ספורט

חדשות מתפרצות

09:09 / ישראל אישרה את הסדרת מעמדם של 4,000 פלסטינים בגדה המערבית

09:05 / ועדת החוקה אישרה: הורים שכולים יוכלו לכתוב בתעודת הזהות "חלל" עם ילדם שנהרג במערכות ישראל

08:35 / המשטרה החליטה באופן יזום לפתוח חקירה בעניין הקטטה שאירעה אמש בבלומפילד

08:32 / לבנון: הפרלמנט אישר תאריך לבחירות במדינה

08:25 / התאונה סמוך למחלף קיבוץ גלויות: נקבע מותו של הפצוע

08:17 / ח"כ ואליד טאהא ביטל את ישיבת ועדת הפנים הצפויה כמחאה נגד הקואליציה

08:14 / פורסם שמו של הצעיר שנהרג לאחר שנפל מכדור פורח בעמק יזרעאל

08:10 / גבר בן 30 נפצע בתאונה סמוך למחלף קיבוץ גלויות

07:46 / גבר בן 67 הצית עצמו מחוץ לסניף ביטוח לאומי בפתח תקווה; מצבו קל

07:35 / פועל כבן 30 נפצע בינוני לאחר שנפל מגובה במהלך עבודה בבית שאן

07:28 / המשטרה תבקש להאריך את מעצר שני האוהדים החשודים בהשלכת אבוקה בבלומפילד אתמול

07:25 / עליות שערים בפתח יום המסחר בבורסה לניירות ערך בתל אביב

07:03 / משרד הבריאות: 1,483 מאומתים חדשים אובחנו ביממה האחרונה

06:52 / צבא ארה"ב: "שיגור הטיל הצפון קוריאני - מערער את היציבות אך אינו איום מיידי"

06:43 / ארה"ב, הודו, איחוד האמירויות וישראל החליטו להקים פורום לשת"פ כלכלי

06:33 / בת 16 במצב אנוש לאחר שנפלה מגובה במזרח ירושלים, המשטרה פתחה בחקירה

06:13 / קורונה בבולגריה: 4,979 נדבקים ביממה האחרונה, 214 מתו

05:51 / אזרחים מדווחים כי רעידת האדמה שמקורה באזור כרתים הורגשה גם ברחבי הארץ

05:44 / רעידת אדמה בעוצמה 6.2 הורגשה במזרח הים התיכון

05:35 / המשטרה עצרה שלושה חשודים נוספים במעורבות במקרי הרצח וההיעדרות בירושלים

עוד שבת?

ספורט10 באוגוסט 2021    4 דקות
0
עוד שבת?

