מגזין תל אביב

"אני יכולה להבין את המעשה של יגאל בשן"

מגזין תל אביב27 בדצמבר 2018    3 דקות
0

שלווה ברטי, הזמרת שכיכבה בשנות ה-80 על כל במה בישראל ושברה את שיא ההשתתפות בקדם אירוויזיון, מדברת על הקושי של זמרים ותיקים להתפרנס - שאילץ אותה לנדוד עד לפלורידה • ראיון שכולו געגוע

"אני יכולה להבין את המעשה של יגאל בשן"
צילומים: תמיר ברגיג ויניב סופר

׀ תומר קרן, דורון אורסיאנו-ויטנר׀

שלווה ברטי אוטוטו בת 60, אבל היא לא נראית 'דקה מעל 40. יש שתי סיבות למראה הצעיר שלה. האחת, היא גרה בפלורידה, הרחק מכל ההמולה. זו כנראה גם הסיבה שהיא ירדה לכם מהרדאר. השנייה, היא לא מפסיקה לעבוד ולשיר.
היא מופיעה במועדונים בארצות הברית וגם בבתי כנסת רפורמיים. "אני התימנייה היחידה ששרה בבתי כנסת של אשכנזים", היא אומרת ופורצת בצחוק של נערה בת 16.
בכלל, לאורך כל הריאיון היא קופצנית ורעננה, כאילו עכשיו יצאה מהמקלחת, וגם הקול שלה עדיין מלאכי כמו שהיה בשנות השמונים, אז כיכבה על הבמות שלנו ושברה את שיאי ההשתתפות בקדם אירוויזיון. "אני אוהבת לשיר, מוזיקה זה החיים שלי", היא אומרת ואי אפשר שלא להאמין לה.
ברטי החלה את דרכה בהרכבי נוער בנתניה, שבמסגרתם ייצגה את ישראל בחו"ל. את שירותה הצבאי עשתה במקהלת צה"ל עם ריטה, רמי קלינשטיין ושרון ליפשיץ. ב-1985 הופיעה לראשונה בקדם אירוויזיון והוציאה אלבום. בשנת 1988 הוציאה את אלבומה השני, "נולדה מחדש", והנושא של כל שיריו היה תקופת מאבקה במחלת הסרטן.
ב-1992 השתתפה בקדם אירוויזיון עם השיר "מים" שצבר פופולריות והפך לשיר אהוד בערבי ריקודי עם, ולמעשה חיזק את מעמדו כשיר עם לכל דבר.
ב-1995 השתתפה שוב בקדם אירוויזיון עם השיר "הלוואי עליך ועלי", והוציאה את התקליט "אופרה אחרת", ובו, בין השאר, גרסאות כיסוי לשירים מוכרים.
בתחילת שנות האלפיים עזבה אותנו והלכה לנסות את מזלה בפלורידה.
מה יש שם שאין לך פה?
"שקט. ברוך השם, שם אני מאוד מצליחה – והפרנסה זה דבר חשוב. מדי פעם אני מגיחה להופעות פה, כי הלב כל הזמן כאן. ב-17 בינואר אסגור מעגל כשאופיע בהיכל התרבות של עיר ימים בנתניה, וב-27.12 תהיה לי הופעה בבית היוצר בנמל תל אביב. ההופעות האלה נותנות לי הרבה אנרגיה. אני לוקחת את כל האהבה שאני מקבלת מישראל חזרה לארצות הברית".
אם כל כך אוהבים אותך פה, למה את לא חוזרת?
"כי כמו שאמרתי, קשה להתפרנס פה. במיוחד אם אתה זמר ותיק. הרדיו לא משמיע אותך, אין כבר מכירה של דיסקים ומאוד קשה להחזיק הופעות. אמנים צעירים יכולים לעשות עוד דברים, אבל למבוגרים כמוני קשה. בגלל זה, עם כל הצער שבדבר, אני יכולה להבין את הצעד שעשה יגאל בשן ז"ל. בן אדם שכל כך אוהב מוזיקה וחי את המוזיקה, פתאום לוקחים לו אותה והוא נשאר צל של עצמו. זה קשה. זה גם מה שהיה עם גבי שושן ז"ל. זה מקצוע אכזרי. בגלל זה אני חושבת שאם המדינה תתמוך יותר בזמרים הוותיקים אולי יקרו לנו פחות אסונות כאלה".

ילדות בנתניה

כשאני אומר לך "נתניה", מה עולה לך בראש?
"חוף הים, חמימות משפחתית. אני מאוד אוהבת את העיר הזו, ואני מאוד מתרגשת לקראת ההופעה בינואר. אני מרגישה שאני חוזרת לשורשים התימניים שלי".
מה יש בתימנים שמתחבר לשירה?
"אני לא יודעת. זה משהו בגנים. האלבום שלי נמצא ביפו בחנות של מאיר אזולאי. הוא מספר שתיירים נכנסים לחנות ומבקשים רק את האלבום שלי. תימנים זה עם שמח שאוהב לשיר, והשמחה הזו עוברת לקהל. עובדה שחוץ מנטע ברזילי כל הזוכים שלנו באירוויזיון היו תימנים".
מה עם קאמבק לתחרות האירוויזיון?
"לא. זה היה נחמד מאוד אבל לכל דבר יש את הגיל שלו".

סרטון על שלווה ברטי תוכלו לראות בדף הפייסבוק "המקומון תל אביב"

כתבות נוספות במגזין תל אביב

0

פסטיבל מנורת לילה

  פסטיבל "מנורת לילה", שהופך למסורת שנתית קבועה, יתקיים זו השנה השישית ברציפות. הפסטיבל הוא אירוע אמנות ותרבות לילי במרחב...

מגזין תל אביב13 בינואר 2020    11 דקות
0

על משחקים, טורניר ותערוכה במוזיאון אחד

  ביום רביעי, ה-8 בינואר, יתקיים בשעה 19:00במוזיאון נחום גוטמן לאומנות ארוע ייחודי ויוצא דופן למוזיאון. בשיתוף עם "הקוביה משחקים" יתארח...

מגזין תל אביב1 בינואר 2020    2 דקות

כתיבת תגובה