ספורט

חדשות מתפרצות

23:15 / דיווח: טיל לא מזוהה שוגר מול חופי קוריאה הצפונית

21:28 / השר בנט: "אם הממשלה תבצע את הפעולות הנכונות, יהיה ניתן 'לפתוח מחדש את ישראל' אחרי פסח"

20:50 / צעיר בן 24 נפצע באורח קשה בקטטה בבת ים

20:14 / קורונה: מאות נוסעים יפונו מספינה נגועה בנגיף בפנמה

19:55 / קורונה: אותרו 32 חולי קורונה נוספים בקוסטה ריקה במהלך היממה האחרונה 

19:27 / 58 ממשרתי צה"ל חלו בקורונה, כולם במצב קל

19:06 / קורונה: מספר קורבנות הנגיף באירלנד טיפס ל-36 בני אדם

18:33 / ליברמן: "ישראל ביתנו תשרת את אזרחי המדינה מהאופוזיציה"

18:23 / הורוביץ: "גנץ יהיה שותף בכיר להשחתת המערכת הפוליטית"

18:21 / שלושה צעירים נפצעו קל מירי בכפר כנא, בן 23 נעצר כחשוד

18:19 / טראמפ: "מקווה שבקרוב יהיה לנו עודף של מכונות הנשמה ונסייע למדינות אחרות"

17:59 / אזרח ישראלי, בן 82 מחיפה, נפטר באיטליה כתוצאה מנגיף הקורונה

17:57 / קורונה: מניין החולים בישראל טיפס ל-3,619, מתוכם 54 במצב קשה

17:52 / פרופ' סדצקי לצוותי המעבדות: "לא מדובר בתקלה בעבודתכם, אלא בתקלת מחשוב"

17:52 / קורונה: דובר הוותיקן אישר כי האפיפיור וקרוביו אינם חולים בנגיף

17:25 / שני צעירים מירושלים נעצרו בסוף השבוע בחשד שפרצו לחמישה רכבים בעיר

17:11 / קורונה: מספר הקורבנות בטורקיה טיפס ל-108 בני אדם

16:48 / המגעים לממשלת אחדות: נתניהו וגנץ ייפגשו הערב

16:42 / קורונה: קטאר דיווחה על מקרה מוות ראשון כתוצאה מהנגיף

16:05 / לפיד: "גם אם אני אנסה אלף שנה, לא אצליח להגיד על גנץ את מה שאמר עליו שותפו החדש"

16:02 / קורונה: מספר החולים באיטליה זינק ב-2,117 ביממה האחרונה 

15:39 / ניסנקורן: "האמירה שאנחנו זוחלים לממשלה היא קשקוש"

15:27 / קורונה: זוהו 70 מקרי הידבקות נוספים בסינגפור

15:01 / הולך רגל כבן 8 נפצע קשה לאחר שככל הנראה נפגע על ידי אופנוע

14:53 / קורונה: סרי לנקה הודיעה על מקרה מוות ראשון כתוצאה מהנגיף

14:40 / קורונה: מספר קורבנות הנגיף בבריטניה זינק ב-260 בני אדם ביממה האחרונה

14:11 / קורונה: רוסיה הודיעה על סגירת גבולותיה החל מסוף חודש מרץ 

14:05 / המשטרה חילקה כ-1300 דו"חות למפרי הנחיות משרד הבריאות עד לשעה 17:00

14:01 / לפיד: "מבקש מתומכינו לא להשתמש בביטוי 'בוגד' כלפי גנץ"

13:49 / טורקיה: הורחבו סמכויות הנשיא ארדואן בצל בהלת הקורונה 

13:31 / קורונה: הולנד מדווחת על 93 מקרי מוות ביממה האחרונה

13:00 / קריית אתא: שני צעירים שהפרו את הוראות משרד הבריאות ותקפו שוטרים עוכבו לחקירה

איחוד זה לחלשים

ספורט24 בדצמבר 2019    5 דקות
0

שהרבני היה בעבר בעד איחוד של מועדונים • למה? כי ההיגיון אמר ששני מועדונים עושים קבוצה טובה יותר, גדולה יותר וחזקה יותר • אבל מה לנו ולהיגיון

איחוד זה לחלשים
הכנסת. תשאירו את האיחוד לפוליטיקאים ׀ צילום: מרק ישראל סלם

ידעתם שאת קבוצת הכח הישראלית ייסדו צאצאים של הכח וינה? קבוצה מפוארת של שחקני כדורגל יהודים מכל אירופה, שזכתה באליפות אוסטריה. בימים אלה מלאו לה 110 שנים. בישראל התאחדה הכח עם מכבי רמת גן, וכך נוצרה הכח מכבי ר"ג.
להכח הייתה קבוצה בליגה ולמכבי היה מגרש, והחיבור היה טבעי ועשה טוב לשתי האגודות. כשאני הגעתי לקבוצה, ניהלו אותה ייקים, שדיברו בעברית מתובלת בגרמנית. הניהול היה למופת. לא היו גירעונות, כי הם שילמו רק מה שיש, ולא היה הרבה מה לתת. זה היה איחוד מהבודדים שהצליחו.
הפועל אשדוד שיחקה בליגה הארצית תשע שנים, רוב הזמן בתחתית. לכן ב-1999 היא התאחדה עם מכבי אשדוד, ונקראה מועדון ספורט אשדוד. כעבור שנתיים פרשו כמה מאנשי הפועל והקימו קבוצה חדשה. הסיבה? הם לא אהבו שהשם הפועל נעלם מהמפה. בהמשך הם הקימו את ה"האדומים של אשדוד 1957", והתגאו שבית המשפט אישר להם להשתמש בסמל הפטיש והמגל, שאפיין את קבוצות הפועל בישראל.
הטרחתי אתכם בסיפורים הללו כדי להגיע לנושא איחוד אגודות ספורט בארץ בכלל, וברמת גן בפרט. המילה "איחוד" נשמעת טוב. בואו נראה מה אמור לקרות כשמאחדים שני מועדוני כדורגל.
נגיד שלקבוצה אחת היו 1,000 אוהדים, ולשנייה 4,000 – עכשיו צפוי שיהיו לקבוצה המאוחדת 5,000 אוהדים. כל קבוצה מביאה איתה מגרש או שניים. התקציב המאוחד יהיה יותר גדול. המאמן יבחר שחקנים מבין שתי הקבוצות הישנות ויהיה שדרוג ביכולת. כנ"ל במחלקת הנוער. כשהקבוצה המשודרגת תנצח יותר – יהיה יותר קל להשיג ספונסרים, וראש העירייה יתחיל להתעניין, כי קבוצה מצליחה שיש לה לפחות 5,000 אוהדים שווה הרבה בבחירות לעירייה.
השאלה היחידה תהיה למה חיכינו כל כך הרבה זמן עד שהחלטנו להתאחד. על זה בדיוק המציאו את הפתגם על הדרך לגיהינום שרצופה בכוונות טובות. פעם הייתי תומך נלהב של איחוד אגודות ספורט. זה נראה פתרון קיומי לקבוצות שבקושי שורדות בליגה. האיחוד הראשון שהייתי קשור אליו היה ברמת גן, בין קבוצות הכדורסל מכבי ובית"ר. מכבי הייתה אגודה ותיקה מאוד, שידעה ימים טובים ויצרה כוכבים כמו דורון ג'מצ'י, אבל איבדה את דרכה ואת אוהדיה, ובקושי שרדה בליגת העל. בית"ר הייתה קבוצה חדשה יחסית, שהעפילה כמה ליגות בזמן שיא והגיעה מהר לליגת העל. היא נוהלה על ידי שני אנשים עם חזון. עוזי רבי היה אחד מהם. גם היא נקלעה לקשיים כספיים ודשדשה בתחתית הטבלה, כשסכנת הירידה מלווה אותה כל הזמן. ואז מישהו בהנהלת העיר העלה את הרעיון המקורי לאחד את הקבוצות.
רצו לקרוא לה עירוני רמת גן. רשם העמותות התנגד. אז התפשרו על השם בני רמת גן. בתיאוריה הרעיון נשמע מצוין: שתי אגודות חלשות הופכות לקבוצה אחת חזקה, עם שפע של אולמות להתאמן ולשחק, תקציב כפול, סגל שחקנים גדול, ועוד. כמו בדוגמה.
אבל המציאות טפחה לכולנו על הפנים. זה התחיל בצורך להשאיר אגודה אחת רשומה באיגוד הכדורסל ולפרק את השנייה. אם היו מקימים אגודה חדשה לגמרי, היא הייתה צריכה להתחיל בליגה הנמוכה ביותר. אז את מי מפרקים? בעיה רצינית: לך תגיד לאנשי בית"ר הוותיקים, האידיאולוגיים, שמוחקים אגודה בית"רית, או לך תשכנע את אנשי מכבי למחוק אגודת פאר שתפקדה עשרות שנים. למעשה, מהקמת המדינה.
בסופו של עניין, הוסכם שמי שתהיה עמוק יותר בתחתית, בתאריך ההחלטה, היא שתתפרק. כשבית"ר הפסידה למכבי במשחק תחתית חשוב, ושקעה לתחתית הטבלה – חרב הפירוק נחתה עליה. מעט האוהדים שהיו לבית"ר לא אהבו את זה, והודיעו שאין להם חלק בקבוצה המאוחדת. למרבה הפלא, גם האוהדים הוותיקים של מכבי לא אהבו את ההשמטה של השם מכבי, וגם הם התרחקו מהקבוצה החדשה.
העירייה לא בדיוק הכפילה את התקציב, וניצלה את האיחוד כדי לחסוך קצת כסף, ומחלקות הנוער המשיכו לתפקד כמו לפני האיחוד. עברו רק שנתיים – ובני ר"ג, המאוחדת, חזרה לדשדש בתחתית, עם אותן בעיות כספיות, ואותם קשיי קיום. גם הניסיון של ערים אחרות הראה שנושא האיחוד רק נשמע טוב, ובפועל אין בו תועלת.
באשדוד, לדוגמה, הקבוצה המאוחדת איבדה קהל של כ-5,000 צופים קבועים, שהפסיקו להגיע בגלל האיחוד ושינוי השם. וזה מביא אותי לאיחוד הכדורגל של הכח ומכבי רמת עמידר. הקבוצה המאוחדת נשרה כבר לליגה א'. מעט הקהל שהיה לשתי האגודות לפני האיחוד – התאייד ונעלם, המצב הכספי על הפנים, מחלקות הנוער בקושי מחזיקות מעמד. בקיצור, גם כאן הכוונות הטובות הובילו לגיהינום. לרמת עמידר יש מסורת ועבר מפואר, אוהדים משלה, ומגיעה לה קבוצה משלה. גם להכח יש את הרקורד שלה, שהחל בווינה ב-1909 והמשיך בישראל, וכלל שתי אליפויות ושני גביעים. גם לה מגיע קבוצה משלה.
רעיון האיחוד נשמע טוב, אבל נכשל בחיים האמיתיים. הגיע הזמן לחזור למקורות. למכבי רמת עמידר ולהכח מכבי ר"ג. להתחיל הכל מחדש, ולשאוף לעתיד טוב יותר. את פטנט האיחוד – נשאיר למפלגות הפוליטיות.

כתבות נוספות

0
משה כהן   

סיפורו של אלוף

  "היעד שלי הוא לייצג את ישראל באולימפיאדה", אומר נועם ברקוביץ', בן ה־11.5 מגבעתיים, שזכה באליפות איגוד ההתעמלות של ישראל...

ספורט17 במרץ 2020    דקה אחת
0
זאב קם   

פריסטרי? היסטרי!

יוםרביעי בשבוע שעבר היה אמור להיות יום חג עבור הספורט בישראל. אוהדי מכבי תל אביב כדורסל התמרקו לקראת נחיתתה של...

ספורט17 במרץ 2020    4 דקות

כתיבת תגובה