חדשות פתח תקווה

רב עם כולם

חדשות פתח תקווה10 באוגוסט 2021    4 דקות
0
רב עם כולם

המועצה הדתית, הרבנות הראשית והרבנים הראשיים בעיר סיפקו לא אחת כותרות ראשיות, אבל נראה שהסדקים בעבודת הגופים הללו הפכו בשבועות האחרונים לקרע גלוי בין הרב הראשי הספרדי בנימין אטיאס, לבין הרב הראשי האשכנזי מיכה הלוי. קרע המלווה בהשמצות, תביעות, ובקרוב, ככל הנראה, גם חקירת משטרה.
הפרטים חמורים ומבישים כאחד. הם נחשפים ועולים מהניסיון להביא לפיטורי יו"ר המועצה הדתית ראובן יוספוב, מהטלת דופי במערך הכשרות בעיר וברב הראשי האשכנזי מיכה הלוי, המחזיק בתיק הכשרות, מהתבטאויות קשות והטחת האשמות כבדים במנכ"ל המועצה הדתית עופר אברהם ועוד. מאחורי כל אלה עומד הרב הראשי הספרדי אטיאס.
כבר לפני חמש שנים חשף "המקומון" את התנהלותו התמוהה של אטיאס, שהחליט, על דעת עצמו ובניגוד לחוק, למנוע אישור נישואים לזוגות יוצאי אתיופיה, מסיבות שמעולם לא הוסברו באופן רשמי. בהמשך עלה כי גם אישורים לנישואים אשר ניתנו בבתי דין אחרים לא כובדו על ידו. אטיאס לא התיר לרשום לנישואים ילדים מאומצים או כאלה שהחליט להטיל ספק בכשירותם להינשא. בשל כך, רבים מהזוגות פנו למועצות דתיות שכנות כדי להינשא.
במכתב תלונה נגד אטיאס, שנשלח לאחרונה על ידי בכירה ברשות המקומית לשר לשירותי דת מתן כהנא – מגוללת הפונה התייחסות דומה שחוותה לכאורה בתה המאומצת לפני נישואיה, כתוצאה מהתנהלותו התמוהה של הרב, האחראי על תחום הנישואים, שלא אישר את נישואיה אף שאושרו בבית דין רבני.
אי-סדרים
בשיחה שזימן לאחרונה אטיאס עם שלוש חברות הנהלת המועצה הדתית, יוכי כץ, הדס קופר-שלוסברג וחני חסן, הטיל הרב דופי ביושרם של בכירים במועצה הדתית, ובמיוחד ביושרו של הרב הראשי האשכנזי מיכה הלוי, האמון על תחום הכשרות.
אטיאס רמז גם על אי-סדרים כספיים מצד מנכ"ל המועצה עופר אברהם, ובעיקר דרש את תמיכתן של הנשים בו, בדרך להפיל מראשות המועצה את יוספוב, בטענה שלא עמד לכאורה בהתחייבות כלפיו כפי שהוסכם ביניהם בטרם מונה לתפקידו.
ממידע שהגיע ל"המקומון" מתוך אותה פגישה סגורה, עולה כי הרב הביע את מורת רוחו גם מאחד הרבנים העוסקים בתחום הנישואים וביקש מהנוכחות לסייע לו להפסיק את עבודתו.
בנוסף, הטיל דופי באחת הבלניות, שגם את עבודתה ביקש לסיים, בטענה שיו"ר המועצה הדתית לא עמד בסיכומים עמו בנוגע לקליטת בלניות לעבודה במקוואות. עוד טען, כי כספים שהגיעו למועצה לטובת שיקום מקוואות חולקו באופן לא ברור, שכן לא בוצעו עבודות שיפוץ במקוואות.
בפגישה מתח אטיאס ביקורת נוקבת על עסקים הפועלים תחת השגחת כשרות, אף שלדבריו, הם מוכרים מוצרים שאינם כשרים. הוא ציין במיוחד מרכול גדול ומוכר, הפונה בעיקר לציבור החרדי.
אטיאס ציין בנוסף כי הוא אמון על מחלקת הכשרות, ורמז בעקיפין כי במחלקה ובחברת כוח האדם מעסיקים "קופים" אשר משגיחים, ולמעשה בפועל הכסף עובר לגורמים אחרים בכלל.
אטיאס לא הציג מסמכים או ראיות כלשהן, אלא רק ביקש שלא יתמכו בהחלטות ובהצעות של יו"ר המועצה יוספוב, במטרה לגרום בסופו של דבר לסיום כהונתו אחרי שנה בתפקיד.
"עלילות כזב"
תוכן השיחה, כפי שהגיע לגורמים ברשות ובמועצה הדתית, חולל השבוע סערה, אבל מרבית הגורמים המעורבים, לרבות הרב אטיאס, העדיפו שלא להגיב. מי שבחר להגיב הוא מנכ"ל המועצה עופר אברהם, שבאמצעות עו"ד עמיחי ויינברגר, ממשרד ויינברגר ברטנטל ושות', שלח מכתב התראה טרם נקיטת הליכים משפטיים נגד הרב הראשי הספרדי.
במכתב דורש אברהם פיצוי לצורכי פשרה בלבד על סך 360 אלף שקל, בנוסף למכתב הכחשה והתנצלות על האמירות של אטיאס באותה פגישה.
עו"ד ויינברגר כתב: "בשיחה שקיימת בשבוע שעבר עם נציגות הנהלת המועצה הדתית, נקטת אמירות נגד מרשי שאינן אמת, המהוות לשון הרע, הכפשות, השמצות ועלילות כזב.
"המסקנה המתבקשת היא כי הינך מנסה ליצור רושם של מצג שווא בלתי ראוי ופגום, בכוונה לפגוע במרשי. האמירות כמפורט מהוות לשון הרע כנגד מרשי. רצף האמירות מתחברות ליצירת תמונה חסרת אמת ומעוותת, שמטרתה להכפיש את מרשי ולבזותו".

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

תוספת של 46 מיליון שקל לשדרוג השכונות...

מועצת העיר אישרה בראשית השבוע תוספת תקציב בסך 46 מיליון שקל לטובת מגוון פרויקטים בתחום התשתיות והבינוי. ראש העירייה רמי...

חדשות פתח תקווה30 בנובמבר 2021    דקה אחת
0

חיים חדשים בשוק ליפקיס

אחרי שנים של חשיבה ותכנון, מובילה העירייה בימים אלה מהלך בשוק ליפקיס בעיר, לטובת פיתוח השוק, שדרוגו והפיכת הקנייה בו...

חדשות פתח תקווה30 בנובמבר 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה