חדשות פתח תקווה

סוגר מעגל: המינוי החדש של סגן טפס"ר אלון שבתאי

חדשות פתח תקווה27 במאי 2020    4 דקות
0

אחרי תשעה חודשים כמ"מ מפקד תחנה אזורית פתח תקווה לכבאות והצלה (כב"ה), זכה שבתאי במכרז לאיוש המשרה באופן פורמלי

סוגר מעגל: המינוי החדש של סגן טפס"ר אלון שבתאי
צילום: באדיבות המצולם

 

עכשיו זה רשמי, אחרי תשעה חודשים כמ"מ מפקד תחנה אזורית פתח  תקוה לכבאות והצלה (כב"ה) זכה סגן טפס"ר אלון שבתאי, במכרז לאיוש המשרה באופן פורמלי.

מדובר בתחנה מהגדולות באזור המונה כ80 עובדים והיא חולשת על הערים פתח תקוה, ראש העין, אלעד וכפר קאסם, כאשר בראש העין ובאלעד מופעלות גם תחנות משנה. מעבר לכך, התחנה מספקת שירותי כיבוי והצלה לישובים בגזרת מועצה אזורית דרום השרון ומועצה אזורית חבל מודיעין בשטח שהיקפו נאמד סביב 44,000 דונם. 

שבתאי, נשוי ואב לשלושה מתגורר בפתח תקווה ועובד בתחנת הכיבוי החל מינואר 93. דור המשך לאביו, יהודה ז"ל שהלך לעולמו לפני כשנתיים ושירת בתחנה בין השנים 1965 ועד לשנת 1987.

ללא ספק את רזי הכבאות ינק סגן טפס"ר שבתאי, מהבית ולתחנת הכיבוי ברוטשילד , הגיע כילד וכנער היה יוצא עם אביו לשריפות בשטחים פתוחים לאור העניין שגילה.

את השירות הצבאי מילא שבתאי בחיל הים בשייטת 3 על ספינת טילים וחודשיים אחרי השחרור החל לעבוד בשירותי הכב"ה. ב-2006 יצא לקורס קצינים ובסיום הקורס שימש כסגן מפקד משמרת במשך כשנה וחצי.

בשנת 2007 התמנה לקצין החומ"ס (חומרים מסוכנים) המרחבי של מחוז מרכז במשך שבע שנים עד ל-2014 אז מונה לסמת"ח כב"ה מרכז. ב-2019, כשמפקד התחנה איציק עוז עבר לתפקיד ראש חטיבת המבצעים בנציבות כבאות והצלה שימש שבתאי כמ"מ עד לאחרונה עת זכה במכרז.

אתה רואה במינוי סגירת מעגל?

"לחלוטין . זו סגירת מעגל מושלמת עבורי שכן התחלתי את דרכי ככבאי והיות וזה שאבא שלי היה פה ככבאי מן השורה וגם כאן אני סוגר מעגל עם הרבה כבוד והערכה".

איפה אתה רואה את עצמך בהמשך?

"תחנת פתח תקוה היא תחנה מאתגרת ופעילה ויש בה את רוב המתארים האפשריים לאירועי חירום. יש בה אזורי תעשייה מפותחים, יש בה בנייני רבי קומות, גורדי שחקים, תת קרקעי; ולזה אני מוסיף את האתגר הלאומי של הרכבת הקלה עם הקו האדום שאמור לצאת מאזור התחנה המרכזית לכיוון מערב עד בת ים; נושא של חומרים מסוכנים יש במרחב הרבה מפעלים של חומרים מסוכנים כאשר היחידה המחוזית שנותנת מענה לטיפול בחומ"ס יושבת בתחנה, יש פה תשתיות של כבישים ראשיים כמו כביש 6 כביש 5 חוצה שומרון כביש 4 גהה כביש 471 , כביש 40 וכביש 444 ומתאר חשוב באזור המזרחי של המרחב יש לנו מספר לא מועט של יערות, חורשים, ראש העין, נחשונים, גבעת כח".

מה קורה עם עניין הקמת תחנת משנה על טווח 471 מחלף זרובבל כדי לתת מענה מבצעי לדרום מערבי של העיר?

"בהחלט הנושא נמצא על השולחן כדי לתת מענה מבצעי ואני מקווה שבקדנציה של השר לבט"פ החדש אמיר אוחנה נוכל לקדם את הסוגיה הזאת בשל הצורך ההכרחי בהצלת חיים ומניעת התפשטות דליקות. התחנה הבאה יושבת במרחב דן ואנחנו רוצים וחייבים תחנה נוספת".

יש באם המושבות מגדלים שנמצאים ברחובות צרים שרכבי הכיבוי לא יכולים להיכנס?

"היום טקטיקת הלוחמה בכיבוי הינו מתוך הבניין . מערכות גילוי וכיבוי שפועלות אוטומטיות ושני חדרי מדרגות מוגנים כדי לחלץ אנשים. האחריות היום מוטלת על חברות האחזקה והדיירים לדאוג לטיפול המערכות ואנחנו נותנים מענה משני. ישנם בניינים בגובה של 40 קומות ואמצעי הכיבוי לא מגיעים לגבהים כאלה אז מה עושים? חייבים פעילות מתוך הבניינים".

אתה מפקד על תחנה שהיא היחידה בישראל שנשרפה , איך אתה מתמודד עם הקוריוז הזה?

"לי יצא להיפגש ולשוחח עם מי שהיה מתנדב באותם ימים, כי התחנה היתה בנויה על מתנדבים, אדם בן 91 שיזכה לאריכות ימים, שסיפר לי שהתחנה המדוברת היתה צריף ברחוב חפץ חיים צמוד לשדה קוצים . אז שיטת הכיבוי התמקדה בשקים ומחבטים . הערכה היא כי לאחר ששבו צוותים מכיבוי שריפה הם הניחו את השקים והמחבטים לאוורור וככל הנראה אחד המחבטים גרם לבעירת שדה הקוצים והאש התפשטה לתוך הצריף. זה נשאר כסיפור תחנת הכיבוי אולם מאז אנחנו בקדמה ובצוותים מיומנים והציבור בעיר יכול להרגיש בטוח וגאה".

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

שומרים על הניקיון: העירייה הוציאה התראה לצו...

במסגרת מאמצי הרשות לשמירה על ניקיון העיר והמרחבים הפתוחים בתחומה, האגף לאיכות הסביבה בעירייה הוציא לאחרונה התראה לצו ניקוי לבעל...

חדשות פתח תקווה21 באוקטובר 2020    דקה אחת
0

מנצחים את הקורונה: פתח תקוה ירוקה

ביממה האחרונה פתח תקוה נכנסה לרשימת הערים הירוקות עם 613 חולים פעילים בלבד. זאת לאחר שבתחילת אוקטובר העיר הוגדרה כאדומה...

חדשות פתח תקווה20 באוקטובר 2020    3 דקות

כתיבת תגובה