חדשות פתח תקווה

תקרית בחירות: ישראל ביתנו נגד גרינברג

חדשות פתח תקווה4 במרץ 2020    4 דקות
0

לטענת עורכי הדין של המפלגה, ראש העירייה ועובדי עירייה הכפופים לו מנעו מפעילי ישראל ביתנו לאסוף תושבים ברחוב רוטשילד ולהסיעם לקלפיות, ואף איימו על בוחרים • למרות התקרית, עבר יום הבחירות בשקט כמעט מוחלט

תקרית בחירות: ישראל ביתנו נגד גרינברג
יום הבחירות בעיר. אחוזי הצבעה גבוהים ׀ צילום: אלון חכמון

 

תקרית מיותרת במהלך יום הבחירות לכנסת, שבה היה מעורב לכאורה ראש העירייה רמי גרינברג, הובילה למכתב התראה ששלחו נציגי סיעת ישראל ביתנו לוועדת הבחירות המרכזית, באמצעות עורכי הדין איתן הברמן ומישל נגר ממשרד עורכי הדין שרקון, בן עמי אשר ושות'.
מהמכתב עולה כי אל עורכי הדין הגיעו דיווחים מפעילי שטח בעיר, שלפיהם גרינברג התייצב באופן אישי מחוץ למתחם דיור ברחוב רוטשילד 182, "כדי למנוע מפעילי ישראל ביתנו לאסוף בוחרים מהמקום ולהסיעם לקלפיות". עוד מציינים הפונים כי ראש המטה של גרינברג נכנס למתחם ואיים על הדיירים, בדרישה שיצביעו לליכוד.
במכתב טוענים העותרים כי פעילי ישראל ביתנו דיווחו כי גרינברג הציב עובדי עירייה במקומות שונים בעיר, כדי להפעיל לחצים על בוחרים להצביע ליכוד. "אין חולק כי לנבחר ציבור מותר לבצע תעמולה. אך בין תעמולה לבין הפרעה לתעמולה של יריב ולעבודתו התקינה ביום הבחירות – רחוקה הדרך. חוק הבחירות (דרכי תעמולה) וחוק הבחירות לכנסת אוסרים על הפרעה בתעמולת בחירות של רשימה אחרת, על הפרעה במהלך הסדיר של הבחירות ועל הפרעה בהצבעה של בוחר ומניעת הצבעתו", מציינים עורכי הדין הברמן ונגר.
נוסף על כל אלה, שימוש בעובדי עירייה לצורך תעמולת בחירות עולה כדי הפרה של סעיף 2(א') לחוק הבחירות, האוסר על שימוש בנכסים ומשאבים ציבוריים לצורך תעמולת בחירות. בכלל זה, פעילות מפלגתית של עובדי מדינה ועובדי רשויות מקומיות.
בפנייה לראש העירייה נכתב: "לנוכח האמור, הרינו לדרוש כי תפעל לאלתר כדי לחדול מהפרעה לפעילי ישראל ביתנו, לרבות אלה המבקשים להסיע בוחרים לקלפיות. כמו כן, עליך לחדול משימוש בעובדי עירייה בעיר לעיסוק בתעמולת בחירות. עליך להבהיר לעובדי ציבור כי הם מנועים מלקחת חלק בתעמולת בחירות, ולהבהיר לכל מי שפועל מטעמך כי חל איסור חמור על הטלת איומים על בוחרים".
מלשכת ראש העירייה נמסר: "מדובר באדם שחנה במקום אסור והתנהג באופן בריוני, כשהתבקש על ידי ראש העירייה להזיז את רכבו. במקום להזיז את הרכב, בחר האיש לעשות פרובוקציה, תוך שהוא מצלם ומקניט את ראש העירייה. כל ניסיון להכפיש את ראש העירייה בנושא זה הוא פשוט מגוחך".

