חדשות פתח תקווה

תביעה ייצוגית בסך 71 מיליון שקל נגד מפעלים מזהמים

חדשות פתח תקווה2 בדצמבר 2019    2 דקות
0

את התביעה הגישו תושבי הדר המושבות, בגין ירידת ערך הדירות שלהם וחשש להשפעות הבריאותיות של הזיהום מהמפעלים באזור התעשייה סגולה, ביניהם טביב, אקוכם, כימוביל וכימוטל

תביעה ייצוגית בסך 71 מיליון שקל נגד מפעלים מזהמים
מפעל טביב. "סיכונים לדורות הבאים, שאת חלקם קשה לצפות היום" ׀ צילום: אלון חכמון

תביעה ייצוגית בסך 71.2 מיליון שקל הוגשה ביום ראשון בבית המשפט המחוזי מרכז בלוד על ידי תושבים משכונת הדר המושבות. לטענתם, מדובר בתביעה בגין ירידת ערך הדירות שלהם וחשש להשפעות הבריאותיות של הזיהום לכאורה שהמפעלים מפיצים. התביעה הוגשה באמצעות עו"ד ליאור להב כנגד המפעלים טביב, אקוכם, כימוביל, כימוטל, וכן כנגד אייל ועפר טביב.
לעתירה מצורפים, בין השאר, גם דוח שמאי, דוח הניטור וחוות דעת של חברת גלית לאיכות הסביבה. "במקום בו עמדת נשאר רק אוויר, בלי חמצן" (חנה גולדברג) – כך פתחו התובעים את המבוא לעתירה שהגישו. מיד לאחר מכן הם מציינים כי "התביעה עוסקת בזיהום האוויר, מטרדי הריח, החשש הכבד לבריאות הציבור וירידת הערך לדירות התושבים בשכונת הדר המושבות החדשה, בשל פליטת מזהמים מתחנות מעבר לחומרים מסוכנים הנמצאות בבעלות טביב באזור התעשייה סגולה בעיר".
התובעים מציינים כי "מעלליו של המפעל נבחנו על ידי המשרד להגנת הסביבה והובילו לנקיטת צעדים שונים נגד בעליו, ובכללם ביצוע בדיקות שונות, עריכת חוות דעת, זימון לשימוע ואף מתן צו מנהלי למניעת זיהום האוויר. אולם אליה וקוץ בה. חברי הקבוצות המנויות (העותרים – א"ח) לא קיבלו כל פיצוי בגין הנזקים שהיו מנת חלקם עד למתן הצו המנהלי, ועתה אף מתברר כי המפעל מוסיף למזהם ולפלוט חומרים מסרטנים".
התובעים התחלקו לשתי קבוצות, כשהאחת מאגדת את תושבי שכונת הדר, המושבות והעובדים במפעלים, במשרדים ובבתי העסק באזור התעשייה סגולה, אשר להם נגרמו נזקים בריאותיים ונזקים בלתי ממוניים בשל אותו זיהום אוויר, והשנייה של בעלי הנכסים בהדר המושבות.
העותרים טוענים כי פגיעתם של זיהומים סביבתיים גורמת לסיכונים בריאותיים הפוגעים בסביבה הטבעית, בבעלי חיים, בצמחייה ובמערכות אקולוגיות שלמות. "הם יוצרים סיכונים לדורות הבאים, שאת חלקם קשה לצפות היום, וגורמים לחוסר צדק סביבתי, שכן מי שיוצא נשכר מהם אלה תאגידים וגופים הפועלים למען רווחי בעליהם, בעוד מרבית הנפגעים הם משכבות סוציואקונומיות נמוכות".
העותרים צירפו לבקשתם את חוות דעתו של ד"ר מיכאל גרבר, לשעבר מנהל אגף איכות אוויר במשרד להגנת הסביבה, שהתייחס למטרד זיהום הריח והאוויר. בחוות דעתו, מתייחס ד"ר גרבר לבדיקות שנערכו ב-2018, שבהן, לטענתו, נקבע במפורש כי מקור החומרים המסרטנים שנחשפו הוא במפעל טביב. הקבוצה השנייה, המייצגת את בעלי הנכסים שערכם נפגע, צירפה לצורך הוכחת הטענות את חוות דעתו של השמאי שלומי מערבי.
כמו כן, מציגים העותרים את חוות דעת של ד"ר חגי לוין, מומחה לבריאות הציבור ולאפידמולוגיה סביבתית, שהתייחס לבקשת המשרד להגנת הסביבה, לסיכונים הבריאותיים מזיהום האוויר באזור התעשייה סגולה. בנוסף, מתמקדת העתירה גם בבדיקות שערכה חברת גלית, המתמחה בניטור, ותוצאותיה מצורפים לכתב העתירה.
מחברת טביב נמסר בתגובה: "למשרדינו לא הגיעה עד כה תביעה ייצוגית כלשהי. לכשתגיע, נגיב על תוכנה בבית המשפט".

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

שלושה חולי קורונה בפתח תקווה ובית חולים...

בבית חולחיבילינסון במחלקה האורולוגית מטופלת סיעודית בת 82 לאחר ניתוח אובחנה כחולת קורונה , ככל הנראה ממבקריה . לכן 30...

חדשות פתח תקווה26 במרץ 2020    4 דקות
0

מתמודדים עם הקורונה

המאבק במשבר נגיף הקורונה מחריף. מחד, העיריים הוציאה היום מכתב המבהיר כי על כל מוסדות החינוך בעיר צריכים להשאר סגורים,...

חדשות פתח תקווה25 במרץ 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה