ספורט

חדשות מתפרצות

11:09 / דביר שנרב שנפצע בפיגוע בדולב שוחרר מבית החולים

11:09 / רוכב אופנוע נפצע קשה מפגיעת רכב סמוך למחלף השבעה

10:09 / בעקבות ניפוץ שמשת רכבו: מאבטח הוצמד לח"כ ביטן

10:09 / בן 29 נפצע באורח בינוני בתאונה בין רכב פרטי לאוטובוס בכביש 4

10:09 / בני זוג מלוד הואשמו בהתעללות והזנחת בתם בת ה-7

10:09 / עמק יזרעאל: בת 18 נפצעה באורח בינוני בהתהפכות טרקטורון

09:09 / ארבעה פצועים בהתנגשות אוטובוס בקיר זכוכית בתחנה המרכזית בנתניה

09:09 / איראן: "ננקוט בצעד משמעותי יותר לצמצום התחייבויות הסכם הגרעין"

09:09 / גדעון סער: "אשתתף בוועידת המשפיעים של קשת"

09:09 / בת 20 נעצרה בחשד שתקפה אשת צוות רפואי בביה"ח הדסה עין כרם

08:09 / הרמטכ"ל כוכבי למפקד יוניפי"ל: "לא ניתן להשלים עם המצב הנוכחי"

08:09 / ראשי רשויות ביהודה ושומרון זומנו ל"דיון חירום" במעון רה"מ בעקבות המצב בסקרים

08:09 / שני בני דודים הואשמו ברצח סעיד חוג'יראת בשפרעם

08:09 / השמשה הקדמית ברכבו של ח"כ ביטן נופצה בשעה שחנה במטה הליכוד

07:09 / שקד: "בליכוד מכינים את הקרקע לכניסתו של גנץ לממשלה"

07:09 / גנץ: "המתקפה של נתניהו על קשת היא חמורה ביותר"

07:09 / גבר בן 36 מר"ג נעצר לאחר ש-7.5 מריחואנה נמצאו בביתו

06:09 / אקדח, מחסנית ותחמושת נתפסו במהלך הלילה בקלקיליה

05:09 / דיווח: בריטניה שוקלת לשלוח כטב"מים למפרץ הפרסי

05:09 / ת"א: המשטרה סגרה מועדון ל-10 ימים עקב חשד לשימוש בכוח בלתי סביר נגד מבלים

05:09 / לוחם נפצע קל במהלך הפרת סדר בבית לחם

04:09 / דיווח: ירי הנ"ט בגבול לבנון היה תגובה להרג הפעילים בסוריה

04:09 / ראש ממשלת יפן ייפגש עם נשיא רוסיה במהלך כנס שיתקיים במדינה

03:09 / תחזית מזג האוויר: מעונן חלקית עד בהיר

20:09 / עכו: שבעה נלכדו במעלית, צוות חילוץ פועל לניסור גג המעלית ואספקת חמצן ללכודים

19:09 / באר שבע: בן 50 נפצע קשה בתאונת טרקטור שהתהפך

18:09 / אילת: בן 28 פונה לבית החולים במצב בינוני בעקבות קטטה

18:09 / פעוטה בת שנתיים במצב קשה לאחר שנעקצה על ידי עקרב צהוב

18:09 / שגריר ארה"ב בישראל: "עומדים לצד ישראל מול כל מתקפה"

17:09 / מתפקדי "זהות" אישרו את ההסכם בין פייגלין לנתניהו

17:09 / לפיד לנתניהו: "הטפות המוסר הצדקניות שלך לא עושות עליי שום רושם"

17:09 / כחול-לבן על השר גלנט: "אצלנו חבר קבינט לא יחשוף סודות צבאיים בשידור"

זמנך עבר

ספורט26 בספטמבר 2019    5 דקות
0

VAR. שלוש אותיות תמימות שהפכו את הכדורגל לבלגן אחד גדול • שהרבני היה נגד מהתחלה • התהליך אומנם צעיר מאוד, אך הוא רק הולך ומסבך את הענף • והשופטים? יש להם יריב חדש

זמנך עבר
חכמון. טעה, טועים טעינו ׀ צילום: אודי ציטיאט

הכל בגלל מסמר קטן. במחזור הראשון בני יהודה ניצחה את קריית שמונה 1-2 בזכות שיפוט שערורייתי. זוכרים? ביתרון שער לקריה, השופט אלי חכמון הוציא לה שחקן, כשה-VAR מראה בבירור שזאת טעות ושהעבירה לא שווה אפילו צהוב.
אחר כך הוא הרחיק לה עוד שחקן, אבל לשיאו הגיע כשהוא הוסיף למשחק חמש דקות, אבל למעשה אפשר לו להמשיך – תזכרו, קריית שמונה משחקת בתשעה שחקנים – עד שבדקה ה-99 בני יהודה כבשה שער ניצחון. רק אז חכמון סיים את המשחק.
שערורייה וחוסר צדק שצועק לשמיים. איזי שרצקי, הבעלים של קריית שמונה, ביקש כמה פעמים בעבר שלא ישלחו למשחקיהם את חכמון. הוא גם הגיש ערעור על תוצאת המשחק, אבל זה כמו לדבר לקיר. זוכרים את המסמר הקטן שנפל, ושבגללו נפלה הפרסה וכו', עד שבסוף האימפריה נפלה? – אולי חכמון היה המסמר הקטן של קריית שמונה. הם הפסידו גם במחזורים הבאים בליגה, ועכשיו הודיע איזי שרצקי שהוא עוזב.
אם הפעם הוא אכן עוזב – זהו גזר דין מוות לקבוצה, כי אין קבוצה בקריית שמונה בלי איזי שרצקי. ומה עם השופט? אולי השעיה קצרה. הוא בטח הפך דף והמשיך הלאה.
זה מביא אותי למשחק בין נתניה לכפר סבא, במחזור האחרון, ולשופט שלומי בן אברהם. נתניה הייתה ביתרון 1-2 על כפר סבא. השופט הוסיף חמש דקות למשחק. ומתי כפר סבא השוותה? בסוף הדקה התשיעית של תוספת הזמן. תשיעית, לא חמישית. מה קורה פה? יש לשופטים בעיה עם השעון? אני פונה ליושבת ראש איגוד השופטים, הגברת רונית תירוש. אני מכיר אותה מהעבר ויודע שהיא בעלת יכולת. ההפקרות הזאת חייבת להיפסק. נזיפה או השעיה קצרה לא ירפאו את המחלה.
לא אתפלא אם בהמשך גם אחרים יחליטו שנמאס להם. השופטים כבר לא יכולים להתלונן שלא משלמים להם ושלא נותנים להם את הכבוד המגיע להם. יש פה בעיה של אגו. מישהו צריך להוריד לשופטים את האף. עברתי על דקות הסיום של המשחק בין כפר סבא לנתניה, ולא מצאתי שום אירוע שיצדיק תוספת של ארבע דקות על התוספת של חמש הדקות.
במחזור הראשון, כשחכמון הרחיק את השחקן של קריית שמונה – אנשי טכנולוגיית הצילום הורו לו לבדוק שוב את ההחלטה. הם הסתכלו בווידיאו שוב ושוב, והחליטו שההחלטה קיצונית מדי. חכמון עשה להם טובה והלך לטלוויזיה, ופטר את העניין בתנועת יד מזלזלת. ההרחקה, ששינתה את יחסי הכוחות, נשארה בעינה. אני מתחיל לחשוב שה-VAR הוא אחת הסיבות לטעויות השיפוט שהזכרתי. ראשית, העיסוק בו גורם לתוספות זמן גדולות, כמעט בכל משחק. שנית, הוא קצת מייתר את השופט. הוא מחליט, ואנשי המצלמות משנים את ההחלטה. הוא מאשר שער והם פוסלים, הוא שורק לפנדל והם מבטלים. הטכנולוגים הפכו לאנשי המילה האחרונה, לא השופט, ולא משנה כמה פוזות הוא יעשה.
אז אולי זאת הריאקציה שלהם, שהרי ה-VAR לא יכול להתערב באורך של תוספת הזמן, כאן השופט הוא הגבר. נגמרו חמש דקות התוספת? לא ולא, רק השופט מחליט מתי המשחק יסתיים, גם אם זה בדקה ה-99.
נושא ה-VAR הולך ומשתלט על משחק הכדורגל יותר ויותר, ויש לי הרגשה שהרבה אוהדים לא אוהבים אותו, ושגם מקבלי החלטות בהרבה מדינות לא מאושרים מההשלכות שלו.
דוגמה: במשחק של בני יהודה נגד נתניה השופט קיבל סימן מאנשי הווידיאו. הוא עצר את המשחק (ועל פי כללי הטקס הכניס אצבע לאוזן ודיבר למיקרופון). השחקנים, האוהדים במגרש והצופים בבית חיכו וחיכו, ובסוף הוחלט שהייתה אזעקת שווא. "צבע אדום" בטעות. שום רקטה לא נורתה מהרצועה, ואפשר להמשיך את המשחק.
אף אחד לא נקי מטעויות, אבל מה בדיוק קרה כאן? הטכנולוגיסטים יושבים במגדל השן שלהם, ומחליטים מתי מפסיקים את המשחק, ואולי עוצרים מומנטום קריטי של אחת הקבוצות, ואז הם אומרים להמשיך, כאילו לא קרה כלום. ההפסקות האלה לא מתאימות למשחק הכדורגל. הגיע הזמן שמישהו בפיפ"א ייתן את דעתו על העניין. כיום כמעט בכל משחק יש אירועים מסביב לצעצוע הזה.
במשחק בפרימייר ליג – טוטנהאם הובילה 0-1 על לסטר, ואז היא כבשה שער שני, שהיה אמור לגמור את המשחק. השחקנים התחבקו, האוהדים ביציע חגגו והאוהדים שמול הטלוויזיה רקדו. אבל אנשי ה-VARהודיעו לשופט שיעצור את השמחה, כי הם רוצים לבדוק אם היה נבדל במסירה שלפני הבקעת השער.
קשה לתאר למי שלא ראה מה קרה כאן. הראו חצים ודיאגרמות צבעוניות וזוויות צילום שונות, כי היה קשה לקבוע במאה אחוז שלא היו כמה סנטימטרים של נבדל. אני יצאתי מבולבל. מה מודדים בדיוק? אני יודע שמה שקובע זה איפה עומדות כפות הרגליים של שחקני ההגנה ביחס לשחקני ההתקפה. לא היד ולא החזה ולא הראש. כפות הרגליים קובעות. בקיצור, היו דיונים ארוכים, ובסוף פסלו את השער. אגב, לסטר ניצחה בסוף 1-2. המצלמה עברה על פני האוהדים ביציע, הרבה עשו תנועות של מחאה. אבל שום דבר לא עוזר, רק האלוהים החדש של הכדורגל מחליט היום מי לחיים ומי למוות.
ולסיום, בקשה לגברת תירוש: תקראי את השופטים לסדר. אסור שהאמון של הקהל בשופטים ייפגע. שיפסיקו עם הגמישות המוגזמת הזו בתוספות הזמן, לפעמים זה חורץ גורלות.

כתבות נוספות

0
זאב קם   

הם יהרסו את הקבוצה

אוהדי הפועל תל אביב כדורגל ידועים בנאמנות הגבוהה שלהם לקבוצתם. גם בימים הגרועים של המועדון המשיך אותו גרעין של כמה...

ספורט10 באוקטובר 2019    4 דקות
0
יהודה שהרבני   

מי אשם?

לתקופה קצרה אימנתי את הכח מכבי רמת גן. היא שיחקה אז בליגת העל, עוד כשקראו לה הליגה הלאומית. ההנהלה כולה...

ספורט10 באוקטובר 2019    4 דקות

כתיבת תגובה