ספורט

חדשות מתפרצות

22:12 / קורונה בעולם: מספר הנשאים המאומתים חצה את ה-29.30 מיליון

20:57 / ערב הסעודית: "עומדים לצידם של הפלסטינים לאחר חתימת ההסכם"

20:22 / צעיר נפצע קשה באירוע דקירה באשדוד 

19:58 / בן 27 נפצע קשה באירוע אלימות באשדוד

19:47 / צה"ל עצר שני חשודים שחצו את גדר המערכת בדרום הרצועה 

19:43 / קורונה בצה"ל: 10,393 משרתים נמצאים בבידוד ביתי 

19:07 / קורונה בצרפת: מספר מקרי ההידבקות היומי חצה את ה-7,000

18:33 / גנץ שוחח עם כוכבי: "קיבלנו תזכורת מאויבינו שעלינו תמיד להיות חזקים"

18:25 / בן 40 במצב קשה לאחר שנפגע בתאונת דרכים סמוך למחלף מורשה

18:12 / השרים החליטו: הלימודים מחר יתקיימו כרגיל

18:00 / ליברמן: "בזמן שביבי חוגג בוושינגטון, החמאס חוגג באשדוד ובאשקלון"

17:58 / נצרת: אב ובנו נפצעו קשה מדקירות בעקבות סכסוך משפחתי 

17:44 / צה"ל: זוהו שני שיגורים מרצועת עזה לישראל - אחד יורט

17:42 / אשדוד: שני פצועים קל מרסיסים וארבעה נפגעי חרדה בעקבות האזעקות 

17:14 / צבע אדום באשדוד ובאשקלון

17:12 / 1,522 דו"חות חולקו לאזרחים בגין הפרת המגבלות ביממה האחרונה

16:46 / 1,522 דוחות חולקו ביממה האחרונה בשל הפרת מגבלות הקורונה

16:11 / טראמפ בטקס בבית הלבן: "יש עוד חמש מדינות שיחתמו הסכמים עם ישראל בקרוב"

16:05 / גבר בן 35 נפצע בינוני בתאונה בין שני כלי רכב סמוך לבית הלל

15:45 / יעקב חגואל נבחר ליו״ר הליכוד העולמי

15:37 / ילד בן חמש נפצע בינוני כשנפגע מרכב בבני ברק

15:29 / מדד המחירים לצרכן נותר ללא שינוי בחודש אוגוסט

15:09 / גבר כבן 40 נמצא פצוע ברחוב אייגר בתל אביב

15:05 / שר הפנים אריה דרעי חתם על תקנות ההנחה בארנונה לעסקים עד יוני 2021

15:02 / הוחמרו האישומים לחלק מן הנאשמים בפרשת האונס באילת

14:54 / המסחר בבורסה ננעל בעליות שערים קלות

14:46 / תיק עובדי מעון רה"מ החשודים במסירת עדויות שקר לטובת שרה נתניהו ייסגר

14:07 / רוכב אופנוע בן 54 נפצע בינוני כשהחליק סמוך למחלף מסובים

14:04 / שוטר מבית שמש נעצר בחשד לביצוע עבירות מין בקטינים

14:00 / כתב אישום הוגש נגד תושב רחובות בגין תקיפת מתנדבת קופת חולים

13:45 / גבר בן 27 נפצע בינוני בתאונת דרכים בין אופנוע ורכב פרטי בחיפה

13:21 / רוכב אופנוע בן 21 נפצע בינוני כשהתנגש בעמוד חשמל בתל אביב

חוגג צריך את שחר

ספורט4 במרץ 2020    4 דקות
0

הבעלים של בית"ר ירושלים מתחיל להרגיש את ההוצאות המטורפות בתקופה הקצרה שהוא בכדורגל הישראלי. ההצעות שלו אינן מחזיקות מים. אם הוא רוצה להזיז משהו - שישכנע את שחר להצטרף אליו

חוגג צריך את שחר
שחר. יכול להזיז הרים ׀ צילום: עדי אבישי

אם ישאלו מאה אוהדי כדורגל מה ההבדל בין ההתאחדות לכדורגל בישראל לבין מִנהלת הליגות לכדורגל, אולי אחד יוכל לתת תשובה, ובודדים יוכלו להסביר על מה אחראית ההתאחדות ומהו תפקיד המִנהלת.
אז ראשית, קצת היסטוריה: ב-1928, בתקופת המנדט הבריטי, נוסד גוף שנקרא: "התאחדות ארץ ישראלית למשחק הכדורגל", שלקח אחריות על כל מה שנגע לכדורגל המקומי. ועוד קצת בשיעור להיסטוריה: ישראל, שנמצאת גיאוגרפית באסיה, פעלה תחת גוף שנקרא: "קונפדרציית הכדורגל של אסיה", עד שסולקה משם בשנת 1974, בלחץ החרם של מדינות ערב. רק ב-1994 היא הצליחה למצוא בית חדש, כשהתקבלה כחברה באופ"א, איגוד הכדורגל האירופי.
הגוף שנקרא מִנהלת הליגות לכדורגל הוא חדש יחסית, והוקם ב-2014, כדי לנהל את הליגות המקצועניות, ובישראל: ליגת העל והליגה הלאומית. כל הליגות, החובבניות, מליגה א' ומטה – נשארו באחריות ההתאחדות לכדורגל, כמו גם משחקי גביע המדינה, האחריות על איגוד השופטים, איגוד המאמנים וכו'.
המִנהלת הוקמה כחיקוי לפרמייר-ליג האנגלית. ב-1992 החליטו קבוצות הליגה הראשונה לפרוש מהתאחדות הכדורגל האנגלית, כשהרקע היה סכסוך כספי של חלוקת זכויות השידור מהטלוויזיה, והקימו את הפרמייר־ליג.
לא עברו הרבה שנים, והליגה הזאת הכניסה כ-1.5 מיליארד ליש"ט בשנה, והפכה לליגה הנצפית ביותר בעולם. גם אצלנו התחילו חיכוכים בין קבוצות הליגות המקצועניות, וליגות החובבים, על רקע של ניגוד אינטרסים כלכליים, ובסוף הוחלט לאמץ את הדוגמה האנגלית.
המודל הישראלי דומה למודל האנגלי רק בשם, בטח לא ברמת המשחק או בכמות הכסף שהוא מייצר. ועכשיו נעשה קפיצה גדולה לימינו אלה. נסו לנחש מי אמר: "הליגה לא מעניינת, אין לה שום ייחוד, הכספים שמשלמים פה לא פרופורציונליים להכנסות שיש לקבוצות". לא הצלחתם? אז הדובר הוא הבעלים של בית"ר ירושלים, משה חוגג.
הוא אמר את הדברים בישיבה של המִנהלת, שדנה, בין היתר, בנושא ה"פייר-פליי הפיננסי", שבעיקרו מתרכז בניסיון למנוע מהעשירים לרמוס את העניים, ולהשיג שוויון הזדמנויות לכל הקבוצות בליגת העל. מאיפה הוא צץ האיש הזה, ואיך הוא מעז להגיד שהמלך הוא עירום? משה חוגג הגיע בכלל מבאר שבע, שם הוא למד ושם הוא שיחק בהפועל ובית"ר באר שבע. הכרנו אותו כשהוא רכש מאלי טביב את בית"ר ירושלים, בשנת 2018, בכ-30 מיליון שקל.
הוא נראה קצת כמו נטע זר בבית"ר, כי רק אחד שלא כל כך התמצא בנעשה בבית"ר יכול היה להגיע להסדר כלשהו עם אלי טביב, שלא לדבר על כ-30 מיליון שקל, שהיו רק מקדמה להוצאות הגדולות שלו שם.
