמיד ומזדקן, ערבי חילוני שנודה מהקהילה שלו, רווק תל אביבי מלא בעצמו, צעירה רוסייה מפתה ושורדת, צעיר לוקה במחלת נפש, זוג בגיל העמידה שנישואיו רעועים, בעלת בית מזדקנת ודיירת לסבית שחזרה בשאלה וחיה בבדידות.

במפגשים אלה בלי להתכוון מכירים הדיירים זה את זו בפעם הראשונה, ברמה יותר אינטימית ממה שהיו רוצים ולומדים פרטים חדשים על חייהם שלהם. כך נחשף גם סיפור חייה של עדנה המנוחה. מתברר שעדנה נולדה למשפחה חרדית בירושלים, חזרה בשאלה ובסופו של דבר עברה לתל אביב. עדנה הייתה לסבית וניהלה מערכת יחסים משמעותית מאוד שהסתיימה בטרגדיה – במותה של אהובתה מסרטן. בעקבות זאת התנתקה עדנה מהעולם החיצון, תהליך ההתנתקות הגיע לשיאו לאחר שאובחנה גם היא כחולה בסרטן. היא מסרבת לטיפול ומסתגרת בביתה. בשלב זה היא מתחילה לבלוש אחר הדיירים, תחביב שהולך ומעמיק, מקצין משבוע לשבוע.

מה פירוש השם של הספר?

"ל'בניין חסר' יש מספר משמעויות. המשמעות המילולית היא שחסרה דיירת וגם חסרה הרוח שתאחד בין דייריו; משמעות נרמזת ל'מניין חסר' שנרמזת גם במספר הדיירים בבניין, תשעה לאחר מותה של עדנה. מניין שהוא חסר לא רק הלכתית, אלא גם רוחנית ורגשית ומתבטא בהעדר הזיכרון והקשר הרגשי לדיירת שנפטרה; אם מפליגים בעומקים השם רומז גם לבניין הלאומי שחסר בו קשר בין דייריו".

עם מי מהדמויות אתה מזדהה?

"בכל דמות יש מעט ממני. יש בי את הבדידות של עדנה, כמוה גם אני שתקן, ביישן חסר תקנה, וכמוה גם אני לפעמים נהנה מהבדידות שלי. אני מתחבר לילדות המורכבת של תומר, וגם לגילוי המאוחר של הצדדים המושכים בי. יש בי מהסקרנות חסרת הטקט של לימור, מהאישיות החרדתית של מרגריטה ומהעצלות של מוטי. כמו אורי גם אני מסרב להתבגר".

אתה עצמך מתגעגע לחיי הרווקות?

"לפעמים אני מתגעגע לחזור לבית ריק ולהרגיש בנוח בצורה מוחלטת. אני מתגעגע יותר למסעות בעולם כשלא רובצת עליי האחריות של זוגיות ומשפחה. יש גם משהו בדייטים שמחדד את המיומנות הבינאישית שלך אשר מתנוונת בשגרת הנישואים. למרות זאת אני נהנה מאוד מהנישואים שלי. אומנם זו קלישאה, אבל אשתי היא החברה הכי טובה שלי, ויש לציין שהיא גם ליגה או שתיים מעליי, אבל רק מבחינת יופי, אישיות ואינטליגנציה".

האם דניאלה מבוססת על טיפוסים או דמויות שפגשת?

"האמת שכן. דמותה מבוססת על בעלת דירה שהייתה לי לפני כמה שנים. אישה מבוגרת, צינית, בעלת חזות צבעונית ומזג קודר. היו לה קווי אישיות מעניינים. סוחרת ממולחת, נוקשה, ועם זאת חרדתית ופחדנית עד כדי גיחוך. קשוחה  ברגעים מסוימים ורכה ואנושית באחרים. היא גרה בקומה מעלינו, וכמעט כל שבוע הייתה קופצת לביקור, כל פעם לא מרוצה ממשהו אחר. ניסינו להתחמק ממנה בכל מחיר כמעט, ולא פעם זה עבד לטובתה".

אם היית גר בעיר אחרת, האם הכתיבה שלך הייתה אחרת או שונה?

"בוודאי. הכתיבה שלי מושפעת ושואבת רעיונות מאנשים שאני פוגש (או בולש אחריהם) וגם מנוף החיים שלי ומהחוויות שאני עובר. חוויות אישיות בעיניי הן כוח גדול בידיו של כותב. לדעתי ההשראה והרעיונות שאני מקבל מהחוויות האישיות שלי הן הגוון הייחודי שלי".

האם אתה מתכנן לכתוב ספר נוסף?

"סבתי תמר ודוד שלי ז'קי נפטרו לפני כשנה בהפרש של חודש. לשניהם יש סיפור חיים פנטסטי. הספר הבא שלי יעסוק בשניהם. סבתי נולדה בכפר שכוח אל למרגלות הרי האטלס במרוקו, משם התגלגלה במסע מפרך לקזבלנקה ממנה עלתה ארצה. דוד שלי גדל במעברה בישראל, הסתבך עם עולם הפשע וברח למרוקו. הספר יעסוק בתלאות שכל אחד מהם עבר ובמיתולוגיה של הצדיקים במרוקו השזורה בסיפור חייהם. ראיינתי את שניהם במשך שנה לפני שנפטרו, וכעת אני עסוק בתמלול עשרות שעות של הקלטות".

צלם: מארק יאשאייב

 

כתבות נוספות במגזין תל אביב

0

פסטיבל מנורת לילה

  פסטיבל "מנורת לילה", שהופך למסורת שנתית קבועה, יתקיים זו השנה השישית ברציפות. הפסטיבל הוא אירוע אמנות ותרבות לילי במרחב...

מגזין תל אביב13 בינואר 2020    11 דקות
0

על משחקים, טורניר ותערוכה במוזיאון אחד

  ביום רביעי, ה-8 בינואר, יתקיים בשעה 19:00במוזיאון נחום גוטמן לאומנות ארוע ייחודי ויוצא דופן למוזיאון. בשיתוף עם "הקוביה משחקים" יתארח...

מגזין תל אביב1 בינואר 2020    2 דקות

כתיבת תגובה