ספורט

חדשות מתפרצות

18:33 / יו״ר העבודה-גשר-מרצ בתגובה להצהרת גנץ: "את גורלנו נקבע בעצמנו בישראל וברש"פ"

17:55 / גנץ: "אפגש עם טראמפ ביום שני, בפגישה נפרדת, כראש המפלגה הגדולה בישראל"

17:54 / בן 18 מהצפון נפצע באורח בינוני ברכיבה על אופניים

17:40 / חיפה: בן 24 נפצע באורח בינוני, נסיבות המקרה נבדקות

17:23 / רוכב אופנוע כבן 20 נפצע באורח בינוני סמוך לכניסה לקלנסווה

16:46 / נשיא סין: התפשטות נגיף הקורונה מציבה את המדינה במצב חמור

16:18 / נשללה הימצאותו של נגיף הקורונה אצל 2 ישראלים ששבו מסין והוכנסו לבידוד

15:40 / רוכב אופנוע כבן 23 נפצע באורח קשה לאחר שהחליק סמוך לכוכב יאיר

15:35 / ארדואן: "נשתמש בכל אמצעי אפשרי כדי לאתר ניצולים מרעידת האדמה"

14:57 / בעקבות חשש מהידבקות בקורונה: מספר ישראלים ששבו מסין אושפזו בבית החולים שיבא

14:42 / צרור בלונים שאליו מחובר מטען אותר בקיבוץ בארי

14:10 / נער בן 17 נפצע באורח בינוני בהתהפכות טרקטורון בערב אל כעביה

13:43 / כ-100 אלף מטיילים ביקרו בשמורות הטבע והגנים הלאומיים

12:44 / נקבע מותה של פעוטה בת כשנה שנדרסה בתל שבע

12:04 / השאטלים בבייג'ינג יושבתו השבוע מחשש להתפשטות וירוס הקורונה

11:31 / ליברמן: "נתניהו בורח לארה"ב, כחול לבן - מפלגת מזג האוויר"

11:12 / פעולות החייאה מבוצעות בפעוטה לאחר שככל הנראה נפגעה מרכב

10:46 / עמיר פרץ: "אין דבר רציני בהצעה מדינית שמוגשת מספר שבועות לפני בחירות"

10:14 / ח״כ גילאון: "עסקת המאה - ברית בין שני אנשים המסובכים בשחיתות וזורקים האחד לשני חבל הצלה"

10:11 / רוכב אופנוע בן 27 נפצע בינוני כשנפגע מרכב סמוך לחולון

09:45 / שני בני אדם נפצעו קל-בינוני כשרכבם התנגש בעמוד בבאר שבע

09:20 / רוכב אופנוע כבן 73 נפצע בינוני כשנפגע מרכב בכביש 70

08:47 / בלון נפץ אותר בשטח פתוח סמוך ליישוב בתחום מ"א רמת נגב

07:48 / משפחת אבו רמילה דורשת לנתח את גופת בנה כדי לקבוע את סיבת המוות

07:15 / יפן: נרשם מקרה שלישי של הידבקות בווירוס הקורונה

06:36 / נקבע מותו של קוסאי אבו רמילה, הנעדר בן ה-8 שאותר הבוקר בבית חנינא

06:23 / הילד בן ה-8 מבית חנינא אותר, מבוצעות בו פעולות החייאה

05:34 / שדרנית רדיו בארה"ב: "מייק פומפאו קילל אותי בתום ראיון"

04:56 / תחזית מזג האוויר: עלייה קלה בטמפרטורות, עדיין קר מהרגיל לעונה

04:52 / שלושה חשודים נעצרו הלילה בחשד למעורבות בהפרות סדר בסמוך לבית חנינה

21:22 / מניין ההרוגים ברעידת האדמה שפרצה בטורקיה עלה ל-14

21:08 / בן 45 במצב קשה לאחר שנמצא פצוע במג'ד אל כרום

זמנך עבר

ספורט26 בספטמבר 2019    5 דקות
0

VAR. שלוש אותיות תמימות שהפכו את הכדורגל לבלגן אחד גדול • שהרבני היה נגד מהתחלה • התהליך אומנם צעיר מאוד, אך הוא רק הולך ומסבך את הענף • והשופטים? יש להם יריב חדש

זמנך עבר
חכמון. טעה, טועים טעינו ׀ צילום: אודי ציטיאט

הכל בגלל מסמר קטן. במחזור הראשון בני יהודה ניצחה את קריית שמונה 1-2 בזכות שיפוט שערורייתי. זוכרים? ביתרון שער לקריה, השופט אלי חכמון הוציא לה שחקן, כשה-VAR מראה בבירור שזאת טעות ושהעבירה לא שווה אפילו צהוב.
אחר כך הוא הרחיק לה עוד שחקן, אבל לשיאו הגיע כשהוא הוסיף למשחק חמש דקות, אבל למעשה אפשר לו להמשיך – תזכרו, קריית שמונה משחקת בתשעה שחקנים – עד שבדקה ה-99 בני יהודה כבשה שער ניצחון. רק אז חכמון סיים את המשחק.
שערורייה וחוסר צדק שצועק לשמיים. איזי שרצקי, הבעלים של קריית שמונה, ביקש כמה פעמים בעבר שלא ישלחו למשחקיהם את חכמון. הוא גם הגיש ערעור על תוצאת המשחק, אבל זה כמו לדבר לקיר. זוכרים את המסמר הקטן שנפל, ושבגללו נפלה הפרסה וכו', עד שבסוף האימפריה נפלה? – אולי חכמון היה המסמר הקטן של קריית שמונה. הם הפסידו גם במחזורים הבאים בליגה, ועכשיו הודיע איזי שרצקי שהוא עוזב.
אם הפעם הוא אכן עוזב – זהו גזר דין מוות לקבוצה, כי אין קבוצה בקריית שמונה בלי איזי שרצקי. ומה עם השופט? אולי השעיה קצרה. הוא בטח הפך דף והמשיך הלאה.
זה מביא אותי למשחק בין נתניה לכפר סבא, במחזור האחרון, ולשופט שלומי בן אברהם. נתניה הייתה ביתרון 1-2 על כפר סבא. השופט הוסיף חמש דקות למשחק. ומתי כפר סבא השוותה? בסוף הדקה התשיעית של תוספת הזמן. תשיעית, לא חמישית. מה קורה פה? יש לשופטים בעיה עם השעון? אני פונה ליושבת ראש איגוד השופטים, הגברת רונית תירוש. אני מכיר אותה מהעבר ויודע שהיא בעלת יכולת. ההפקרות הזאת חייבת להיפסק. נזיפה או השעיה קצרה לא ירפאו את המחלה.
לא אתפלא אם בהמשך גם אחרים יחליטו שנמאס להם. השופטים כבר לא יכולים להתלונן שלא משלמים להם ושלא נותנים להם את הכבוד המגיע להם. יש פה בעיה של אגו. מישהו צריך להוריד לשופטים את האף. עברתי על דקות הסיום של המשחק בין כפר סבא לנתניה, ולא מצאתי שום אירוע שיצדיק תוספת של ארבע דקות על התוספת של חמש הדקות.
במחזור הראשון, כשחכמון הרחיק את השחקן של קריית שמונה – אנשי טכנולוגיית הצילום הורו לו לבדוק שוב את ההחלטה. הם הסתכלו בווידיאו שוב ושוב, והחליטו שההחלטה קיצונית מדי. חכמון עשה להם טובה והלך לטלוויזיה, ופטר את העניין בתנועת יד מזלזלת. ההרחקה, ששינתה את יחסי הכוחות, נשארה בעינה. אני מתחיל לחשוב שה-VAR הוא אחת הסיבות לטעויות השיפוט שהזכרתי. ראשית, העיסוק בו גורם לתוספות זמן גדולות, כמעט בכל משחק. שנית, הוא קצת מייתר את השופט. הוא מחליט, ואנשי המצלמות משנים את ההחלטה. הוא מאשר שער והם פוסלים, הוא שורק לפנדל והם מבטלים. הטכנולוגים הפכו לאנשי המילה האחרונה, לא השופט, ולא משנה כמה פוזות הוא יעשה.
אז אולי זאת הריאקציה שלהם, שהרי ה-VAR לא יכול להתערב באורך של תוספת הזמן, כאן השופט הוא הגבר. נגמרו חמש דקות התוספת? לא ולא, רק השופט מחליט מתי המשחק יסתיים, גם אם זה בדקה ה-99.
נושא ה-VAR הולך ומשתלט על משחק הכדורגל יותר ויותר, ויש לי הרגשה שהרבה אוהדים לא אוהבים אותו, ושגם מקבלי החלטות בהרבה מדינות לא מאושרים מההשלכות שלו.
דוגמה: במשחק של בני יהודה נגד נתניה השופט קיבל סימן מאנשי הווידיאו. הוא עצר את המשחק (ועל פי כללי הטקס הכניס אצבע לאוזן ודיבר למיקרופון). השחקנים, האוהדים במגרש והצופים בבית חיכו וחיכו, ובסוף הוחלט שהייתה אזעקת שווא. "צבע אדום" בטעות. שום רקטה לא נורתה מהרצועה, ואפשר להמשיך את המשחק.
אף אחד לא נקי מטעויות, אבל מה בדיוק קרה כאן? הטכנולוגיסטים יושבים במגדל השן שלהם, ומחליטים מתי מפסיקים את המשחק, ואולי עוצרים מומנטום קריטי של אחת הקבוצות, ואז הם אומרים להמשיך, כאילו לא קרה כלום. ההפסקות האלה לא מתאימות למשחק הכדורגל. הגיע הזמן שמישהו בפיפ"א ייתן את דעתו על העניין. כיום כמעט בכל משחק יש אירועים מסביב לצעצוע הזה.
במשחק בפרימייר ליג – טוטנהאם הובילה 0-1 על לסטר, ואז היא כבשה שער שני, שהיה אמור לגמור את המשחק. השחקנים התחבקו, האוהדים ביציע חגגו והאוהדים שמול הטלוויזיה רקדו. אבל אנשי ה-VARהודיעו לשופט שיעצור את השמחה, כי הם רוצים לבדוק אם היה נבדל במסירה שלפני הבקעת השער.
קשה לתאר למי שלא ראה מה קרה כאן. הראו חצים ודיאגרמות צבעוניות וזוויות צילום שונות, כי היה קשה לקבוע במאה אחוז שלא היו כמה סנטימטרים של נבדל. אני יצאתי מבולבל. מה מודדים בדיוק? אני יודע שמה שקובע זה איפה עומדות כפות הרגליים של שחקני ההגנה ביחס לשחקני ההתקפה. לא היד ולא החזה ולא הראש. כפות הרגליים קובעות. בקיצור, היו דיונים ארוכים, ובסוף פסלו את השער. אגב, לסטר ניצחה בסוף 1-2. המצלמה עברה על פני האוהדים ביציע, הרבה עשו תנועות של מחאה. אבל שום דבר לא עוזר, רק האלוהים החדש של הכדורגל מחליט היום מי לחיים ומי למוות.
ולסיום, בקשה לגברת תירוש: תקראי את השופטים לסדר. אסור שהאמון של הקהל בשופטים ייפגע. שיפסיקו עם הגמישות המוגזמת הזו בתוספות הזמן, לפעמים זה חורץ גורלות.

כתבות נוספות

0

כן לספורט, לא לאלימות

ארבעה ימים לפני הדרבי הפתח תיקוואי בכדורגל ויממה אחרי שיו"ר מכבי אבי לוזון הצליח להצית את האש בהתבטאות נגד הפועל,...

ספורט24 בינואר 2020    דקה אחת
0
אלון חכמון   

יש בעיר מלחמה

ראשית, לפני הכל, אני מבקש לפתוח בתודה ענקית לשלושה שחקנים. בראש ובראשונה: לאדבאיו אדליי, אכן, שוער קטמון ירושלים, שאלמלא הוא...

ספורט23 בינואר 2020    2 דקות

כתיבת תגובה