חדשות פתח תקווה

נאלצו לשלם 4,080 שקל על סידורי הלוויה שניתנים בחינם

חדשות פתח תקווה12 בינואר 2020    3 דקות
0

קרובי משפחתה של תושבת עין גנים בת 63, שנפטרה ביום שישי בצהריים, נאלצו להזמין אמבולנס פרטי שיפנה את גופתה מהדירה • הם לא ידעו שאת השירות הם יכולים לקבל בחינם • בצר להם, פנו לאמבולנס פיני בעיר, שחייב אותם בסכום שערורייתי • פיני צרנס: "חסכתי מהם את כל הטיפול בענייני ההלוויה"

נאלצו לשלם 4,080 שקל על סידורי הלוויה שניתנים בחינם
עמוד הפייסבוק של אמבולנס פיני. "שום דבר לא נעשה בכוח" ׀ צילום מסך

 

לא פחות מ-4,080 שקל שילמה משפחה לאמבולנס פיני מפתח תקוה, שהוזעק על ידה בעקבות המלצה, כדי לפנות את גופתה של אם המשפחה מביתה, לאחר שנפטרה בנסיבות מצערות. זאת, למרות שאת פינוי הגופה בפועל עשה בכלל אמבולנס אחר, שהוזעק על ידי הביטוח הלאומי ועשה זאת ללא עלות, כמו גם אחסון הגופה בקירור במהלך סוף השבוע, עד לקבורה ביום ראשון בתחילת השבוע. "אנחנו מרגישים שניצלו את חוסר הידיעה שלנו", אומר אבי המשפחה.
בשישי האחרון הלכה לעולמה תושבת שכונת עין גנים, אישה בת 63, שבשעת בוקר חשה כאבי ראש חזקים בביתה. צוות מד"א שהוזעק לדירת המשפחה על ידי בעלה ובנותיה, ניסה לבצע בה פעולות החייאה, אולם למרבה הצער נאלץ הצוות לקבוע את מותה.
שעת הפטירה נקבעה ל-11:40 לפני הצהריים. כשהמשפחה בכאב עצום על לכתה של האם באופן מפתיע, הגיעה לבית המשטרה, בנוהל רגיל ושגרתי, מכדי לגבות עדות מבני המשפחה על מנת להפקיד בידיה את תעודת הפטירה הרשמית. עד כאן הכל התנהל כשורה, אלא שעד שהסתיים הביקור, השעה הייתה כבר 13:00 בצהריים, ובחברה קדישא כבר לא עונים לטלפון בשעה זו.
נבהיר כי בכל יום אחר, יכולה הייתה המשפחה לפנות לחברה קדישא ולתאם בעזרתה את מועד ההלוויה ולפנות באופן עצמאי למשרד הבריאות ברחוב אחד העם, עם תעודת הפטירה החתומה, כדי לקבל רישיון לקבורה, שאותו מעבירים בפקס לחברה קדישא כאסמכתא לביצוע ההלוויה.
שייקה, נציג חברה קדישא, מסביר: "כל סידורי ההלוויה היו אמורים להתנהל ללא תשלום כלל, וזאת כשהמשפחה מחתימה את הטופס ונקבע מועד להלוויה. את פינוי הגופה מהדירה עושה ברוב המקרים חברת קדישא, וגם זאת ללא עלות כספית, אולם לאחר השעה 16:00 אחר הצהריים בימי חול ו-13:00 בימי שישי, מפנה את הגופה אמבולנס במימון הביטוח הלאומי, וגם זאת ללא עלות מצד משפחת הנפטר.
אלא שאותה משפחה לא הכירה את ההליך ופנתה לאמבולנס פיני מפתח תקוה, לאחר שלדברי הבעל קיבלו את הטלפון מגורם אחר. "היינו בתוך הצער והבלבול, לא ידענו מה עושים ורצינו לדאוג שתהיה הלוויה ביום ראשון. נהג האמבולנס הגיע אלינו הביתה, מילא שלושה טפסים, החתים אותי ודרש 4,080 שקל. שילמנו את הכסף, ורק בזמן ההלוויה פתאום זה עלה בשיחה וכולם היו בהלם. אני מרגיש שפשוט תפסו אותנו בשעה הקשה. זה גזל. עכשיו אני יודע שהאמבולנס לא עלה אגורה שחוקה. זה מבייש ומקומם".
נבהיר כי אמבולנס פיני דאג להחתים את אבי המשפחה על ייפוי כוח, שבו נכתב כי ידוע למשפחה שהטיפול אינו כרוך בתשלום, אולם הם סומכים את ידו של אמבולנס פיני לטפל בעניינם בתשלום. כך על פי אבי המשפחה. "לא קיבלנו שום הסבר. חתמתי על מסמכים בלי לדעת אפילו על מה. אני פגוע מאוד".
בתגובה, מסר פנחס צרנס מאמבולנס פיני: "גביתי את הסכום עבור סידורי הלוויה. אני לא התנפלתי עליהם, הם פנו אליי וביקשו את השירות. הסברתי להם הכל בטלפון, והם ידעו שמדובר בשירות פרטי. שום דבר לא נעשה בכוח. יש כאלה שסבורים שמדובר בשירות והם מרוצים, ויש כאלה שמלינים. אני מתפנה עבורם לשעתיים, ממלא טופסולוגיה ומטפל בסידורי הלוויה, לרבות הדפסת מודעות אבל והדבקה שלהן".
נראה לך שהוגן לבקש יותר מ-4,000 שקל מאנשים שנמצאים במצוקה ולא מכירים את ההליך הפשוט?
"זה לא עניין של יושר או הגינות. אני מטפל להם בסידורי ההלוויה. זה אומר לפנות לחברה קדישא ולתאם קבורה, לסדר את רישיון הקבורה, להזמין את האמבולנס וכל מה שנלווה לזה".
זה הכל? בשביל זה מגיע לך 4,080 שקל?
"הדפסתי גם מודעות אבל".
ביררתי. הדפסת מודעות עולה 160 שקל.
"את זה אתה יודע. אני חסכתי מהם את כל הטיפול בענייני ההלוויה".

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

ראש העירייה רמי גרינברג וראש עיריית רמלה...

ראש העירייה רמי גרינברג וראש עיריית רמלה מיכאל וידל, הגיעו הבוקר (חמישי) לסיור בשוק העירוני בפתח תקוה. הצטרפו אליהם מנהל...

חדשות פתח תקווה26 בנובמבר 2020    דקה אחת
0

ראש העירייה הורה על האצת פרויקט סקירת...

עיריית פתח תקוה החלה בשנים האחרונות בביצוע אומדן לכ-12,000 נכסים ציבוריים. עם השלמת הפרויקט במהלך השנתיים הקרובות, העירייה תוכל לדעת...

חדשות פתח תקווה25 בנובמבר 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה