חדשות פתח תקווה

מחלוקת באוויר

חדשות פתח תקווה13 בנובמבר 2019    3 דקות
0

צוות בראשות גרינברג ובכירי העירייה מתחום ההנדסה, הפיקוח הרב תכליתי, שפ"ע, הגנת הסביבה והביטחון, החליט על שורת סנקציות נגד מפעלים הפוגעים בסביבה: העלאת תשלומי הארנונה, שינויי תב"ע ותגבור המשטרה הירוקה. המשרד להגנת הסביבה מצטרף למרות ה"נזיפה" לכאורה בראש העיר על שיצא להפגין

מחלוקת באוויר
צילום באדיבות העירייה

בתום ישיבה דחופה שכינס ראש העירייה רמי גרינברג, בראשית השבוע עם הצוות הבכיר בעירייה, שעסקה בדרכי הפעולה נגד מפעלים מזהמים, הוחלט על שורת סנקציות וצעדים מחמירים כנגד מפעלים באזורי התעשייה בעיר.

ההחלטות האופרטיביות שנקבעו: 

בין היתר, הוחלט כי העירייה תפעל לשינוי התב"ע באזורי התעשייה, תקדם חוק עזר עירוני שיסייע באכיפה ותשנה את סיווג הארנונה למפעלים העוסקים בחומרים מסוכנים. משמעות ההחלטה היא, שמפעלים שבהם חומרים מזהמים יידרשו לשלם ארנונה בעלויות גבוהות מהרגיל, במטרה להרחיק אותם מהעיר. שינוי סיווג הארנונה יאפשר לעירייה להיערך כלכלית מול המפגעים ולאפשר פעולות מנע ובקרה, שעלותן גבוהה מאוד. בנוסף, יתוגבר המערך של המשטרה הירוקה, שתפעל מעתה על פי תכנית עבודה ותתוגבר בהתאם.

המשרד להגנת הסביבה יוצא נגד ההפגנה שהוביל ראש העיר

במכתב ששלח מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, גיא סמט לגרינברג, הוא כותב: "אני רואה הפגנה זו כחציית קו חמורה. כידוע לך, מתוקף תפקידך, מוקנות לך מלוא הסמכויות על פי כל דין, על מנת לטפל במפגעים שלטענתך נגרמים באזור התעשייה סגולה. יתרה מכך, החוק מקנה לעירייה סמכויות רחבות יותר מאלה המוקנות למשרד להגנת הסביבה מכוח חוק רשויות מקומיות. במצב דברים זה, לא נותר אלא לתמוה מדוע אתה מפנה את תושביך למשרד להגנת הסביבה ונמנע מהפעלת סמכויותיך הישירות".

גרינברג, כך נראה, החליט להיאבק בתופעת זיהום האוויר הנפלט ממפעלים באזורי התעשייה, ואחרי קבלת דו"ח הניטור והפנייה לבית המשפט, לא מן הנמנע כי הוא כועס על תגובת מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה גיא סמט להפגנה מול ביתו של מנהל המחוז במשרד.

סעיף 10 בתגובת הפרקליטות

למי שמורה הזכות להפגין?

הפרקליטות שמייצגת את המשרד לאיכות הסביבה ציינה במכתבה כי היא רואה בחומרה את העובדה שראש העיר, רמי גרינברג עמד בראש ההפגנות מול ביתו של מנהל מחוז המשרד להגנת הסביבה. כך, בסעיף 10, מביעה פרקליטה את מורת רוחה על עיריית פתח תקווה שארגנה את ההפגנה ורואה בכך מעשה פסול ואסור.

לפניית המקומון כי הפגנות מסוג זה נעשות לא אחת, למשל מול ביתו של פקיד ממשלתי בכיר אחר, כמו מנדלבליט, מחאה שנמשכת כבר זמן רב ומתמשך וגורמת עוגמת נפש לשכונה שלמה בכפר גנים, על כך לא הביעו מורת רוח, וכי גם בהפגנות אלה נוכחים אישי ציבור ונושאי משרה ציבורית.

תגובת הפרקליטות:  "המשרד להגנת הסביבה אינו צד לסכסוך, שהינו סכסוך בין העותרות לעיריית פתח תקווה, וצורף להליך המשפטי על פי החלטת ביהמ"ש כדי לסייע להליך. הפסקה נכתבה בשולי הדברים בלבד, ונועדה להביע את מורת רוחו של המשרד להגנת הסביבה מהתנהלות העירייה, שהינה גוף שלטוני בעל סמכויות רבות לפתור את הסכסוך. אין בדברים אלו כל ניסיון להגבלת זכות ההפגנה, וממילא המשרד להגנת הסביבה אינו בעל סמכויות בעניינים אלו".

לצד האמור לעיל, המשרד להגנה על איכות הסביבה, יפעל לעריכת בדיקות ניטור אוויר באזור התעשייה סגולה ויהיה צד בהליך המשפטי. על פי דרישת בית המשפט המחוזי, המשרד יגיש את ממצאי הבדיקות עד לתאריך ה-19.12, לקראת הדיון שנדחה ל-25.12 בשעה 9:00.

 

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

לראשונה בפתח תקוה: רמזורים עם טיימר עבור...

במסגרת השדרוג התנועתי שמקדם ראש העירייה רמי גרינברג ברחבי העיר, הותקנו לראשונה בפתח תקוה רמזורי טיימר עבור הולכי הרגל. מדובר...

חדשות פתח תקווה7 ביולי 2020    דקה אחת
0

חתונה בצל הקורונה

אחרי שנדחתה פעמיים, נישאו אתמול (6 ביולי) בני הזוג אסתי כביר ואוראל כהן. בני הזוג, שדחו את חתונתם בשל הקורונה...

חדשות פתח תקווה7 ביולי 2020    3 דקות

כתיבת תגובה