דוכנים מיותמים
נתוני ההצבעה בעיר מצביעים על אחוזי הצבעה גבוהים, אולם משך רוב שעות יום הבחירות, הרחוב גילה אדישות, וגם סמוך לקלפיות האווירה הייתה משמימה למדי והדוכנים של הפעילים נותרו מיותמים.
סמוך לבית הספר נתן יהונתן, ניהלו הפעילים המרכזיים של הליכוד דיאלוג עם פעילים של כחול לבן, שכלל עקיצות הדדיות על שחיתות, מצד אחד, ועל חוסר התאמה לתפקיד ראש הממשלה, מצד שני. בעמדה של מפלגות העבודה-גשר-מרצ, נצפה פעיל שניגן באקורדיון את שירי ארץ ישראל היפה. עו"ד אלון וולקוביצקי, יוצא "האח הגדול" ואיש ליכוד, חיבר למנגינה מילים, שהכתירו את נתניהו למלך ישראל.
ריקי זכות ובתה עדן קושמקוב הגיעו להצביע בעידוד בעלה של עדן. "אנחנו בוחרות נתניהו, זה ברור, אין אופציה אחרת", אמרה ריקי וחייכה. בתה עדן הוסיפה: "רוצים מחל חזק, מצביעים לנתניהו". אבל היו גם לא מעט תושבים שסירבו לצאת ולהצביע. "פעם שנייה עוד הסכמנו, אבל עכשיו בחירות בפעם השלישית, וכמעט ברור שנגיע גם לפעם הרביעית. זאת אומרת, שיש מנהיגים חסרי אחריות, ובקולות שלי הם לא יזכו. אין סיכוי כזה", הסביר תושב ותיק.
גם בשכונת הדר גנים נראו הקלפיות מיותמות, כאילו אף אחד לא באמת מתעניין בתוצאות הבחירות. בשעריה, לעומת זאת, הייתה המולה גדולה סביב הגעתם של ראש הממשלה, רעייתו שרה והשרה מירי רגב. השלושה הגיעו להתארח אצל פעיל הליכוד אריק נדב, יחד עם ראש העירייה גרינברג. נתניהו ביקש מהנוכחים להוציא את השכנים לקלפיות, ולפני שעזב את המקום, הנחה את נהגו לעצור את הרכב, כדי שיוכל להתייחס למאות תושבים שהתגודדו מחוץ לבית וקראו "ביבי מלך ישראל".
את תמונת המראה סיפק ממלא מקום ראש העירייה רון כץ, שיצא לסיבוב דרבון עם גבי אשכנזי בקניון הגדול, במטרה לדרבן בוחרים להצביע. גם איילת שקד קפצה לביקור בעיר ונפגשה עם סגן ראש העירייה איציק דעי לסיור בשכונות הדר גנים וכפר אברהם.
סמוך לשעה 17:00 הסתמנה תוצאת הבחירות גם בעיר. כחול לבן נראתה כסיעה שמאבדת גובה, ואילו בליכוד נרשמה הצלחה בהוצאת האנשים מהבתים. העמדות הנטושות ליד הקלפיות והבעת הפנים המודאגת של אנשי אנשי כחול לבן אמרה הכל. התוצאות הגיעו בהמשך.

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

אושר במועצת העיר: קבלנים יחויבו בתשלום הוצאות...

כחלק מהפעילות המאומצת לשמירה על ניקיון העיר ושיפור חזותה, מחויבים הקבלנים בניקיון המדרכה והכביש מסביב לאתר הבנייה בו הם עובדים....

חדשות פתח תקווה28 ביולי 2020    דקה אחת
0

התגלה עובד חולה קורונה במרכז השירות של...

הודעה חשובה לתושבי פתח-תקווה והסביבה בדבר מקרה קורונה במרכז השירות של עמידר בעיר פתח תקווה לאחר שהתגלה אתמול, יום שני,...

חדשות פתח תקווה21 ביולי 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה