חדשות פתח תקווה

מחריף המתח בין ש"ס ליהדות התורה בעיר

חדשות פתח תקווה31 ביולי 2019    4 דקות
0

שורת החלטות שקיבלה מועצת העיר בנוגע למוסדות חינוך המזוהים עם הציבור הליטאי בעיר שחררה את השד העדתי מהבקבוק • "גרינברג מבסס את שלטון העריצות שלו על הפחדה ואיומים, בשיטת הפרד ומשול", טוענים ביהדות התורה

מחריף המתח בין ש"ס ליהדות התורה בעיר
נציגי ש"ס במועצה. "לא התבכיינו ולא הכפשנו" ׀ צילום: אלון חכמון

בישיבת מועצת העיר האחרונה קיבלה הקואליציה שורת החלטות ששלפו את השד העדתי מהבקבוק והציתו מחדש את המאבקים בין סיעות ש"ס ליהדות התורה. בשלוש החלטות אושרה הקצאה במבנה עירוני לרשת גני הילדים של אגודת ישראל לשנה אחת בלבד. כמו כן, אושר שינוי הקצאה במבנה לעמותת ת"ת דרך ישרים – מחמש שנים לשנה אחת. בנוסף, בוטלה החלטה של המועצה שאישרה לעמותת ק"ן להפעיל מעון יום בן שש כיתות ברחוב מוסטבוי לתקופה של 15 שנים.
החלטות אלה ותמיכת הנציגים החרדים של ש"ס ושל הבית היהודי חידדו את המאבק בין הציבור הליטאי בעיר לציבור הספרדי. ביהדות התורה טוענים שמדובר ב"מעשה נבלה", ושוקלים פנייה לבית המשפט. "מפתיע ועצוב לראות את שרשרת המעשים החמורים של נציגי סיעת ש"ס בעירייה, המשמיעים קולות בכי ונהי של קוזאק נגזל", טוענים נציגי יהדות התורה.
לאחר הישיבה יצא ישראל פרידמן, חבר מועצת העיר מטעם יהדות התורה, במתקפה חריפה על ראש העירייה רמי גרינברג. בראיון ל"המקומון" אמר פרידמן: "גרינברג שם לו למטרה לפלג ולסכסך בין הציבורים המגוונים שחיו בעיר בהרמוניה שנים רבות. הוא מבסס את שלטון העריצות שלו על הפחדה ואיומים, בשיטת הפרד ומשול. הוא מעלים עין מחריגות בנייה במעון של ש"ס ברחוב שמואל הנגיד ובמוסדות מעיין החינוך התורני, ומשימוש לא חוקי של מוסדות המזוהים עם חברי הקואליציה במבנים ללא הקצאה, בוחר לנשל ילדים יקרים ממבני החינוך שהוקצו להם כדת וכדין, כשכל חטאם הוא אי־הצבעת אמם לראש העירייה.
"בושה וכלימה שבימי בין המצרים על חורבן בית המקדש בעקבות שנאת חינם, חברי הבית היהודי וש"ס נתנו ידם למסע הפילוג וההסתה. אני וחברי, הרב אליהו ברוכי, נמשיך לפעול לקירוב לבבות ולא ניגרר לפרובוקציות מתוזמנות ומתוכננות של גרינברג. נדאג ביתר שאת לכלל מוסדות החינוך בעיר, ולשיבוץ מיטבי של כל ילד וילדה במבנה ראוי ומתאים, כפי שנהגנו לאורך השנים. מובן מאליו שההישגים הרבים שלנו הם לצנינים בעיני נציגים שדאגו לעצמם רק למשכורות ולמכוניות יוקרה, במקום לדאוג לציבור שולחיהם, וכעת הם פועלים לביטול שרירותי של ההקצאות", הוסיף פרידמן.
"מדובר במעשים חמורים, שמעולם לא נעשו בעירנו בעבר ובשום עיר אחרת", מוסיפים גורמים חרדיים בעיר, המאשימים כי "ההקצאה הנ"ל עברה פעמיים אישור של מועצת העיר לתקופה של 15 שנה. גם פה, כמו במקרים קודמים, ראש העירייה מביא את זה לדיון חוזר, עם הצעת החלטה להקצות שימוש במבנים לתקופה של שנה אחת בלבד. הכל מתוך מסע של נקמנות בציבור שנשמע לרבותיו. מעולם לא נעשו צעדים שכאלה בעיריית פתח תקוה. לא היו החלטות של מועצת העיר בניגוד להמלצות של ועדת ההקצאות. לא היו דיונים חוזרים במועצת העיר, אחרי שכבר התקבלו החלטות במועצות קודמות. הבושה והכלימה הן בגלל השותפות של סיעת ש"ס בהצבעות הנ"ל".
בסיעת ש"ס בעיר הגיבו למתקפה ואמרו "טול קורה מבין עיניך. במשך יותר מעשור כמעט לא עברו הקצאות לטובת הציבור הספרדי בעיר, אלא אך ורק לטובת הציבור האשכנזי והדתי-לאומי, והמעט שעבר היה רק לאחר תחנונים והקצאות למחצה. לא התבכיינו ולא הכפשנו כשבראשות אגף הנכסים עמד נציג יהדות התורה. הגיע הזמן שתפנימו, ויפה שעה אחת קודם, שיש שלטון חדש ודרך אחרת. הציבור כולו, האשכנזי והספרדי, מקבל ויקבל יותר, הרבה מעבר לתקופת שלטון העסקנים של יהדות התורה".
גרינברג: "מדובר בהתנהלות מקצועית נטו ובהחלטות שהתקבלו תוך בחינת צורכי כלל התושבים, ולא שום פרמטר אחר. משך שנים פעלו כאן מתוך חוסר מקצועיות ומאינטרסים פוליטיים, בכוונה לרצות גחמות אישיות ואינטרסים צרים, וחילקו קרקעות והקצאות לגופים שונים. כבר מראשית כהונתי, התחלתי בעשיית צדק וסדר, וכל גוף מכל סקטור שהוא מקבל את המגיע לו על סמך בחינה של הצרכים האמיתיים שלו ועמידה בפרמטרים קבועים.
"כנראה שעסקנים ופוליטיקאים, שמונעים מצרכים ואינטרסים אישיים, התרגלו שזוהי הנורמה, ועשיית התיקון בימים אלה נחשבת על ידם כניגוח או נקמה, טענות שאין בהן ממש. זעקתם מגוחכת ובזויה, שכן ההפך הוא הנכון. הם אלה שנהנו משך שנים מאפליה והעדפה ממניעים פסולים".

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

רגע לפני הפתיחה: סיור שווקים

המשטרה והרשויות המקומיות באמצעות מערכי האבטחה שלהן נערכות  לקראת פתיחתם של הקניונים והשוק העירוני במסגרת הקלות נוספות בתקנות החירום צו...

חדשות פתח תקווה6 במאי 2020    2 דקות
0

חוזרים לשגרה: העירייה שוב תבצע אכיפת חנייה...

לאחר כחודש וחצי בהן הייתה חניה חינם בכחול לבן באזורי התעשייה, בתחילת השבוע חזר אגף הפיקוח לאכיפה מלאה של חניה...

חדשות פתח תקווה6 במאי 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה