חדשות פתח תקווה

מצחצחים את העיר לכבוד החג

חדשות פתח תקווה18 באפריל 2019    3 דקות
1

מאז ראשית השבוע, נכנסים מדי יום לתחנת המעבר בסגולה כ-950 טונות אשפה, פסולת וקרטונים, לעומת 450 טונות בימים כתיקונם • השלכת פסולת גושית תותר רק עד יום רביעי

מצחצחים את העיר לכבוד החג
מתקן הפרדת האשפה בסגולה ׀ צילום: שלומי אושרי

ההיערכות לקראת חג הפסח והכוונה לצחצח את העיר עד כניסת החג הן המבחן האמיתי הראשון של סגן ראש העירייה וראש מִנהל שיפור פני העיר (שפ"ע) צדוק בן משה. זאת, לאחר שראש העירייה רמי גרינברג הציב את נושא הניקיון בעיר כאחד החשובים ואף ניהל את קמפיין הבחירות שלו על תחושת היעדר הניקיון בקדנציה הקודמת. הוא בוודאי לא ירצה להיכנס לחג בתחושת פספוס בכל הקשור לניקיון.
ביחס לשנים קודמות, מציגים הנתונים בשבועיים שלפני החג קיטון לכאורה בכמויות האשפה. לדברי בן משה, "תחנת המעבר בסגולה נמצאת בעבודות הקמה ושדרוג, ולכן חלק לא מבוטל מקבלני האיסוף העובדים בתעשייה הפרטית, לרבות מפעלים גדולים באזורי התעשייה וההייטק וכן בתי החולים בעיר, מעדיפים לפנות את המשאיות שלהם ישירות לפינוי באתר המזבלה חירייה.
"למרות זאת, כמויות האשפה, הפסולת והקרטונים המגיעות לתחנת המעבר בסגולה גדלו פי שניים בהשוואה לשאר ימות השנה, והימים הבעייתיים עוד לפנינו. מדובר בגידול משמעותי בנפח הפסולת הגושית, הנאספת על ידי מנופי גז, שעל פי ההערכה תגדל מדי יום עד החג בהשוואה לימים רגילים. זה ללא ספק אתגר בטיפול ובשינוע של כמויות הפסולת", מציין בן משה.
אבל גם לו ברור, שלמרות כל המאמצים והמשאבים שהושקעו בנושא, בהנחייתו של גרינברג, רמת הניקיון לא מספקת, ובאזורים מסוימים נותרו ערימות פסולת גם במהלך השבת שלפני החג. "הכפלנו את כמות המנופים משמונה ל-16, והם עבדו עד לכניסת השבת ממש, אבל זה לא הספיק לצערי, ובחלק מהאזורים שבהם ערכתי בדיקה נותרו ערימות פסולת וגזם".
בעקבות הממצאים, העביר בן משה הנחייה בסוף השבוע, שלפיה לא תותר הוצאת פסולת אחרי יום רביעי ותוגבר האכיפה כנגד משליכי הפסולת. "אנחנו רוצים להיכנס לחג כשהעיר מבריקה, וזה בהחלט אפשרי. אי אפשר להתיר הוצאת פסולת ואשפה עד לדקה ה-90. העובדים והקבלנים עושים את המקסימום ובהשקעה אדירה כדי להשאיר עיר נקייה בחג, וחשובה כאן גם ההירתמות של הציבור.
"אם לא יהיה מנוס, נחמיר בקנסות, כי אסור שמה שקרה בסוף השבוע האחרון יחזור על עצמו. לא ייתכן מצב שבאזור שצוחצח ועבר ביקורת לקראת כניסת השבת, יימצאו ערימות פסולות וגיזום, כיוון שתושבים הרשו לעצמם להוציא את הפסולת אחרי פינוי האזור. ניקיון העיר תלוי גם ובעיקר בשיתוף הפעולה של התושבים. מעבר להסברה, לא נוכל לנהוג במדיניות היד הרכה, נצטרך לגלות אחריות".
בן משה מציין כי מה שמאפיין את הימים האחרונים הוא כמות הקרטונים בעקבות ההתחדשות לקראת החג. "נזרקים קרטונים של מוצרי חשמל חדשים, לצד מקררים ישנים, תנורים, מכשירי מיקרוגל וריהוט. הציבור מחדש את התכולה שלו וזה נפלא, אבל חייבים סדר ואין צורך לחכות לשעה האחרונה. במקרים בודדים וחריגים בלבד, נגלה התחשבות וסלחנות, אבל בשום אופן לא נקל ראש".
בתוך כך, נחשפו השבוע עובדי אתר הפרדת הפסולת למספר אירועים חריגים. באחד המקרים, הגיעה תושבת העיר יחד עם בעלה לחפש שקית עמוסה בתכשיטים שאותה השליכה בטעות לפח. לאחר כמה שעות חיפוש, זיהה עובד האתר את השקית והיא הועברה לבעליה. במקרה אחר, נזרק לדחסן הפסולת מעיל ישן כשבתוכו מפתח ושלט לרכב שכור. לאחר פינוי המתקן נמצא המפתח והושב לבעליו. בכך נחסך לשוכרי הרכב קנס של 008,1 שקל.
יצוין כי לתחנת המעבר בסגולה נכנסים מדי יום מאז ראשית השבוע כ-950 טונות אשפה, פסולת וקרטונים, לעומת 450 טונות בימים כתיקונם. המספרים הגדולים מצריכים תגבור כוח אדם הפועל בשטח, הגדלה של מספר מכולות האשפה הפרוסות בעיר מ-120 ל-150, תוספת משאיות ומנופים, וכן הגברת הפיקוח באמצעות יחידת הפיקוח הרב-תכליתי.

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

35 אלף שקל קנס למשליכי פסולת

בהמשך למאמצי העירייה למיגור תופעת השלכת הפסולת במרחבים הפתוחים אשר בפאתי העיר, בימים האחרונים בית משפט השלום בפתח תקוה השית...

חדשות פתח תקווה12 בינואר 2021    דקה אחת
0

מגבירים הילוך: עיריית פתח תקוה תאכוף הפרות...

אמש התקבל דיווח על אירוע שהתקיים במהלך שעות אחר הצהריים בניגוד להנחיות הסגר על גג מבנה ציבורי ברחוב משורר. עם...

חדשות פתח תקווה11 בינואר 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה

  • יואל אלימלך (פתח-תקוה )
    ניקיון

    כל הכבוד סוף כול סוף שמים את ההיגיון בעדיפות ראשונה