ספורט

חדשות מתפרצות

04:19 / ארגון הבריאות העולמי: הקורונה תחזור לאסיה אם כללי הזהירות לא יישמרו

04:24 / מזג האוויר: מעונן חלקית עם עליה בטמפרטורות, גשמים מקומיים ואובך בדרום

03:18 / קורונה: חייל אמריקאי מת מהנגיף

02:47 / קורונה: ממשלת יפן הוציאה אזהרת מסע לכשליש ממדינות העולם

01:15 / קורונה: 125 מקרי הדבקה חדשים בקוריאה הדרומית

00:47 / קורונה: 48 מקרי הדבקה חדשים של הנגיף בסין

23:40 / קורונה: ניו זילנד מאריכה את מצב החירום הלאומי כדי להתמודד עם הנגיף

22:21 / הממשלה אישרה את ההחמרה בהגבלות הסגר

21:23 / טראמפ: מעל מיליון אמריקאים עברו בדיקת קורונה

20:23 / משרד הפנים: בימים הקרובים יופעלו מקומות בידוד למגזר החרדי והערבי ברשויות המוחלשות

20:12 / החרגה בהנחיות החדשות: הממשלה אישרה קיום שלוש תפילות ביום ברחבת הכותל

19:50 / קורונה: רוסיה מרחיבה את הסגר לאזורים נוספים במדינה בצל בהלת הנגיף

19:04 / הממשלה אישרה: מאות חיילי צה״ל יסייעו למערך המשטרה במאבק בקורונה

18:30 / קורונה: מספר קורבנות הנגיף בצרפת טיפס ל-3,024

17:42 / נתניהו לא נדבק בקורונה: הבדיקות שלו ושל מקורביו יצאו שליליות לנגיף

17:36 / משרד הבריאות: מספר חולי הקורונה החיוביים בישראל עומד על 4,695

17:11 / כחלון: "עם הקמת הממשלה החדשה בכוונתי לפרוש מהחיים הפוליטיים"

16:51 / נתניהו: "לא תתאפשר התקהלות של יותר משני אנשים, נאסרת תפילה במרחב הפתוח"

16:23 / קורונה: מספר החולים בקנדה טיפס ל-6,671, מניין הקורבנות עלה ל-66 בני אדם 

15:58 / משבר הקורונה: מספר מחפשי העבודה עבר את ה-800 אלף

15:14 / דרעי: "נוציא במהירות חולי קורונה ומבודדים מהבתים ביישובים חרדיים וערבים"

14:40 / הורוביץ לפרץ: ״אם העבודה תזחל לממשלת הנאשם, מרצ תקים סיעה עצמאית״

14:29 / ליצמן ודרעי סיכמו: פרטי החולים​ והמבודדים יועברו למשרד הפנים במטרה לעקוב אחר יישום ההנחיות

13:55 / נהג אוטובוס התיירים שהיה במצב קשה מנגיף הקורונה החלים ושוחרר לביתו

13:35 / ראש עיריית בני ברק לליצמן: "סגר לא יטפל בחולי הקורונה בעיר"

13:09 / ימינה לנתניהו: ״קבע קווים אדומים לממשלת האחדות עם גנץ״

13:06 / צה"ל: אזרח ירדני חצה את הגבול באזור הבקעה, נחקר והושב לארצו

12:27 / קורונה בסינגפור: מניין החולים במדינה עלה ל-879

12:07 / מאז התפרצות הקורונה: עלייה של מעל 25% בנטישת כלבים וחתולים

11:56 / הנסיך צ'ארלס שנדבק בקורונה יצא מהבידוד ו"חש בטוב"

11:50 / יעלון: "המגיפה לא מכסה על גיבוי למי שיש לו שלושה כתבי אישום"

11:35 / לפיד: "לא אוותר על הערכים שלי כדי להיות שר החוץ בזום"

זמנך עבר

ספורט26 בספטמבר 2019    5 דקות
0

VAR. שלוש אותיות תמימות שהפכו את הכדורגל לבלגן אחד גדול • שהרבני היה נגד מהתחלה • התהליך אומנם צעיר מאוד, אך הוא רק הולך ומסבך את הענף • והשופטים? יש להם יריב חדש

זמנך עבר
חכמון. טעה, טועים טעינו ׀ צילום: אודי ציטיאט

הכל בגלל מסמר קטן. במחזור הראשון בני יהודה ניצחה את קריית שמונה 1-2 בזכות שיפוט שערורייתי. זוכרים? ביתרון שער לקריה, השופט אלי חכמון הוציא לה שחקן, כשה-VAR מראה בבירור שזאת טעות ושהעבירה לא שווה אפילו צהוב.
אחר כך הוא הרחיק לה עוד שחקן, אבל לשיאו הגיע כשהוא הוסיף למשחק חמש דקות, אבל למעשה אפשר לו להמשיך – תזכרו, קריית שמונה משחקת בתשעה שחקנים – עד שבדקה ה-99 בני יהודה כבשה שער ניצחון. רק אז חכמון סיים את המשחק.
שערורייה וחוסר צדק שצועק לשמיים. איזי שרצקי, הבעלים של קריית שמונה, ביקש כמה פעמים בעבר שלא ישלחו למשחקיהם את חכמון. הוא גם הגיש ערעור על תוצאת המשחק, אבל זה כמו לדבר לקיר. זוכרים את המסמר הקטן שנפל, ושבגללו נפלה הפרסה וכו', עד שבסוף האימפריה נפלה? – אולי חכמון היה המסמר הקטן של קריית שמונה. הם הפסידו גם במחזורים הבאים בליגה, ועכשיו הודיע איזי שרצקי שהוא עוזב.
אם הפעם הוא אכן עוזב – זהו גזר דין מוות לקבוצה, כי אין קבוצה בקריית שמונה בלי איזי שרצקי. ומה עם השופט? אולי השעיה קצרה. הוא בטח הפך דף והמשיך הלאה.
זה מביא אותי למשחק בין נתניה לכפר סבא, במחזור האחרון, ולשופט שלומי בן אברהם. נתניה הייתה ביתרון 1-2 על כפר סבא. השופט הוסיף חמש דקות למשחק. ומתי כפר סבא השוותה? בסוף הדקה התשיעית של תוספת הזמן. תשיעית, לא חמישית. מה קורה פה? יש לשופטים בעיה עם השעון? אני פונה ליושבת ראש איגוד השופטים, הגברת רונית תירוש. אני מכיר אותה מהעבר ויודע שהיא בעלת יכולת. ההפקרות הזאת חייבת להיפסק. נזיפה או השעיה קצרה לא ירפאו את המחלה.
לא אתפלא אם בהמשך גם אחרים יחליטו שנמאס להם. השופטים כבר לא יכולים להתלונן שלא משלמים להם ושלא נותנים להם את הכבוד המגיע להם. יש פה בעיה של אגו. מישהו צריך להוריד לשופטים את האף. עברתי על דקות הסיום של המשחק בין כפר סבא לנתניה, ולא מצאתי שום אירוע שיצדיק תוספת של ארבע דקות על התוספת של חמש הדקות.
במחזור הראשון, כשחכמון הרחיק את השחקן של קריית שמונה – אנשי טכנולוגיית הצילום הורו לו לבדוק שוב את ההחלטה. הם הסתכלו בווידיאו שוב ושוב, והחליטו שההחלטה קיצונית מדי. חכמון עשה להם טובה והלך לטלוויזיה, ופטר את העניין בתנועת יד מזלזלת. ההרחקה, ששינתה את יחסי הכוחות, נשארה בעינה. אני מתחיל לחשוב שה-VAR הוא אחת הסיבות לטעויות השיפוט שהזכרתי. ראשית, העיסוק בו גורם לתוספות זמן גדולות, כמעט בכל משחק. שנית, הוא קצת מייתר את השופט. הוא מחליט, ואנשי המצלמות משנים את ההחלטה. הוא מאשר שער והם פוסלים, הוא שורק לפנדל והם מבטלים. הטכנולוגים הפכו לאנשי המילה האחרונה, לא השופט, ולא משנה כמה פוזות הוא יעשה.
אז אולי זאת הריאקציה שלהם, שהרי ה-VAR לא יכול להתערב באורך של תוספת הזמן, כאן השופט הוא הגבר. נגמרו חמש דקות התוספת? לא ולא, רק השופט מחליט מתי המשחק יסתיים, גם אם זה בדקה ה-99.
נושא ה-VAR הולך ומשתלט על משחק הכדורגל יותר ויותר, ויש לי הרגשה שהרבה אוהדים לא אוהבים אותו, ושגם מקבלי החלטות בהרבה מדינות לא מאושרים מההשלכות שלו.
דוגמה: במשחק של בני יהודה נגד נתניה השופט קיבל סימן מאנשי הווידיאו. הוא עצר את המשחק (ועל פי כללי הטקס הכניס אצבע לאוזן ודיבר למיקרופון). השחקנים, האוהדים במגרש והצופים בבית חיכו וחיכו, ובסוף הוחלט שהייתה אזעקת שווא. "צבע אדום" בטעות. שום רקטה לא נורתה מהרצועה, ואפשר להמשיך את המשחק.
אף אחד לא נקי מטעויות, אבל מה בדיוק קרה כאן? הטכנולוגיסטים יושבים במגדל השן שלהם, ומחליטים מתי מפסיקים את המשחק, ואולי עוצרים מומנטום קריטי של אחת הקבוצות, ואז הם אומרים להמשיך, כאילו לא קרה כלום. ההפסקות האלה לא מתאימות למשחק הכדורגל. הגיע הזמן שמישהו בפיפ"א ייתן את דעתו על העניין. כיום כמעט בכל משחק יש אירועים מסביב לצעצוע הזה.
במשחק בפרימייר ליג – טוטנהאם הובילה 0-1 על לסטר, ואז היא כבשה שער שני, שהיה אמור לגמור את המשחק. השחקנים התחבקו, האוהדים ביציע חגגו והאוהדים שמול הטלוויזיה רקדו. אבל אנשי ה-VARהודיעו לשופט שיעצור את השמחה, כי הם רוצים לבדוק אם היה נבדל במסירה שלפני הבקעת השער.
קשה לתאר למי שלא ראה מה קרה כאן. הראו חצים ודיאגרמות צבעוניות וזוויות צילום שונות, כי היה קשה לקבוע במאה אחוז שלא היו כמה סנטימטרים של נבדל. אני יצאתי מבולבל. מה מודדים בדיוק? אני יודע שמה שקובע זה איפה עומדות כפות הרגליים של שחקני ההגנה ביחס לשחקני ההתקפה. לא היד ולא החזה ולא הראש. כפות הרגליים קובעות. בקיצור, היו דיונים ארוכים, ובסוף פסלו את השער. אגב, לסטר ניצחה בסוף 1-2. המצלמה עברה על פני האוהדים ביציע, הרבה עשו תנועות של מחאה. אבל שום דבר לא עוזר, רק האלוהים החדש של הכדורגל מחליט היום מי לחיים ומי למוות.
ולסיום, בקשה לגברת תירוש: תקראי את השופטים לסדר. אסור שהאמון של הקהל בשופטים ייפגע. שיפסיקו עם הגמישות המוגזמת הזו בתוספות הזמן, לפעמים זה חורץ גורלות.

כתבות נוספות

0
משה כהן   

סיפורו של אלוף

  "היעד שלי הוא לייצג את ישראל באולימפיאדה", אומר נועם ברקוביץ', בן ה־11.5 מגבעתיים, שזכה באליפות איגוד ההתעמלות של ישראל...

ספורט17 במרץ 2020    דקה אחת
0
זאב קם   

פריסטרי? היסטרי!

יוםרביעי בשבוע שעבר היה אמור להיות יום חג עבור הספורט בישראל. אוהדי מכבי תל אביב כדורסל התמרקו לקראת נחיתתה של...

ספורט17 במרץ 2020    4 דקות

כתיבת תגובה