חדשות פתח תקווה

תלונה: בכיר בעירייה מכהן למרות אי-עמידה בתנאי הסף

חדשות פתח תקווה25 ביולי 2019    4 דקות
1

שתי תלונות הוגשו לאחרונה במשטרה נגד סגן מנהל אגף, בחשד לזיוף מסמך, התחזות, גניבת זהות וקבלת דבר במרמה • מומחה: "אדם ללא רישיון וללא הכשרה רלוונטית מסכן את חיי האזרחים והמשתמשים במתקני החשמל"

תלונה: בכיר בעירייה מכהן למרות אי-עמידה בתנאי הסף
פנס תאורה בעיר. "כיצד הגיע אדם חסר השכלה לתפקיד הבכיר?" ׀ צילום: אלון חכמון

שתי תלונות הוגשו לאחרונה במפלג ההונאה של המשטרה נגד סגן מנהל אגף בעיריית פתח תקוה, בחשד לעבירות חמורות לכאורה, בהן זיוף מסמך, התחזות לאחר, גניבת זהות, שימוש במסמך מזויף וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. התלונות הוגשו כשנה ושמונה חודשים לאחר המכרז שפרסמה העירייה לתפקיד ולאחר שנקבע זוכה, המכהן בתפקיד, לכאורה חרף אי-עמידה בתנאי הסף.
את התלונות הגישו קבלן שעבודתו בעירייה הופסקה מיד לאחר פרסום הזוכה בתפקיד סגן מנהל האגף, וכן מהנדס בכיר, שבתעודה שלו עשה לכאורה הזוכה שימוש, תוך חשד לגניבת זהותו, במטרה לזכות בתפקיד. לדברי הקבלן, עוד לפני הזכייה, טען כי מדובר במכרז תפור לכאורה, ובאי-עמידה בתנאי המכרז.
יצוין כי בחודש דצמבר 2017 חשף "המקומון” חשד לאי-סדרים במכרז שפרסמה העירייה. בעירייה טענו אז כי בדקו את הפרטים, אולם לאחר שהזוכה התנצל בגין הגשת תעודה שגויה, לדבריו בתום לב, הוא הגיש תעודה אחרת השייכת לו לכאורה, קיבל הודעה כי זכה במכרז ומאז הוא נושא בתפקיד. עוד נטען כי "המקום לבירור הטענות הוא המשטרה".
יצוין כי לשתי התלונות שהוגשו לאחרונה, מצטרפת חוות דעת של המהנדס אריאל סגל, המכהן כיו"ר איגוד חשמל בלשכת המהנדסים. לדבריו, "אדם המבצע תפקיד כה בכיר, חייב להיות בעל רישיון חשמלאי מהנדס. אדם ללא רישיון וללא הכשרה רלוונטית, מסכן את חיי האזרחים והמשתמשים במתקני החשמל". לדבריו, "במקרה של אסון או אירוע בטיחותי אחר הכרוך במתקני החשמל שבניהולו של הזוכה, יצטרכו הממונים עליו להסביר כיצד אדם חסר השכלה מתאימה ורישיון בתחום החשמל הגיע לתפקיד הבכיר, וכיצד נשאר המינוי על כנו".
בחוות הדעת שלו, נתמך סגל בתנאי הסף שפרסמה העירייה לתפקיד, ובהם דרישה שהמתמודד יהיה "מהנדס חשמל, הרשום בפנקס המהנדסים, ובעל רישיון מהנדס חשמל מטעם משרד התמ"ת". לטענת סגל, מבירור שערך ומעיון בפנקס המהנדסים, הזוכה במכרז אינו מהנדס חשמל, אלא בעל תואר בהנדסת חשמל במדור אלקטרוניקה, ומשכך הוא רשום בפנקס המהנדסים כמהנדס אלקטרוניקה.
סגל: "האיש לא למד באוניברסיטה או במכללה אקדמית בתחום של הנדסת חשמל עם התמחות במערכת הספק. הוא לא עמד בכל דרישות התואר, כולל הגשת פרויקט גמר בתחום מערכות הספק, לא מופיע ברשם המהנדסים במדור מערכות הספק, נעדר אישור מתאים, ואף לא הגיש בקשה לקבלת רישיון חשמל. הוא גם לא עמד בפני ועדה מקצועית ולא עבר בחינה בכתב, כנדרש לקבלת רישיון של מהנדס חשמל.
"יש הבדל בין מהנדס חשמל במדור אלקטרוניקה, לבין מהנדס חשמל בתחום החשמל, קרי מערכות הספק. רק מהנדס חשמל בתחום החשמל יכול להירשם בפנקס המהנדסים כמהנדס חשמל כפי שנדרש באותו מכרז", מציין סגל. "הזוכה לא מחזיק ברישיון מטעם משרד התמ"ת, ואני קובע את זה על סמך בדיקה מעמיקה שערכתי וכמי שאמון על הנושא".
עוד עולה כי בין המסמכים שהגיש הזוכה, גם מסמך המעיד על ניסיון מקצועי ממקום עבודתו הקודם בחברת החשמל. אלא שלטענת סגל, במסגרת עבודתו בחברת החשמל שימש הזוכה כעוזר חשמלאי בלבד. הזוכה הציג מסמכים מטעם חברת הלוויינים גילת, שבה עבד לכאורה בשנים 2010-15. מבדיקה שערך סגל, באותן שנים לא סיים הזוכה את לימודי התואר כמהנדס, ומשכך לא יכול היה ממילא לעסוק בתחום החשמל.
תלונה נוספת הוגשה במשטרה ביום שני על ידי תושב העיר, מהנדס חשמל בכיר בן 73, הטוען כי אותו זוכה הציג לעירייה את פרטי תעודת המהנדס שלו, כיוון ששניהם נושאים את אותו שם משפחה ושם פרטי. "התלוננתי בגין גניבת הזהות שלי ושימוש בתעודה שלי, תוך זיוף הפרטים", אמר המתלונן.
בעירייה מנסים להסיט את האש לעברו של הקבלן, שהגיש תלונה במשטרה, וטוענים: "מדובר בזוכה שחסך לעירייה סכומי כסף נכבדים, לאחר שלחץ על הקבלנים". גם אם טענה זו נכונה, והזוכה מבצע עבודת ניהול מקצועית לכאורה, הוא אינו יכול לשאת בתפקיד ובתקן שבשמו זכה במשרה, אם אינו נושא במסמכים הנדרשים ולא עמד בתנאי המכרז.

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

אושר במועצת העיר: קבלנים יחויבו בתשלום הוצאות...

כחלק מהפעילות המאומצת לשמירה על ניקיון העיר ושיפור חזותה, מחויבים הקבלנים בניקיון המדרכה והכביש מסביב לאתר הבנייה בו הם עובדים....

חדשות פתח תקווה28 ביולי 2020    דקה אחת
0

התגלה עובד חולה קורונה במרכז השירות של...

הודעה חשובה לתושבי פתח-תקווה והסביבה בדבר מקרה קורונה במרכז השירות של עמידר בעיר פתח תקווה לאחר שהתגלה אתמול, יום שני,...

חדשות פתח תקווה21 ביולי 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה

  • דני
    שחיתות

    בושה וחרפה וזה ראש עיר שהתהדר בניקיון השחיתות