חדשות פתח תקווה

עסק מסריח

חדשות פתח תקווה12 באוגוסט 2020    3 דקות
0

מאות תושבים קיבלו לבתיהם מכתבים מחברת מילגם, שבהם גילו לראשונה, לטענתם, שנרשם להם דוח מהפיקוח הרב-התכליתי על הוצאת פסולת או גזם שלא ביום הפינוי, או בשל סימן זיהוי שנחשף בשקית אשפה שנמצאה מחוץ לפחים • העירייה: "כל תלונה תיבחן לגופה"

עסק מסריח
צילום: אבשלום ששוני

האם המחיר של עיר נקייה, או של שיפור משמעותי ברמת הניקיון, אמור להיות על חשבון התושבים מעבר לתשלום הארנונה?
בחודשים האחרונים נחשפה תמונה עגומה למדי, אחרי שמאות תושבים קיבלו לבתיהם מכתבים מחברת מילגם, שבהם גילו לראשונה, לטענתם, שנרשם להם דוח על ידי הפיקוח הרב-התכליתי.
מדובר בדוחות בגין הוצאת פסולת שלא ביום הפינוי, הנחת גזם שלא ביום המתאים, או לאחר שסימן זיהוי נחשף בשקית אשפה – לדוגמה, מעטפה שנמצאה ברחוב או בשטח פתוח, אשר באמצעותה פקח איתר לכאורה את זהות בעליה.
אותם אזרחים שקיבלו דוחות לביתם טוענים כי מעולם לא קיבלו קודם לכן הודעה על העבירה המיוחסת להם. מרביתם אף מוסיפים וטוענים כי אין להם כל קשר לעבירה, וכי מעולם לא הפרו את החוק. "אנו מבקשים להגיש ערעורים, אולם מסתבר כי חובת ההוכחה במקרים שכאלה מוטלת עלינו באופן בלתי מתיישב עם הדעת", הם מלינים.

פעילות מופרזת?
עולה כי מערך הפיקוח הרב-תכליתי הגדיל בתקופה האחרונה את כמות המפקחים, ואלו לכאורה נדרשים לעמוד בציפיות, ולעתים עוסקים בפעילות יתר.
כמו כן, נודע לאחרונה כי המכתבים מהחברה שנשלחו בדואר רשום לא הגיעו ליעדם, ובבירור שנעשה – נמצאה תקלה בעבודת הדואר. בינתיים, אזרחים חויבו לשלם קנסות ופיגורים, וישנם מקרים שבהם הדוחות אף הכפילו עצמם.
עוד עולה כי כיוון שהדוחות במקור לא הגיעו ליעדם, המפקחים רשמו לאותם תושבים דוחות נוספים, אף שאלו כלל לא קיבלו הודעה על הדוח הראשון. כאמור, הם לא הוזהרו ולכאורה לא ניתנה להם ההזדמנות לתקן את טעותם או לערער על עצם רישומו של הדוח.
כיוון שמטרת העירייה והעומד בראש מינהל שיפור פני העיר, סגן ראש העירייה צדוק בן משה, היא לשפר את חזות העיר, תוך שינוי הרגלי התנהגות בקרב התושבים, הפעילות שעושים המפקחים בשטח היא מבורכת. עם זאת, ההתנהלות שלפיה נרשמים לתושבים דוחות מבלי שתהיה להם אפשרות להוכיח את עצם קיומה של העבירה – מעלה תהיות.
"למה אני צריך לקבל דוח על עבירה שלא ביצעתי? איזו סיבה יש לי כאזרח להשליך שקית זבל בשטח פתוח מאחורי ביתי, וזאת כשרק אני מוריד את הזבל והדרך לחדר האשפה קצרה ונגישה? בכל פנייה מפנים אותנו למחלקה המשפטית. אנחנו מתרעמים על עצם רישומו של הדוח. למה אנחנו צריכים להוכיח שאין לנו אחות?", זעם תושב שקיבל דוח.
עולה כי לאחרונה העירייה הגיעה להסדר חדשני עם דואר ישראל, אולם חשוב לדעת מה יעלה בגורלם של התושבים שספגו קנסות ותשלומי פיגורים על דוחות שלא הגיעו. האם העירייה תבחן את הנושא ותקבל החלטה שתביא לביטול הדוחות, ובחלקם תחזיר את הקנס לשוויו במקור?
תגובת העירייה: "עיריית פתח תקוה עמלה בשנה האחרונה לשיפור פני העיר, להגברת ניקיון העיר ולהגברת האכיפה, לרבות במקרים שבהם יש הוצאת פסולת או גזם שלא ביום ההוצאה ו/או שלא למקום המתאים. העירייה עשתה קמפיין הסברה רחב הקורא לניקיון העיר, כולל שילוט ברחבי העיר ומגנטים לכל בית ובית עם יום הוצאת הגזם.
"פקחי העירייה עושים עבודתם נאמנה, ובמקרה הצורך קונסים את התושבים שאותרו כמשליכי פסולת. במקרים שבהם התקבל ערעור במחלקה המשפטית שבו צוין כי הקנסות לא הגיעו בגין עיכוב בדואר, הדבר נבדק וטופל, ותושבים שהגישו ערעור בטענה כי עקב תקלה בדואר הקנס לא הגיע אליהם – הדבר נבדק, ובמקרה הצורך הופחת להם הקנס לסכום המקורי. לגבי יתר המקרים שצוינו, כל תלונה תיבחן לגופה".

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

שומרים על הניקיון: העירייה הוציאה התראה לצו...

במסגרת מאמצי הרשות לשמירה על ניקיון העיר והמרחבים הפתוחים בתחומה, האגף לאיכות הסביבה בעירייה הוציא לאחרונה התראה לצו ניקוי לבעל...

חדשות פתח תקווה21 באוקטובר 2020    דקה אחת
0

מנצחים את הקורונה: פתח תקוה ירוקה

ביממה האחרונה פתח תקוה נכנסה לרשימת הערים הירוקות עם 613 חולים פעילים בלבד. זאת לאחר שבתחילת אוקטובר העיר הוגדרה כאדומה...

חדשות פתח תקווה20 באוקטובר 2020    3 דקות

כתיבת תגובה