מאת: יוסף ריינר

סוגיית הכדורגל בשבת כבר לעוסה וחסרת תכלית, ויכולה לזכות בכינוי "מעלה גירה". למה? כי כל פרק זמן היא צצה ועולה, ולבסוף יורדת, וחוזר חלילה.
הכדור הלוהט הזה כבר התגלגל כמעט אצל כל בר סמכא במדינה, ודנו בסוגיה, בין אם זה בג"ץ שדרש הסברים מהמדינה, שופטי העליון שמתחו ביקורת, שחקנים פעילים בליגה שהגישו עצומות – אך התוצאה ידועה מראש. כפי שהיא עולה על סדר היום, כך היא אף יורדת בחטף, ללא כל הכרעה, ומה שמתרחש בפועל מעל ל-100 שנה ימשיך גם בזמננו. הכדורגל ימשיך להיות משוחק ביום שבת, ולא נראה שהעניין הוא בר שינוי.
כדורגל בשבת לא אמור להיות דבר רע, פרט לכך שישנו ציבור ענק שהיה חפץ ליהנות מהטוב הזה. ושלא נטעה, חילול השבת הוא לא הנושא כאן בטור, אין כאן לאף אחד התיימרות להתערב בעיסוקיו של מאן דהו.
אז מה כן? המצב הקיים מדיר את הצופים שומרי המסורת, שצפייה בטלוויזיה והגעה לאצטדיון באמצעי תחבורה ורכישת כרטיסים ביום שבת מהוות עבורם איסור דתי.
ישנו דור העתיד – כישרונות צעירים שהיו חפצים להשתלב וליטול חלק כשחקנים בליגת העל, אך בשל המצב שבו משחקים בשבת הדבר נבצר מהם, מה שמהווה פגיעה בחופש העיסוק.
בלתי מתקבל על הדעת שבמדינת ישראל שחקנים וצופים מוּדרים מכיוון שהם שומרי מסורת ישראל. אין חוק במשחק הכדורגל שמחייב שהמשחק ישוחק ביום השביעי בשבוע, ולכן אין שום אמתלה להדרה המתמשכת הזו כלפי אוכלוסייה במדינת ישראל.
רוב המשחקים אינם משוחקים בשבת, ואלו שכן, חלקם משוחקים בסמוך לזמן יציאת השבת – דבר שמעלה תהיות לגבי ההתעקשות להשאיר את המשחקים הללו בשבת. הטיעון להשארת חלק ממשחקי הכדורגל בשבת הינו טיעון כלכלי (לדעתי, אין טיעון שיכול להצדיק הדרה). אני מתקשה להבין איך ניתן לטעון שהדרת צופים מן היציעים וממסכי הטלוויזיה שווה כלכלית – לא צריך להיות פרופסור לכלכלה כדי להבין שככל שאתה משתף יותר אתה גם מרוויח יותר. הטיעון הכלכלי הנ"ל מתבסס על הקביעה שביום המנוחה יש יותר פנאי להשתתף או לצפות במשחקי הכדורגל ושדחייתם למחזורי אמצע השבוע תוביל לירידה בהכנסות.
הטענה הזו נבדקה כאשר חברי ארגון "שבת וכדורגל לכולם" מצאו ההפך, שדווקא משחקי אמצע השבוע הביאו קהל רב יותר, מה שהכניס לקופת הליגות כסף רב יותר. ניתן לראות את הכדורסל כמודל, כשרובם המוחלט של המשחקים נערכים בימות החול.
גם אם יתברר שהסטת המשחקים לאמצע השבוע תוביל לפגיעה כלכלית, עדיין מוטל על המדינה להיות ערבה לכך – כרשת ביטחון כלכלית בשם השוויון החברתי.
ציבור חובשי הכיפות הצליחו להשתלב כמעט בכל תחומי החברה הישראלית, אם זה עורכי דין, ראשי ערים, שרים, שופטים ובכירים בצה"ל, אך בכל מה שקשור לכדורגל – נראה שעדיין לא נפטרנו ממסך הברזל. מעטים הם השחקנים שלמרות הכל נאבקו ואף הצליחו.
כל זה מוביל אותי לספר הראשון שיצא לי לקרוא על שחקן כדורגל – "הכדור הוא הכל", מאת פלה, הברזילאי האגדי. מתוך 295 עמודים מרתקים רוויי אירועים היסטוריים, השפיעו עליי דווקא ההתייחסות והמבט של פלה למושג שנקרא "כדורגל", והם שנתנו לי את ההשראה לטור שלפניכם, ואצטט את עיקרם: "הכדורגל מקרב בין אנשים יותר מכל פעילות אחרת. ענפי ספורט אחרים, כמו בייסבול או קריקט או פוטבול אמריקאי, דורשים ציוד יקר או מבנה קבוצתי קשיח, כל מה שצריך בכדי לשחק כדורגל זה אך ורק כדור.
"יתרון נפלא של הכדורגל הוא שכל אחד יכול להשתתף בו. נמוך, גבוה, חזק או חלש, כל עוד אתה יכול לבעוט ולרוץ, אתה מתאים לגמרי ויכול לעלות על מגרש הכדורגל".
לא סתם הכדורגל הוא משחק עממי כל כך. שיתוף סקטור שלם שייטול חלק במשחקים בליגת העל יביא עמו קהלים נוספים לכדורגל וליציעים, שיתחילו להרגיש שייכות לכדורגל בישראל.
דווקא עכשיו, בתקופה של פילוג מגזרי מתמשך, דמיינו לעצמכם ששחקנים חובשי כיפות ייטלו חלק פעיל בליגה שלנו. בואו ניתן את הדבר המחבר. בואו ניתן אותו לכולם, את הכדורגל. כי הכדור הוא הכל.

כתבות נוספות

0
משה כהן   

מכוונות גבוה

"אנחנו מכוונות הכי גבוה שאפשר ונלך על כל הקופה", אומרת ל"המקומון" אורה גלזר, יו"ר קבוצת הנשים מכבי עירוני רמת גן,...

ספורט13 באוקטובר 2021    4 דקות
0
אפרים גנור   

מי ידע שכך יהיה?

ההפסד נגד נבחרת סקוטלנד לא היה רק הפסד צורב וכואב, זה היה משחק של אבן דרך חשובה בדרכו של הכדורגל...

ספורט12 באוקטובר 2021    2 דקות

כתיבת תגובה