חדשות פתח תקווה

תושבי כפר גנים ג': "ההפגנות נגד מנדלבליט הפכו לסיוט"

חדשות פתח תקווה14 באוגוסט 2019    3 דקות
0

תושבי השכונה קובלים על החלטת בג"ץ לאפשר את ההפגנות נגד היועץ המשפטי לממשלה ומאיימים לפעול נגד המפגינים, והשבוע אף יידו לעברם ביצים • גרינברג ננזף על ידי המשטרה, לאחר ששלח פקחים לרשום דוחות למפגינים

תושבי כפר גנים ג': "ההפגנות נגד מנדלבליט הפכו לסיוט"
הפגנה נגד מנדלבליט השבוע. "פעילות המחאה אושרה על ידי המשטרה" ׀ צילום: אלון חכמון

הפגנות המחאה המתקיימות בשבועות האחרונים סביב ביתו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, המתגורר ברחוב מייזנר בשכונת כפר גנים ג', ומול בית הכנסת ניגוני חיים שבו מתפלל היועמ"ש, הפכו לסיוט עבור תושבי השכונה. בימים האחרונים נערכים התושבים להפגנות מחאה נגד המוחים. השבוע אף החלו להשליך ביצים לעבר המפגינים.
ביום שלישי ערך מפקד מחוז מרכז במשטרה ניצב עמי אשד ישיבת חירום מקיפה בנושא. במקביל, הנחה ראש העירייה רמי גרינברג את עו"ד יחזקאל ריינהרץ להגיש עתירה לבג"ץ במטרה לסיים את סאגת המטרד השכונתי. התושבים מוחים על התנהלות המשטרה, שמאשרת את קיומן של ההפגנות, כשהיא נשענת לכאורה על החלטת בג"ץ ומתעלמת מעבירות לכאורה המתבצעות על ידי המפגינים, בין השאר בהפעלת רמקולים ומגפונים.
בשבועות האחרונות, מפגינים מדי יום שישי כמה עשרות בכיכר בפינת רחובות ויצמן והעצמאות, במחאה על התנהלותו של היועמ"ש בתיקי נתניהו. בעקבות ההפגנות, שלח ראש העירייה רמי גרינברג את אנשי השיטור העירוני לרשום דוחות למפגינים.
בתגובה שלחה לו היועמ"שית של מחוז המרכז במשטרה סנ"צ עו"ד עליזה ארבל מכתב ובו ציינה: "מדובר בפעילות מחאה המאושרת על ידי המשטרה, במסגרת חופש הביטוי, ולאור מספר החלטות בג"ץ שהתקבלו לאחרונה בנושא. רישום דוחות בגין פעילות שאושרה על ידי המשטרה הינו בעייתי, ועל כן הנכם מתבקשים להימנע מכוונתכם לרשום דוחות".
מכתבה של סנ"צ עו"ד ארבל עורר זעם בקרב תושבי כפר גנים ג', הטוענים כי פרשנות המשטרה להחלטת בג"ץ אינה מידתית ואינה ראויה. "בג"ץ קבע כללים לקיום הפגנה, והתייחס להפגנה במקום מסוים, לא מול בית הכנסת של היועמ"ש. אנחנו כתושבים סובלים, נקודה. ההפגנות הפכו לסיוט. אפשר למחות ואפילו ראוי להביע מחאה, אבל ראוי יותר להתחשב בתושבים, שאינם חלק מהעניין. אי אפשר לדרוש עשיית צדק, תוך פגיעה בחיי אלפי תושבים. זה בלתי נסבל", מוחים התושבים. לדבריהם, "ההתנהלות תוביל להסלמה ולעימותים ישירים בין התושבים למפגינים".
גרינברג: "מכתבה של היועצת המשפטית למשטרה הוא בגדר המלצה. היא לא כתבה שאסור לנו לפעול, אלא שעלינו להימנע. אם קיים אדם שמפר את החוק, מחובתי לאכוף את החוק נגדו". גם חברי המועצה צבי בליץ וסגן ראש העירייה צדוק בן משה, המתגוררים בשכונה, הצטרפו לתושבים ומבקשים לסיים את הסאגה הזאת.
טענותיהם של בכירי העירייה ושל התושבים מתייחסות גם להפגנות נציגי העדה האתיופית, הדורשים ממנדלבליט לשחרר את הסרטון המתעד את אירוע הירי בצעיר סלומון טקה, שלטענתם מוחזק במחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) בפרקליטות. אותם מפגינים כורזים במגפונים "שוטר אלים, תוריד את המדים", "שוטר, על מי אתה שומר", "שוטר רוצח חייב להיות בפנים", "מנדלבליט תתפטר" ועוד. בני הקהילה כינו את גרינברג "גזען", בשל העובדה שביקש לרשום דוחות כנגד המפגינים.
גרינברג: "אני לא מתייחס כלל למהות ההפגנות, אלא לסבל הבלתי מתקבל על הדעת שנגרם לתושבים. אין לי בעיה שיפגינו כל ערב, בהפגנה שקטה ומכבדת, ולא תוך שימוש במגפונים, רמקולים או צרחות אימים. בדרך זו, המפגינים יוצרים טריז בינם לבין התושבים, שמבקשים לסלק את המפגע הזה".
כאמור, ביום שלישי קיים מפקד מחוז המרכז במשטרה ישיבה דחופה בעניין, בין השאר לנוכח ההשפלות שסופגים השוטרים במקום וחוסר יכולתם להגיב להתבטאויות קשות המופנות לעברם. מנגד, טוענים המפגינים בני העדה האתיופית: "יש פה סבל ותחושת קיפוח ואפליה, שאנחנו סוחבים איתנו כבר שנים. שיטור היתר לא נגמר, ומי שהוא כהה עור סובל מיחס נוראי. אנחנו חיים את חוסר הצדק וחוסר השוויון הזה. גם בימים האחרונים קראו לנו לחזור לאתיופיה בגלל ההפגנות, וזאת הבושה הגדולה. סלומון טקה נורה למוות בגלל הגזענות שקיימת פה".

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

לראשונה בפתח תקוה: רמזורים עם טיימר עבור...

במסגרת השדרוג התנועתי שמקדם ראש העירייה רמי גרינברג ברחבי העיר, הותקנו לראשונה בפתח תקוה רמזורי טיימר עבור הולכי הרגל. מדובר...

חדשות פתח תקווה7 ביולי 2020    דקה אחת
0

חתונה בצל הקורונה

אחרי שנדחתה פעמיים, נישאו אתמול (6 ביולי) בני הזוג אסתי כביר ואוראל כהן. בני הזוג, שדחו את חתונתם בשל הקורונה...

חדשות פתח תקווה7 ביולי 2020    3 דקות

כתיבת תגובה