חדשות פתח תקווה

תוסף תזונה עשוי למנוע התפתחות סרטן השד

חדשות פתח תקווה12 באוקטובר 2021    דקה אחת
0
תוסף תזונה עשוי למנוע התפתחות סרטן השד

תוסף תזונה המורכב מירקות מצליבים, כדוגמת ברוקולי, קייל, כרוב וכרוב ניצנים, הוא משמעותי במניעת התפתחות סרטן השד בנשים בריאות, הנושאות מוטציה של גן 1/2 BRCA. כך עולה ממחקר שנערך במרכז דוידוף לסרטן בבית החולים בילינסון, מקבוצת שירותי בריאות כללית.
מממצאי המחקר עולה כי צפיפות השד של נשים שנטלו את התוסף ירדה בהשוואה לנשאיות באותו הגיל שלא נטלו את התוסף. ממצא זה משמעותי, כיוון שירידה בצפיפות השד קשורה לירידה בסיכון לפתח את המחלה.
את המחקר של מרכז דוידוף בבילינסון והאגודה למלחמה בסרטן הובילה פרופ' רינת ירושלמי משאלי, מנהלת היחידה לאונקולוגיה של השד, בשיתוף עם פרופ' דוד מרגל, מנהל מרפאת נשאי BRCA בגברים. במחקר השתתפו 23 נשים בריאות הנושאות את המוטציה, ללא היסטוריה של סרטן השד, המטופלות במרפאת המעקב בבית החולים. נשים אלה, שגילן החציוני עומד על 47, נמצאות בסיכון מוגבר לחלות בסרטן שד במהלך חייהן.
במהלך המחקר נטלו אותן נשים תוסף מזון של 100 מ"ג DIM פעם ביום במהלך שנה אחת. קבוצה דומה של נשים ממרפאת המעקב של בית החולים, גם הן נשאיות BRCA, לא נטלו את התוסף והן היוו קבוצת ביקורת. בתום שנת המעקב עברו המשתתפות סריקות MRI, שבהן נבדקו שני מדדים של צפיפות השד, שביכולתם לנבא את הסיכון להתפתחות סרטן השד. המדד הראשון היה כמות הרקמה הבלוטית והמדד השני היה רקמת השד.
"ממצאי המחקר הראו, כי בקבוצת הניסוי, שבה נטלו הנשים את תוסף ה-DIM, חלה ירידה בכמות הרקמה הבלוטית. בקבוצת הביקורת לא נראה שינוי מובהק בשני המדדים. תשע נשים דיווחו על תופעות לוואי בדרגת חומרה נמוכה עקב נטילת התוסף.
לדברי פרופ' ירושלמי משאלי, "המחקר המקורי שנערך במרכז דוידוף תומך בצורך בהעמקת מחקר בנושא התערבות תזונתית, כפוטנציאל למניעת התפתחות סרטן השד".

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

תוספת של 46 מיליון שקל לשדרוג השכונות...

מועצת העיר אישרה בראשית השבוע תוספת תקציב בסך 46 מיליון שקל לטובת מגוון פרויקטים בתחום התשתיות והבינוי. ראש העירייה רמי...

חדשות פתח תקווה30 בנובמבר 2021    דקה אחת
0

חיים חדשים בשוק ליפקיס

אחרי שנים של חשיבה ותכנון, מובילה העירייה בימים אלה מהלך בשוק ליפקיס בעיר, לטובת פיתוח השוק, שדרוגו והפיכת הקנייה בו...

חדשות פתח תקווה30 בנובמבר 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה