חדשות פתח תקווה

מחדל הניקיון של פתח תקוה

חדשות פתח תקווה22 במאי 2019    4 דקות
1

היעדר פיקוח מצד העירייה מאפשר לחברות ניקיון ולקבלנים פרטיים לעשות ככל העולה על דעתם • עדויות שהגיעו למערכת "המקומון" חושפות דיווחים שוטפים על עבודה שלא בוצעה ותחלופה גבוהה של עובדים, הממורמרים על פגיעה בשכרם • לנוכח החשד להפקרות, הוחלט בעירייה לבחון את התנהלות החברות, ובמקביל גם את התנהלות העירייה, ולמצות עם האחראים את הדין

מחדל הניקיון של פתח תקוה
צילום: אלון חכמון

ההתקשרויות שבין העירייה לחברות קבלני הניקיון שלה חושפות ליקויים וכשלים חמורים. בכלל זה, פועלים ועובדי ניקיון, שמקבלים חלק משכרם במזומן, ללא דיווח, ובכך בעצם נפגעים תנאי העסקתם, לרבות הפרשות לפנסיה, פגיעה בימי החופשה והמחלה שלהם ועוד. בנוסף, ההתקשרויות חושפות כשלים בדיווח לרשויות המס, דיווח עודף על כלי עבודה שמופעלים בשטח, מצבת עובדים שאינה תואמת את המציאות בשטח, תשלום על עבודה שלא בוצעה בפועל ועוד.
מבדיקה העירייה עולה כי היא משלמת לקבלנים ולחברות הניקיון את מלוא מחיר המכרז, כפי שנקבע, אלא שבפועל היא לא מקבלת את התמורה המלאה, ובמקרים רבים נפגעת רמת הניקיון בעיר. בנוסף, מעסיקים הקבלנים עובדים ממורמרים, שקצב התחלופה שלהם גבוה.
לאחרונה הגיעו למערכת "המקומון" תלונות קשות של עובדי ניקיון נגד העירייה, שאינה כופה את הוראות החוק על הקבלנים. בידי העיתון מספר עדויות ומסמכים הקושרים את הקבלנים לביצוע המחדלים המיוחסים להם, וכן תלונות בגין היעדר פיקוח על ידי מנהלים במִנהל שיפור פני העיר (שפ"ע) בעירייה, המחרישים אל מול התלונות ושומרים על קשר השתיקה עם הקבלנים.
בעקבות התלונות, בימים האחרונים הנחה ראש העירייה רמי גרינברג את מנכ"ל העירייה יניב בניטה, להיכנס לעובי הקורה ולבחון את כל נושא ההתקשרויות עם הקבלנים, ואלה, על פי הידוע, יזומנו לשיחות שימוע, במקביל לבחינת חוזה ההתקשרות עמם. זאת, כיוון שעל פי חוק, העירייה, הגם שאינה מעסיקה ישירה של עובדי הניקיון, מחויבת לאכוף את החוק מול חברות הניקיון והקבלנים שאינם עומדים בדרישות ובתנאי העסקה נאותים של עובדיהם.

הונאה שיטתית
העדויות, כאמור, החלו להיערם על שולחן מערכת העיתון לאחרונה. באחד המקרים, עובדות קבלן המועסקות בעבודות ניקיון גילו כי אינן מקבלות את מלוא שכרן. כשהתלוננו בפני מנהל העבודה שלהן מטעם הקבלן, מיהר האחרון להשלים את שכרן באמצעות תשלום במזומן. מבדיקת "המקומון" עולה כי לא מדובר באירוע חריג, אלא בשיטה פסולה, שחוזרת על עצמה מדי חודש. העובדות, החוששות למקור לחמן, נאלצו עד כה להתמודד עם המצב בכוחות עצמן.
בהמשך התברר שהשיטה אומצה על ידי מנהלי עבודה בחברות קבלניות נוספות. עובד זועם, המועסק בפינוי אשפה, הגיע בשבוע שעבר למשרדי העירייה כדי להתלונן על כך שהמעסיק שלו מעלים ממנו חלק משכרו. אותו עובד מחה על כך שהקבלן מדווח עבורו באופן שיטתי רק על חלק ממכסת השעות שעבד בפועל. כשהציג למנהל העבודה את שעות העבודה שלו, מיהר מנהל העבודה להשלים את שכרו במזומן. במקרים אחרים התכחש לכאורה לדיווח של העובד.
בשני המקרים שהוצגו כאן, הקבלן לא קיים את הוראות החוק, שכן השלמת שכר במזומן אינה קבילה, לנוכח העובדה שתנאי העסקתו של העובד נפגעים. במקרה שבו מחליט הקבלן באמצעות מנהלו שלא לשלם על שעות העבודה שעליהן דיווח, נקלע העובד לסיטואציה שבה פרנסתו נפגעת.
מתברר כי הקבלנים, ובעיקר מנהליהם, מודעים היטב להיעדר הפיקוח של העירייה ונהנים ממנו, שכן הם מדווחים על שעות עבודה של כלי עבודה, לרבות מכונות טיאוט, על פי הנדרש בהסכם בין הצדדים, אף שבפועל אותן מכונות לא נמצאות בשטח כמדווח, אלא דוממות בחניון הרכב של העירייה ברחוב מבצע קדש.
גורם המעורה בפרטים אומר בשיחה עם "המקומון": "כיש דיווח על עבודה של מכונות שטיפת כביש או מכונות טיאוט בשעות אחר הצהריים, העירייה משלמת על כך כסף מלא, כי הדיווח מקבל את אישור המנהלים, אבל מישהו יכול להזכיר לי מתי יצאה מכונת טיאוט לעבודה אחרי השעה 14:00 בצהריים. אין דבר כזה בחיים, ואף אחד לא בודק. מנהל העבודה, שיודע שהמכונה לא עבדה, מקבל כסף מהקופה הציבורית, וזה זועק לשמיים".
לדברי הגורם, "זו לא התקלה היחידה בנוגע להיעדר פיקוח. יש דיווח על מצבת עובדים שאמורה לעבוד לכאורה, ובגינה מקבל הקבלן תשלום מהעירייה. אלא שבפועל, הדיווח אינו תואם את המציאות. כשהקבלן מדווח על שבעה עובדים, יש לרוב שלושה עובדים בלבד. כשהוא מדווח על חמישה, יש שניים לכל היותר. לא אחת, מרשים לעצמם עובדי קבלן לצאת באמצע שעות העבודה, וכולם מחרישים".

חשד להפקרות
בשבועות האחרונים ערך מנכ"ל העירייה יניב בניטה מספר ביקורת, שבהן מצא כי עובדי קבלן לא נמצאים בפועל במקומות שבהם הם אמורים להימצא, וזאת חרף העובדה שהקבלן המעסיק אותם, באמצעות מנהל העבודה מטעמו, דיווח על שעות העבודה שלהם בסוף החודש, ואף קיבלו את התשלום על כך.
עתה לנוכח החשד להפקרות, החליטו בעירייה לבחון את התנהלות החברות, ובמקביל גם את התנהלות המנהלים בעירייה, ולמצות עם האחראים את מלוא חומרת הדין. כאמור, הקבלנים יזומנו לשימוע כבר בשבועות הקרובים, וזאת לאחר שהתגבש נגדם חומר ראייתי מספק.
בנוסף, תבדוק העירייה את חוזי ההתקשרות עם הקבלנים, במטרה לבחון אם ניתן להתיר עמם את הקשר ולצאת למכרזים חדשים. כמו כן, עובדי עירייה, ששמם יעלה כמי שלא ביצעו את המוטל עליהם, יזומנו גם הם לשימוע ויידרשו לתת הסברים.

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

לראשונה בפתח תקוה: רמזורים עם טיימר עבור...

במסגרת השדרוג התנועתי שמקדם ראש העירייה רמי גרינברג ברחבי העיר, הותקנו לראשונה בפתח תקוה רמזורי טיימר עבור הולכי הרגל. מדובר...

חדשות פתח תקווה7 ביולי 2020    דקה אחת
0

חתונה בצל הקורונה

אחרי שנדחתה פעמיים, נישאו אתמול (6 ביולי) בני הזוג אסתי כביר ואוראל כהן. בני הזוג, שדחו את חתונתם בשל הקורונה...

חדשות פתח תקווה7 ביולי 2020    3 דקות

כתיבת תגובה

 • מומו
  ר.ג.א

  חברת "ר.ג.א" הגדולה עובדת בעיר כבר יותר משנתיים..
  על כל התחבולות שדברו בכתבה פה אחראי מנהל העבודה הראשי מהמגזר שמועסק על ידה …
  ישנה עוד חברה בשם "סטאר"שהיא עובדת רק באיזור אחד בעיר אבל אצלה רק כ-10% מכלל שטח הניקיון בעיר.
  אבל הכתבה מדברת בכלל על עובדי פינוי אשפה בכלל ..שאילה בכלל חברות קבלניות אחרות שלא קשורות ל ניקיון העיר