חדשות פתח תקווה

שוב זה קורה: ניסיון הצתה בבית הכנסת הגדול

חדשות פתח תקווה8 באוגוסט 2019    3 דקות
0

ביום שישי חדרו אלמונים להיכל ההיסטורי, שרפו את פרוכת ארון הקודש, ורק במזל לא נגרם נזק כבד יותר למקום • לפני 11 שנה הוגשו כתבי אישום נגד חברי כנופיה ניאו-נאצית, שריססה על דלתותיו ובתוכו צלבי קרס • לפני כשנה וחצי הוצתו במקום ספרי קודש

שוב זה קורה: ניסיון הצתה בבית הכנסת הגדול
הפרוכת השרופה ׀ צילום: חזקי פרקש

נמשכת ההתנכלות לבית הכנסת הגדול בפתח תקוה. 11 שנה אחרי שהוגשו כתבי אישום נגד שמונה חברי כנופיה ניאו-נאצית מפתח תקוה, שהשחיתה את המקום, ושנה וחצי אחרי שאלמוני הצית ספרי קודש בבית הכנסת, הצליחו אלמונים לחדור להיכל התפילה ולהצית את פרוכת ארון הקודש.
האירוע גרם למתפללי בית הכנסת ולתושבי העיר מועקה גדולה. בית הכנסת הגדול, אחד מסמליה של העיר, שוכן ברחוב חובבי ציון ונקרא על שם ג'יימס (יעקב) דה רוטשילד, אביו של הברון היהודי אדמונד דה רוטשילד. בנייתו החלה בשנת 1890 והושלמה אחרי כעשר שנים. רק לאחרונה הסתיימו בו עבודות השיפוצים במימון העירייה, והוא מהווה ציון דרך ומוכר לכל תושב בעיר, הן בשל מיקומו והן בשל ההיסטוריה ארוכת השנים שלו. עד היום הוא מהווה מרכז תפילה גדול, המכנס אליו אלפי אנשים, בעיקר בשבתות, בערבי חג ובחגי תשרי.
ביום שישי, פחות משעה לפני כניסת השבת, הגיע לבית הכנסת חזקי פרקש, תושב העיר, כהרגלו מדי שישי, כדי להניח חבילת עלונים על שולחן ברחבה של בית הכנסת. אלא שהפעם, עם הגעתו למקום, חש בריח שרוף והבחין בעשן המיתמר מבית הכנסת. "חשבתי שמישהו שכח נר דולק. הגעתי לבית הכנסת הקטן הסמוך, ודרכו ראיתי שאלמונים חדרו לבית הכנסת הגדול והציתו את הפרוכת בארון הקודש, שנשרפה לגמרי, והאש החלה לכלות את במת ארון הקודש. מיד הבאתי מים כדי לכבות את השריפה והזעקתי את גבאי בית הכנסת למקום", מספר פרקש.
כאמור, בית הכנסת הגדול ידע כבר כמה אירועי ונדליזם. רק לפני כשנה וחצי הוצתו ספרי תורה, סידורים, מחזורים וכיסאות שהיו במקום. עוד קודם לכן, במאי 2006, רוססו על דלת בית הכנסת ובתוכו צלבי קרס וכתובות בעלות אופי אנטישמי.
לאחר חקירה ממושכת, הודיעה המשטרה בספטמבר 2007 כי חוקרי היחידה המרכזית (ימ"ר) מחוז מרכז הצליחו להתחקות אחר עקבות שמונה חברי כנופיה ניאו-נאצית, שפעלה בעיר, ושהייתה אחראית, בין השאר, לחילול בית הכנסת ולהתנכלות לקהילה הדתית והחרדית בעיר.
אולם בלילה שלאחר לכידת הכנופיה, נופצו דלתות הזכוכית של בית הכנסת ע"ש יהודי רומניה שנספו בשואה, הנמצא ברחוב גולדנהירש, סמוך לתחנת המשטרה ולבית הכנסת הגדול. במאי 2008 הרשיע בית המשפט המחוזי מרכז בלוד את חברי הכנופיה בהתנכלות לבית הכנסת, ריסוס צלבי קרס והצתת המקום. בנובמבר 2010 הושחת בית הכנסת פעם נוספת.
גבאי בית הכנסת, משה בלומנטל, שקיבל את ההודעה מפרקש ביום שישי, הביע זעזוע ומורת רוח. "בצער רב וביגון קודר קיבלנו את הבשורה האיומה על הפגיעה בנכס המקודש שלנו – הצתת פרוכת ארון הקודש. למזלנו, ארון הקודש נמצא בכספת, כך שהספרים לא נפגעו, אולם עשן סמיך היתמר בתוך אולם התפילה, ואנו מקווים כי המתפללים שיגיעו לתפילה יוכלו להשתמש במבנה. זה אסון גדול עבורנו, בדיוק כך אנחנו חשים".
ראש העירייה רמי גרינברג הגיע אף הוא למקום, יחד עם אחד המתפללים הוותיקים, כדי לבחון מקרוב את הנזק. הוא הזעיק את נציגי שירותי הכבאות וכן עובדי עירייה, כדי להחיש סיוע למקום ולאפשר את קיום תפילות השבת. במקביל, הוגשה תלונה במשטרה, שפתחה בחקירה. כבר בשעות הערב נאספו ממצלמות אבטחה של בניין סמוך סרטי צילום, ובהם נצפה אדם עטור זקן הלובש חולצה כחולה, כשהוא מסתובב בסמוך ומצלם את המקום. כמו כן, נצפו שתי צעירות כשהן יוצאות מאזור החצר האחורית של בית הכנסת. במשטרה בודקים עתה את נסיבות הימצאותם של השלושה במקום, והחקירה בראשיתה.

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

לראשונה בפתח תקוה: רמזורים עם טיימר עבור...

במסגרת השדרוג התנועתי שמקדם ראש העירייה רמי גרינברג ברחבי העיר, הותקנו לראשונה בפתח תקוה רמזורי טיימר עבור הולכי הרגל. מדובר...

חדשות פתח תקווה7 ביולי 2020    דקה אחת
0

חתונה בצל הקורונה

אחרי שנדחתה פעמיים, נישאו אתמול (6 ביולי) בני הזוג אסתי כביר ואוראל כהן. בני הזוג, שדחו את חתונתם בשל הקורונה...

חדשות פתח תקווה7 ביולי 2020    3 דקות

כתיבת תגובה