חדשות פתח תקווה

תושבים מתנגדים לעקירת 500 עצים במתחם סירקין

חדשות פתח תקווה12 בספטמבר 2019    3 דקות
0

במסגרת תכנית להעתקת קטע דרך בכביש 40 באזור מתחם סירקין, עתידים להיעקר מאות עצי נוי ואיקליפטוס • התושבים: "זוהי תכנית הרסנית, שיש בה פגיעה באיכות הסביבה של כולנו וכדאי שנתעורר" • מִנהל התכנון: "במקום העצים שייעקרו, יינטעו עצים חדשים"

תושבים מתנגדים לעקירת 500 עצים במתחם סירקין
חורשת האיקליפטוס במתחם. "החסם האקולוגי האחרון" ׀ צילומים: אלון חכמון

במִנהל התכנון שוקדים על תכנית להעתקת קטע דרך בכביש 40 באזור סירקין, שבמסגרתה עתידים להיעקר 500 עצי נוי ועצי איקליפטוס, חלקם המכריע משטח חורשה שנתרמה על ידי קהילת יוסטון בגבול שבין רחוב פאול גרונינגר לנחל מזור בשטח הסמוך למתקני הספורט. התכנית הועברה לעיונו של פקיד היערות.
אלא שהתושבים באזור זועמים על ההחלטה. בישיבת חירום שכינסו ברביעי שעבר, התקבלה החלטה לשכור שירותי עורך דין, שיגיש התנגדות לתכנית המוצעת בטרם תאושר בותמ"ל. "זוהי תכנית הרסנית, שבאה להכחיד את החסם האקולוגי האחרון של התושבים באזור כולו. לכרות עצים בני 50 שנה לטובת התקנת תשתיות, זוהי החלטה הגובלת בשערורייה. שהמדינה תוותר על שטחי בנייה ותעתיק את הכביש על חשבון מגרשי הכדורגל, שיועברו ממילא מזרחה. זו פגיעה באיכות הסביבה של כולנו, וכדאי שנתעורר".
לישיבה הגיע גם ראש העירייה רמי גרינברג, שניסה לרכך את התושבים, אולם מהר מאוד גלשה השיחה לטונים צורמים. לבסוף הודיע גרינברג לתושבים: "העירייה תתמוך בכם, רק תדעו שאין מה לעשות. גם אנחנו לא מעוניינים בכריתת עצים".
יצוין כי פקיד היערות האזורי ערן ילון, שנדרש לסוגיה, הביע את עמדתו, שלפיה הבקשה שהונחה בפניו אינה מידתית ואינה ראויה. לדברי התושבים, דרישת מנהל התכנון היא לכריתת 2,700 עצים, שחלקם במתחם בסיס סירקין המפונה. לעומתם, גורמים במִנהל התכנון מציינים כי מה שמנחה את אנשי המקצוע הוא מבחן איזון השיקולים, ועל פיו, ומתוך התחשבות כנה בצורכי התושבים, ההצעה היא לכרות 500 עצים בלבד, שלא כולם מתוך החורשה האמורה, ועצים נוספים בתוך מתחם הבנייה.
ל"המקומון" נודע כי מִנהל התכנון נשען על סקר, שלפיו לאורך כל הקו הכחול של כביש 40 יש 1,796 עצים בוגרים מ-33 סוגים, בכללם עצי נוי ואיקליפטוסים, שלמרביתם ערכיות בינונית, וכי לא נמצא אף סוג בערכיות גבוהה. "לא כל החורשה תיעלם. לכל אורך התכנית ייעקרו 500 עצים בסך הכל, ובמקומם יינטעו חדשים", אמר גורם המעורה בפרטים. לדבריו, המתכננים נמצאים בדין ודברים עם פקיד היערות ועושים מאמצים להציל כמה שיותר עצים כדי לקדם את התכנית.
לטענת אותו גורם, בקשת התושבים להסיט את תוואי הכביש היא בלתי אפשרית. "לא ניתן להסיט כביש רק בקטע אחד שלו, ולכן במצב כזה היה צורך להסיט אותו על חשבון קרבה לבתים קיימים וביטול שצ"פים. "יש שם מחלף, וכל שינוי הוא מורכב. זה כביש שקרוב לקו הבנייה של סירקין, וכל הסטה של הכביש תצריך קרבה לקו בנייה בפרויקט סירקין. אנחנו עמלים להעביר תשתיות לטובת תושבי העיר, וכל תכנון לעקור עצים נעשה במשורה", הוסיף. "לאשר כביש כזה זו אומנות של איזון. להעתיק את הכביש מזרחה, זה אומר לקרב אותו לשכונה קיימת ולשכונה חדשה, תוך פגיעה באיכות חיי התושבים".
ומה עם התושבים, שחוששים מפגיעה באיכות חייהם נוכח כריתת העצים?
"התושבים צודקים. מי שגר ליד חורשה, עלול להיפגע, אבל אנחנו פועלים שההחלטה תתקבל תוך איזון של שיקולים".
ממִנהל התכנון נמסר: "במסגרת החלטת ממשלה לפינוי מחנות צה"ל, מקודמת תכנית תשתיתית שבאה לתת מענה תחבורתי לשכונה החדשה ולעיר פתח תקוה בכלל. בניגוד לנטען, נעשה סקר עצים מקיף, שבמסגרתו נבחנו כל עץ ועץ בתחום התכנית. מתוך מאות הדונמים בתכנית, 500 עצים מסומנים לעקירה ובמקומם יינטעו עצים חדשים".
העירייה: ”התכנית שאושרה בותמ"ל לא כוללת את כריתת העצים. הבקשה שמחוץ לתכנית לא אושרה בגלל התנגדות העירייה. במקביל, בוחנת העירייה מול הגורמים הרלוונטיים את שינוי התכנית ותמשיך בהתנגדותה לכריתת העצים. לצד זאת, ראש העירייה מקיים כנסי הסברה עם תושבי האזור, ופועל כדי לצמצם את פגיעת התכנית שמקדמת המדינה ככל הניתן".

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

רגע לפני הפתיחה: סיור שווקים

המשטרה והרשויות המקומיות באמצעות מערכי האבטחה שלהן נערכות  לקראת פתיחתם של הקניונים והשוק העירוני במסגרת הקלות נוספות בתקנות החירום צו...

חדשות פתח תקווה6 במאי 2020    2 דקות
0

חוזרים לשגרה: העירייה שוב תבצע אכיפת חנייה...

לאחר כחודש וחצי בהן הייתה חניה חינם בכחול לבן באזורי התעשייה, בתחילת השבוע חזר אגף הפיקוח לאכיפה מלאה של חניה...

חדשות פתח תקווה6 במאי 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה