חדשות פתח תקווה

תיק 1000

חדשות פתח תקווה7 בפברואר 2019    6 דקות
0

אם להאמין לכוונות העירייה, הרי שפתח תקוה עומדת בפני העשור המשמעותי ביותר בחייה • בחרנו את עשרת האתגרים המשמעותיים ביותר שניצבים בפני העיר • אלף מילים על הנושאים שיעסיקו אותנו באלף הגיליונות הבאים

תיק 1000
פתח תקוה. צועדת בצעדי ענק לעבר הכפלת הונה האנושי | צילום: ענת חרמוני, פלאש 90

אחרי כמעט 20 שנות קיומו, חוגג "המקומון" את הגיליון ה-1000 בעיר. במרוצת השנים ליווה העיתון במסירות את המתרחש בעיר והביא לפתח ביתכם את המידע העדכני והנרחב ביותר. עכשיו אנחנו יכולים להרשות לעצמנו להציג בפניכם את האתגרים שנכונו לעיתון ולעיר ב-1000 הגיליונות הבאים.
פתח תקוה היא חלק אינטגרלי מחיי. דמה זורם בעורקיי, החל בזיכרונות הילדות המדהימים בעיר ועד לנקודה זו בחיי, כשהעיר עומדת בפני העשור המשמעותי ביותר עבורה. המושבה הקטנה, שהפכה לעיר, צועדת בצעדי ענק לעבר הכפלת הונה האנושי ולהיותה אחת הערים הגדולות בישראל, עם צפי לכ-400 אלף תושבים בכ-165 אלף בתי אב.
היום אנחנו חושפים בפניכם את עשרת האתגרים המשמעותיים ביותר שניצבים בפניה של העיר, אתגרים שעל העירייה להוביל בדרך להגשמת חזונה של העיר, במטרה למצב אותה כאחת הערים המשמעותיות ביותר בישראל, כזו שמשיבה את בניה חזרה לעיר, כזו שממשיכה לקלוט תושבים מערים סמוכות, ולא רק בגלל מחירי הדיור השפויים יחסית, אלא בשל העוצמות שלה – החינוך, התרבות, מקומות התעסוקה ואיכות החיים.

המטרופולין הגדול בישראל

ראש העירייה רמי גרינברג, שסקר את נתוני היחידה האסטרטגית העירונית וכן את נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מאמין שבתוך חמש עד עשר שנים תהפוך העיר פתח תקוה למטרופולין הגדול באזור ואף בישראל, עם הכפלת מספר תושביה לכדי כ-400 אלף בכ-165 אלף בתי אב. רק כדי לסבר את האוזן, נציין שכבר היום מונה העיר כ-260 אלף תושבים בכ-85 אלף בתי אב.

עיר ללא גבולות

מעבר לתחומים הגיאוגרפיים הנוכחיים, מקיפים את פתח תקוה שטחים לא מבוטלים, שכתוצאה מחלוקה עתיקת יומין, הם מסופחים לרשויות ומועצות אזוריות סמוכות, כמו מועצה אזורית דרום השרון. מבחינה טופוגרפית, אין נכון יותר מלספח שטחים אלה לתחומי העיר.
ראש העירייה לוטש עיניים לעבר כביש 5 מצדה הצפוני של העיר, כביש 471 מצדה הדרומי וכביש 4 מצדה המערבי, כמו גם הרחבת גבולותיה מכיוון מזרח. מדובר באלפי דונמים, שנשענים על דפנות העיר ויש היגיון לספחם לתחומי פתח תקוה על מנת להעניק להם את השירותים הנדרשים. הגדלה כה משמעותית, הן מבחינת מגורים והן מבחינת תעסוקה ומסחר, תמנף את העיר למקומות שגרינברג חותר לעברם.

בדרך לעמק הסיליקון

הגיע הזמן להפוך את פתח תקוה לעמק הסיליקון, במיוחד בכל הקשור לחברות הייטק וסייבר. זהו אחד הנושאים המרכזיים שראש העירייה הציב בסדר העדיפויות שלו, תוך פיתוח אזורי התעשייה והתעסוקה הפזורים בעיר – קריית אריה, סגולה ורמת סיב, שזקוקים למיתוג מחדש ומעבר מתעשייה קלה לתעשייה עתירת ידע.

משתחררים מהפקקים

אחד האתגרים הגדולים של פתח תקוה הוא קידום פתרונות תנועה משמעותיים. הגיע הזמן להפוך את העיר למובילה מבחינת רכבות קלות, מטרו, שבילי אופניים, נתיבי תחבורה ציבוריים (נת"צ) ועוד. בימים אלה שוקדת העירייה על תכנית משמעותית, בשיתוף משרד התחבורה, במטרה לשחרר את העיר מצפי הפקקים הבלתי נסבל.
כיוון שפתח תקוה מוקפת עורקי תנועה מרכזיים ומובילים, לרבות כביש 6 חוצה ישראל, מכבית (471), כביש 5 וכביש גהה (4), מתוכננת מהפכה בתחום התנועה, תוך הקמת שבילי אופניים ומתיחת הקו הסגול לגבול העיר מכיוון 471, חרף התנגדות גבעת שמואל. השבוע קיבל גרינברג את אישורו של זאב ביילסקי העומד בראש הות"ל (תשתיות לאומיות) וניתנה הנחייה לביצוע השינוי המבוקש.

בונים על עיר חכמה
המטרה בשנים הבאות תהיה להפוך את פתח תקוה לעיר חכמה. מעבר לתכנית לרישות העיר במצלמות ומתיחת סיב אופטי, מתכוונת העירייה להשקיע משאבים לא מבוטלים במטרה להפוך את העיר והעירייה לנגישות וחכמות יותר, לרבות התקנת חיישנים בפחי אשפה במגדלי דיור, כדי לסייע במתן שירות יעיל ומהיר לציבור.

נערכים להתחדשות עירונית
אחת המשימות המרכזיות של פתח תקוה היא חידוש ושדרוג השכונות הוותיקות בעיר. אחת התכניות המרכזיות, שגם היוו אבן דרך במצע של ראש העירייה הנבחר, היא תשומת לב מרבית והעברת משאבים לשדרוג וחידוש השכונות הוותיקות. שכונות אלה, שלכאורה הוזנחו בשנים האחרונות, יעברו מתיחת פנים. כבר עתה, במסגרת ההלוואה שנוטלת העירייה, מיועדים כספים רבים לטובת השכונות הוותיקות, חידוש גינות ציבוריות, עבודות פיתוח ותשתיות, חידוש כבישים ובניית כיכרות בחלק מנתיבי התחבורה בשכונות.

חוזרים למרכז העיר

משימה נוספת וחשובה היא העצמת מרכז העיר. על פי התכניות, מרכז העיר יזכה בתקופה הקרובה לתשומת לב מרבית, תוך כוונה להשיב למרכז את התושבים ולהפוך אותו לשוקק ופורח. במסגרת זו, מתכוונת העירייה לפעול באופן החלטי ונחוש כנגד הדירות המפוצלות, תוך הטלת קנסות כבדים ופתיחת תיקים פליליים בתחום התכנון והבנייה, אכיפה נוקשה כנגד עסקים שפועלים ללא רישיון עסק וכנגד בעלי עסקים שמעסיקים נתינים זרים ללא אישור.
כך מתכוונת העירייה למגר את תופעת הנתינים הזרים ולהרחיקם ממרכז העיר, שכן גם לדעת המשטרה וגם לדעת הרשויות והתושבים, הימצאותם של הנתינים הזרים במיקום מרכזי תורמת לעלייה בתחומי פשיעה שונים ומשרה אווירה של חוסר ביטחון בקרב התושבים הוותיקים. גם הרעש התקשורתי וההתעסקות בנושא בקבוצות הפייסבוק השונות לא מרתיעים את ראש העירייה מלהמשיך ולטפל בסוגיה האקוטית, שמעיבה על איכות החיים בעיר ועל תחושת הביטחון של תושבי מרכז העיר.

מובילים בחינוך ובתרבות

אחת המשימות החשובות היא להצעיד את פתח תקוה למעמד של עיר מובילה בתחום החינוך, הספורט, התרבות, הבילוי והפנאי. בעירייה מתכוונים להשקיע משאבים רבים בחיזוק ובהעצמת ההון האנושי בעיר, שהייתה עד לפני שנים אחדות עיר מובילה בתחום החינוך וזכתה להישגים רבים בתחום הספורט.
בעירייה מתכוונים לשחזר את עברה של העיר. ראש העירייה כבר הבטיח שפתח תקוה תציע לתושביה רמת חינוך גבוהה ונטולת פשרות, תעמיד מתקני ספורט, לרבות מגרשי כדורגל, לחיזוק פעילות הספורט בעיר, על שלל ענפי הספורט השונים, לרבות ספורט הישגי. בנוסף, מתכננים בעירייה להשקיע גם בשדרוג ההווי התרבותי בעיר ובהעצמת מקומות הבילוי והפנאי, הן עבור התושבים והן עבור האורחים מבחוץ.

אתגר המערכת העירונית

כדי ליישם את כל הרפורמות, יש צורך לייעל את המערכת העירונית, שתהפוך לעוצמתית, חזקה ושירותית. זהו אחד האתגרים שהציב גרינברג, עוד במהלך הבחירות, והוא מתכוון להשקיע סכומים לא מבוטלים בייעול המערכת, שדרוג מערך השירות שלה, נגישות ואפשרות לקבלת מענה זמין דיגיטלי, ללא צורך בהגעה למשרדי העירייה. בנוסף, מתכוונים בעירייה להקים במִנהלות השכונתיות מערכי שירות, שינגישו את השירות לתושבים וייתנו מענה לכל פרט.

פארק של הזדמנויות חדשות

בעירייה מקדמים בימים אלה הקמת פארק ענק בצפון העיר, שיהיה אחד הגדולים בישראל. על פי התכניות, הפארק ישתרע על פני כ-6,000 דונם באזור הצפוני של העיר, החל משטחי הדר המושבות, דרך אצטדיון המושבה ועד לפארק אזורים. בנוסף, תשקיע העירייה בהקמת גינות ושטחי ציבור נרחבים ברחבי העיר.

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

לראשונה בפתח תקוה: רמזורים עם טיימר עבור...

במסגרת השדרוג התנועתי שמקדם ראש העירייה רמי גרינברג ברחבי העיר, הותקנו לראשונה בפתח תקוה רמזורי טיימר עבור הולכי הרגל. מדובר...

חדשות פתח תקווה7 ביולי 2020    דקה אחת
0

חתונה בצל הקורונה

אחרי שנדחתה פעמיים, נישאו אתמול (6 ביולי) בני הזוג אסתי כביר ואוראל כהן. בני הזוג, שדחו את חתונתם בשל הקורונה...

חדשות פתח תקווה7 ביולי 2020    3 דקות

כתיבת תגובה