התקשורת, המקומית והארצית, לא יודעת עדיין איך לאכול אותו. הדעה היא שתפסו פראייר, אבל לכולם היה ברור שבית"ר הייתה על סף חורבן, והפראייר הזה הציל אותה. כתבו גם שחוגג מאמת את הפתגם שבכדורגל הישראלי הפראיירים לא מתים, הם רק מתחלפים.
הוא מוקף בצוות גדול של יועצים, כולם בשכר גבוה, כשמצב הקבוצה, הן בטבלה, והן במספר האוהדים ביציעים, לא מצדיק את ההוצאות הגבוהות. עדיין קשה לי להבין מה מושך בעלי הון רציניים לכדורגל הישראלי, ואיך הם מאבדים בדרך את היכולות הפיננסיות, שהפכו אותם לטייקונים בתחומם.
חלק מהם מאוד אוהבים כדורגל, ומתנהגים לפעמים כמו אוהדים מסונוורים. בשונה מיוליוס קיסר, שאמר: "באתי, ראיתי, ניצחתי", הרבה מהם באו, ראו, והתרסקו. עזבו עם הזנב בין הרגליים. אבל תמיד היו להם מחליפים. באסיפה האחרונה של המִנהלת הצביע חוגג על כמה מחדלים, שמלווים את הכדורגל ושמונעים ממנו להפוך לאטרקטיבי. לא מושך מספיק קהל ליציעים, לא מטפח את מחלקות הנוער בקבוצות, ועוד כמה דברים מעניינים.
הוא הזכיר את הרצון להגדיל את מספר הזרים בליגת העל ל-9. דוגמה קטנה שמעידה על התמונה הגדולה. תראו לי זר אחד שיכול כיום לשמש דוגמה לכדורגלן הישראלי? תראו לי אובארוב אחד, קודריצקי אחד, ג'ובאני רוסו, ואפילו נואקמה אחד. אין.
היום מחתימים זרים, כי הם משתלמים מבחינה כספית בתשלומי המסים. פעם השחקן הזר היה משמש דוגמה לחבריו הישראלים, בגישה המקצועית שלו, בהתנהלות הספורטיבית בתוך ומחוץ למגרש. הוא עשה את השחקנים סביבו יותר טובים. היום החבר'ה שלנו מושכים אותו אליהם, למטה. הזרים תופסים את המקום של שחקני הנוער, ובעקיפין זה פוגע בנבחרת.
חוגג דיבר גם על שוויון הזדמנויות לקבוצות, מה שנקרא "הפייר פליי הפיננסי". הוא אומר, בעקיפין, שיש לנו ליגה של שלוש-ארבע קבוצות עשירות, וכל השאר משמשות תפאורה עלובה.
חוגג הוא נאיבי, עדיין חולם, ואני חושש ממה שיקרה כשהוא יתעורר. יש לי עצה מעשית בשבילו. שימצא דרך לגרום ליעקב שחר לחזור ולהתעניין בכדורגל בכלל, ולא רק במכבי חיפה. כולם יודעים שאם יעקב שחר רוצה, הוא יכול להזיז הרים. נראה לי שבשלב מסוים נמאס לו מהפוליטיקה בכדורגל שלנו והוא משך לאחור. אולי חוגג, עדיין ה"פראייר" התמים, יצליח לשכנע את שחר שהכדורגל הישראלי, העלוב, זקוק לו, ואם זה יקרה – יש סיכוי שמשהו ישתנה.

כתבות נוספות

0
אפרים גנור   

שפיגלר הבא

איני יודע אם יש קשר בין מנור סולומון ליואל משה סולומון, אולם בכל מקרה אני משוכנע שמייסד העיר פתח תקוה...

ספורט9 בספטמבר 2020    2 דקות
0
משה כהן   

כדורסל: בעירוני הולכים על גדול

בעירוני רמת גן כדורסל נשלמת ההיערכות לקראת פתיחת העונה. הקבוצה, שהעפילה לליגה הלאומית, מתכוונת להתמודד בצמרת הגבוהה. יו"ר עירוני רמת...

ספורט9 בספטמבר 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה