ספורט

חדשות מתפרצות

01:19 / הקטל בדרכים: נהג נהרג בתאונת דרכים בירושלים

00:05 / אושר התיקון לחוק היסוד שיאפשר את הגדלת תקציב המדינה

23:34 / טראמפ: "הייתה לי שיחה ידידותית עם ביידן על הקורונה"

22:16 / המענק לקשישים סיעודיים עלה מ-500 ל-950 ש"ח

22:04 / ישיבת הממשלה הטלפונית תתקיים מחר בשעה 10:00 בבוקר

21:53 / טראמפ: "אנחנו בקשר עם כל רופאיו של ג'ונסון"

20:33 / הקורבן ה-58: בת 74 עם מחלות רקע נפטרה בביה"ח מעייני הישועה

20:07 / הדרג המקצועי באוצר מתנגד לאישור חבילת הסיוע הכלכלית לאל על

19:17 / ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון החולה בקורונה הועבר לטיפול נמרץ

19:08 / גורם במפלגת העבודה: ״נפעל ביחד עם כחול לבן כסיעה גדולה בכנסת״

18:56 / קורונה: ההגבלות החדשות לחג הפסח

18:10 / ועדת הכספים אישרה את הגדלת קרן ההלוואות לעסקים קטנים ובינוניים ל-8 מיליארד שקל

17:59 / היועמ״ש העביר לנתניהו מכתב המבקש להפסיק את עיכוב החקיקה במסגרת המאבק בקורונה

17:46 / סמוטריץ׳ על לוין: ״לא מבין איך האיש שנאבק לתיקון מערכת המשפט הולך להתמנות ליו״ר הכנסת בצו בג״ץ״

17:36 / המשטרה לא אפשרה כניסה לירושלים ל-332 אזרחים שהגיעו מערים אחרות

16:51 / משרד הבריאות: בר סימן טוב קיבל תשובה שלילית בבדיקת הקורונה, יישאר בבידוד

16:47 / קורונה באיטליה: מניין המתים במדינה עלה ל-16,523

16:15 / הידרדרות במצבו של חולה קורונה בן 48 בביה"ח בלינסון

16:07 / בכירים בכחול לבן: "מסתמן שאשכנזי יהיה שר החוץ"

15:49 / הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הגדלת התקציב להתמודדות עם משבר הקורונה

15:40 / קורונה בסינגפור: 66 נדבקים חדשים; מניין החולים במדינה עלה ל-1,375

15:20 / ימינה לנתניהו: ״כרוך את חוקי הרוטציה עם החלת הריבונות בבקעת הירדן״

15:00 / נתניהו התחייב בפני יו"ר מועצת יש"ע כי הממשלה שתקום תפעל להחלת ריבונות בבקעה בקרוב

14:01 / משרד הרווחה: הקיצוץ בתכניות הסיוע למשפחות עניות יחל באפריל

13:12 / בנק ישראל הוריד את הריבית לרמה של 0.1%

12:39 / קורונה: בן 72 ובת 87 נפטרו בבית החולים איכילוב

12:26 / קורונה: ירידה של 81% בתיירות הנכנסת לישראל

12:06 / קורונה: בן 77 ובת 91 נפטרו בבבית החולים שערי צדק

11:46 / ח"כ יעלון: "בני, עדיין לא מאוחר להתחרט על הטעות בניווט"

11:26 / מצבו של קצין צה"ל שנפצע מפליטת כדור התדרדר ומוגדר קשה

11:22 / כחול לבן והעבודה סיכמו על עבודה משותפת בדרך לאיחוד בין הסיעות

11:15 / רה"מ נתניהו ויו"ר הכנסת גנץ נפגשו במטרה להגיע להבנות על הקמת ממשלת חירום

ישנן בנות

ספורט11 ביולי 2019    5 דקות
0

יותר ילדות רוצות לשחק כדורגל, והיום אבא ואמא כבר לא רואים בכדורגל ספורט גברי, שיפריע לילדה להתחתן • אבל למרות ההתקדמות, נושא הכוח הפיזי הוא עדיין הגורם הכי משמעותי ברוב ענפי הספורט

ישנן בנות
פורצת דרך משלנו. הכדורגלנית סילבי ז'אן ׀ צילום, ניר קידר, "מעריב"

קצת על יתרון יחסי. שמתם לב שהסיכות בשדכן אף פעם לא נגמרות בזמן? לא נורא, יש חבילת סיכות חדשה במדף העליון. במשרד נמצאים מזכירה גבוהה ועובד נמוך, ממי תבקש להוריד את הסיכות? הגיוני לבקש מהמזכירה, כי יש לה, במקרה הזה, יתרון יחסי. כדי לא להסתבך עם ארגוני הנשים, אוסיף שאם הגבר יותר גבוה נבקש ממנו להוריד את החבילה.
בישראל יש נושאים רגישים שאנשים נזהרים לא לגעת בהם. בימים האלה, לדוגמה, זה ממש לא חכם לשאול מהו אחוז הפשיעה בעדה האתיופית, ביחס לחלקם באוכלוסייה הכללית. ב-2016 תקפו את מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, כשהוא העז לצטט מחקרים מהעולם שהראו שאחוז הפשיעה בקרב מהגרים גדול בהרבה מחלקם באוכלוסייה הכללית. המחקר הראה נתונים שלפיהם בישראל מספר כתבי האישום נגד האוכלוסייה האתיופית גדול פי שניים מחלקם באוכלוסייה, ושיעור הקטינים האתיופים בכלא גדול פי ארבעה.
אבל אנחנו מתעסקים בספורט וביתרון היחסי. גם נושא ספורט הנשים מאוד רגיש, בעיקר כשעושים השוואות מול ספורט הגברים, בנושאי התמיכות הכספיות או הכיסוי הטלוויזיוני. הנשים מתלוננות על קיפוח, ויש שמרחיקות לכת וטוענות שהקיפוח התקציבי בעבר הוא שהביא לכך שהיום יש הבדלי רמות בין ספורט הגברים לספורט הנשים.
אז ברשותכם, נסתכל על כמה נתונים אובייקטיביים: נתחיל בשיא העולם בקפיצה לרוחק. שיא העולם לגברים הוא 8.95 מ', ושל הנשים 7.52 מ' – הבדל משמעותי של 1.43 מ'. ומה לגבי הקפיצה לגובה? שיא העולם לנשים עומד על 2.08 מ', ושל הגברים 2.45 מ' – הפרש עצום של 37 ס"מ. שיא העולם לגברים בריצת 100 מ' שייך לרץ מג'מייקה יוסיין בולט – 9.58 שניות, ושל הנשים 10.49 שניות – הבדל של כמעט שנייה שלמה. אגב, שיא הריצה לנשים נקבע לפני כ-31 שנים על ידי האמריקאית פלורנס גריפית ג'וניור, כנראה בעזרת סמים ממריצים. זוכרים את גריפית ג'וניור? "פלו ג'ו" המקסימה שכל כך אהבנו, עם הציפורניים הענקיות, הבגדים הצבעוניים? כמה עצוב, היא נפטרה והיא רק בת 39, כנראה כתוצאה מסיבוכים בריאותיים בגלל סמי ההמרצה שהיא לקחה.
היום יש הקפדה בנושא הסמים הממריצים, ושיא הנשים לריצת 100 מ' הוא 10.76 – רחוק מאוד מאותו 10.49 של גריפית ג'וניור.
ועכשיו נגיע לעניין: בימים האלה הסתיים מונדיאל הנשים בכדורגל. נבחרת ארה"ב אלופה – היא גברה 0-2 על הולנד. כדורגל הנשים התקדם מאוד, והטורניר משך הרבה תשומת לב, וגם אחוזי צפייה טובים בטלוויזיה. כיום יותר ילדות רוצות לשחק כדורגל, ויותר חשוב – כיום אבא ואמא מסכימים, וכבר לא רואים בכדורגל ספורט גברי, שאולי יפריע לילדה להתחתן לכשתגיע לגיל המתאים. אבל למרות ההתקדמות הגדולה, אם ייערך משחק בין אלופת העולם לגברים, צרפת, ואלופת העולם לנשים, ארה"ב, הייתי מהמר בלי היסוס על הגברים. ואין כאן שום ניסיון להפחית בערכן של הנשים או לזלזל, חלילה, ביכולתן. מה לעשות שנושא הכוח הפיזי הוא עדיין הגורם הכי משמעותי ברוב ענפי הספורט, והתוצאות הן בהתאם.
אין לנשים מה להתבייש בעובדה שהן יותר חלשות מבחינה פיזית בהשוואה לגברים. יש הרבה תחומים אחרים שבהם הנשים שוות וגם עולות על הגברים. אבל בנושא הפיזי יש לגברים יתרון יחסי, ואם יש למישהו טענות, שיפנה אותן לאלוהים. לכן צריך להפסיק לעשות השוואות, כי בשטח הזה ההשוואות לא עושות טוב לנשים. וצריך להפסיק לבקש את אותם התנאים, ואותם התקציבים, ולהפסיק להתלונן על קיפוח. זה לא פוליטיקלי קורקט להגיד את זה, אבל עדיין הגבר רץ יותר מהר, וקופץ יותר גבוה, ויותר צופי טלוויזיה רוצים לראות את כריסטיאנו רונאלדו ולברון ג'יימס מאשר את כדורגל וכדורסל הנשים. זאת המציאות האובייקטיבית. אגב, אין לי הסבר למה גם בשחמט הגברים טובים יותר מהנשים. אף שאני מנצח את אשתי בכל מקצועות הספורט, היא הרבה יותר מוצלחת ממני בתחומי החיים האחרים, בעיקר בפתרון בעיות בחיי היומיום, בנושאי המשפחה ובתחומים אחרים, שהם לא פחות חשובים מספורט.
ואם גלשנו קצת לפילוסופיות של החיים, אשתף אתכם במחשבות שעברו לי פעם בראש, כשהשתעממתי באחת הישיבות בבג"ץ שקבוצת ספורט נשים הגישה נגד עיריית רמת גן. זה אולי מסביר למה הגברים הפכו למין החזק בחברה שלנו, ואני מקווה שתמצאו שיש בזה היגיון. בימים קדומים הקיום היה תלוי בעיקר בכוח הפיזי. הגבר היה חייב לצוד, כדי שהמשפחה תתקיים, וגם להגן עליה. אישה במחזור החודשי או בהריון הייתה פגיעה מאוד מבחינה פיזית. ועוד משהו – בימים ההם תמותת התינוקות הייתה גדולה מאוד, וייצור הילדים היה קריטי לקיום הגזע, ומשפחות של גבר ועשר נשים יכלו לייצר עשרה ילדים כל שנה. ולכן, להערכתי, נוצר הנוהג של ריבוי נשים ולא ריבוי גברים.
התנ"ך מספר שלשלמה המלך היו אלף נשים. בעולם המודרני הנושא הפיזי מאבד את יתרונו היחסי, וחשיבות הראש והמחשבה עולה, ומעמד הנשים עולה בהתמדה. ועדיין, המאבק לשוויון מגדרי צריך להילחם בדעות קדומות, מנהגים ומסורות.
אף שגם כיום הגבר רץ יותר מהר וקופץ יותר גבוה, המשפחה לא יכלה להתקיים בלי האישה, וכשהילד במצוקה – הוא, ברוב המקרים, רץ לאמא.

כתבות נוספות

0
משה כהן   

סיפורו של אלוף

  "היעד שלי הוא לייצג את ישראל באולימפיאדה", אומר נועם ברקוביץ', בן ה־11.5 מגבעתיים, שזכה באליפות איגוד ההתעמלות של ישראל...

ספורט17 במרץ 2020    דקה אחת
0
זאב קם   

פריסטרי? היסטרי!

יוםרביעי בשבוע שעבר היה אמור להיות יום חג עבור הספורט בישראל. אוהדי מכבי תל אביב כדורסל התמרקו לקראת נחיתתה של...

ספורט17 במרץ 2020    4 דקות

כתיבת תגובה