חדשות פתח תקווה

נדחתה תביעה ייצוגית נגד עיריית פתח תקוה

חדשות פתח תקווה30 במאי 2021    3 דקות
0

מיכל נד"ב, שופטת בית המשפט המחוזי מרכז, דחתה על הסף תביעה ייצוגית שהוגשה על ידי תושב העיר בגין גביית אגרת חניה • הסיבה: חשש להטעיה וחוסר תום לב

נדחתה תביעה ייצוגית נגד עיריית פתח תקוה
פקח | צילום: ארכיון

שופטת בית המשפט המחוזי מרכז מיכל נד"ב דחתה ביום שישי תביעה ייצוגית שהוגשה נגד עיריית פתח תקוה. התביעה, שכללה דרישה לקבלת תגמול ושכר טרחה בסכום הנאמד במיליוני שקלים, נדחתה בשל חשש להטעיה וחוסר תום לב מצד התובע ובא כוחו. את העירייה ייצגו עו"ד אשר אילוביץ ועו"ד אריה ליבר, ממשרד שפרבר, פריש, ריינהרץ ושות'.
מדובר בפסק דין חריג מסוגו, שכן בית המשפט עצר תביעה ייצוגית נגד העירייה בעניין גביית אגרת חניה בחניית נכים, אך לא פסק לתובע ובא כוחו כל גמול או שכר טרחה, בשל האמונה כי התובע ובא כוחו פעלו בחוסר תום לב.
הסיפור החל כשב-21 בספטמבר 2020 פנה התובע לעירייה באמצעות עורך דינו, והתריע כי העירייה אינה מציבה תמרורים כדין באזור חניה מותר ומותנה בתשלום. עולה כי פנייה זו נשלחה לאחר שכבר התקבלה, בהליך קודם, תגובת משרד התחבורה (מיום 15.9.2020) כי נפלה טעות סופר בתקנות בעניין תמרור 817, וכי העירייה פעלה בהתאם להוראות הדין. עובדה זו לא צוינה כלל בפנייה המוקדמת, אף שבבקשת האישור שהוגשה ביום 19.10.2010 כבר צורפה תגובת משרד התחבורה.
כמו כן, בקשת האישור הוגשה בטרם חלפו 30 ימים ממועד הפנייה המוקדמת, אף שבפנייה המוקדמת נדרשה המשיבה להשיב בתוך 30 ימים. בנוסף נראה שהתובע העתיק את התביעה הנדונה מתביעה אחרת, שאותה הגיש נגד רשות אחרת.
בתביעה נגד עיריית פתח תקוה טען התובע כי העירייה, באמצעות פקחיה, רשמה דוחות בגין חניה בתחום נכים – וזאת כאשר היא עושה שימוש בתמרור לא חוקי כביכול, שבו לא סומנה האות P.
לטענתו, מאחר שהעירייה אינה מסמנת את מקום החניה המוסדר בהתאם להוראות הדין הרלוונטי, היא אינה יכולה להתנות את החניה בתשלום.
העירייה מצדה, בסיוע של מנהל רשות החניה מישל אוקנין, טענה כי בתקופה שבה פעלה כפי הנטען, הגדילה לעשות כשהצמידה לתמרור שלט נוסף שנושא את האות הנדרשת ושמסביר את האיסור לחניה באותם מקומות.
לטענת העירייה, מיד משקבע משרד התחבורה כי התמרור אינו תקין, היא הפסיקה את השימוש בו והתאימה את פעילותה לדרישות משרד התחבורה. העירייה אף הציגה את אישור משרד התחבורה שמודה בטעות שיצר.
בית המשפט כאמור העביר ביקורת על התובע, מאחר שידע שמשרד התחבורה הודה ופעל לתיקון הטעות, ולמרות זאת ניסה להסתיר זאת מהעירייה ולייצר הליך משפטי שיוביל לפיצויים ותשלום גמול.
בפסק הדין בית המשפט קיבל את עמדת העירייה, שלפיה היא חדלה בהליך הגבייה מיד לאחר שהובאה בפניה עמדת משרד התחבורה בסוגיה הנדונה, וכי עד לאותו מועד פעלה העירייה בהתאם לנוהל שהיה קיים.
בבית המשפט טענו באי כוחה של העירייה: "בעמדת משרד התחבורה נכתב כי בהוראות תקנות והנחיות להצבת תמרורים משנת 2018 נפלה טעות סופר בשתי המהדורות האחרונות. בהתאם לכך, העירייה פעלה כדין, ולמעשה עד מועד קבלת הודעת משרד התחבורה לא יכלה לסבור אחרת. הטעות תוקנה והובאה לידיעת העירייה רק בראשית חודש פברואר 2021, עם פרסום משרד התחבורה את התקנות וההנחיות להצבת 24 תמרורים לשנת 2020. בהזדמנות הראשונה שטעות הסופר הוצגה לעירייה, היא פעלה לחדול ולתקן דרכיה".
לדברי עו"ד אשר אילוביץ, ממשרד עו"ד פריש, שפרבר, ריינהרץ ושות': "אנו מברכים על החלטת בית המשפט לדחיית הבקשה לתביעה ייצוגית ללא פסיקת גמול ושכר טרחה. העירייה פעלה בהתאם להנחיות משרד התחבורה, וכשהתברר שבהן נפלה טעות סופר, הודיעה העירייה על 'חדילה'. תובענות מסוג זה עושה נזק להליך המשפטי בכללותו ומבזבזות את המשאבים וזמנו של בית המשפט הנכבד".

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

מתחת לאף: ארבעה רכבים נגנבו בהדר גנים

תושבי מתחם נחלים שבשכונת הדר גנים זועמים אחרי ששלושה כלי רכב של תושבי השכונה נגנבו במהלך הלילה. השלושה מצטרפים אל...

חדשות פתח תקווה16 ביוני 2021    דקה אחת
0

משולש אהבים: צעיר נדקר במהלך ריב

משולש רומנטי הסתיים בתקרית אלימה ובפצוע באורח קשה. תושב פתח תקוה בן 34 נפצע מדקירה במהלך קטטה שפרצה בשבת לפנות...

חדשות פתח תקווה16 ביוני 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה