חדשות פתח תקווה

לגור עם 4 ילדים בדוכן בשוק בגודל 12 מ"ר

חדשות פתח תקווה29 בדצמבר 2019    4 דקות
0

בגיל 41, כשהיא בהליכי גירושין מבעלה, ממשיכה ס' את מלחמת ההישרדות שלה ושל ילדיה, גם בתנאים בלתי אפשריים • "לא רוצה שהמדינה תפרנס אותי, רק שידאגו לנו לפינה חמה. אני כבר אדאג לכל השאר", היא אומרת

לגור עם 4 ילדים בדוכן בשוק בגודל 12 מ"ר
ס' בדוכן שהפך לבית. "בעלי באסטות דואגים לנו לאוכל" ׀ צילום: אלון חכמון

חייה של ס' לא האירו לה פנים מאז שהייתה בת 8, תלמידה בכיתה ג'. היא נולדה למשפחה בצפון הארץ ונאלצה, יחד עם אחותה, לעזוב את בית הוריהן, שלא הצליחו לגדלן, ולעבור למסגרת של פנימיות.
ס' לא ויתרה. היא המשיכה בחייה ונאבקה מאז כמעט בכל יום בתקווה שהעתיד יאיר לה פנים. היום, בגיל 41, כשהיא נמצאת בהליכי גירושין מבעלה והיא אם לחמישה ילדים, שהגדולה שבהם בת 17 וחצי והקטנה בת 3, היא ממשיכה את מלחמת ההישרדות שלה ושל ילדיה. היא מגוננת על גוריה, גם כשהתנאים כמעט בלתי אפשריים, בתוך דוכן בשוק, שמידותיו כ-12 מ"ר, בצפיפות איומה ובדוחק בלתי נסבל.
ס' נישאה ב-2002, ומאז עבדה לצד בעלה בדוכן בשוק, אולם בשנים האחרונות נקלעו החיים המשותפים למשבר. "הנפילה שלנו הגיעה כתוצאה מכך שהגדלנו את ההוצאות באופן ניכר, ובמקביל העבודה החלה לקרטע. זה הוביל אותנו לחובות כספיים בהיקף של כרבע מיליון שקל ולהתרסקות".

לדבריה, בגלל המצב הקשה ספקים סירבו לעבוד עם בעלה, ובלית ברירה העסק נקלע לתסבוכת איומה. בנוסף, היא מספרת, יחסיהם של בני הזוג עלו על שרטון, ובעלה עבר להתגורר עם אמו, ואילו ס' נאלצה לעבור להתגורר בדוכן בשוק יחד עם ארבעה מילדיה. בנה בן ה-16 מתגורר בבית דודותיו לסירוגין.
"גדלתי כילדת פנימיות. ההורים לא הצליחו לגדל אותי ואת אחותי, ונאלצנו לנדוד בין הפנימיות מאז כיתה ג'. אמי, שמעולם לא הסתדרתי איתה, מתגוררת בצפון בדירת שני חדרים, אבי נפטר לפני כ-20 שנה, כך שאין לי על מי להסתמך שיעזור לי", אומרת ס'.
איך את מגדלת את הילדים?
"אני לא עובדת כרגע, ואני חיה בעיקר מעזרה של בעלי באסטות בשוק, שדואגים לנו לאוכל. אני משתוקקת לרגע שבו אמצא סוף סוף את השקט בחיי, בעיקר עבור הילדים שלי, שהם כל עולמי. אנחנו חיים בפחד, סביב זה שלא יפנו אותנו מהדוכן ושימצאו לנו דירה למגורים. אנחנו כאן בעל כורחנו. הסביבה לא ראויה לילדים. מהרגע שהם חוזרים מבית הספר, אני איתם בפנים, סגורים כמו בתוך כלא. לא נעים להיות פה, ומי שראה אותנו מבין את זה, אבל אני נלחמת כדי שיהיה להם מקום לשים את הראש, ומנסה לעבור איתם את התקופה האיומה הזאת".
ניסית לקבל עזרה?
"פניתי למשרד השיכון באמצעות ח.ל.ד, והבקשה שלי נדחתה בטענה שאני עדיין לא גרושה ולא מקבלת הבטחת הכנסה במשך שנתיים ברציפות. זו החלטה מקוממת ובלתי סבירה. משרד השיכון בעצם מתנה את העזרה שלו בכך שאשאב כספים מקופת המדינה במשך שנתיים.
"מי שיגיע לכאן יבין את המצוקה שלנו. חשוב לי להדגיש, שכל מה שאני מבקשת זו קורת גג, כדי שאוכל להתחיל את החיים. לא רוצה שהמדינה תכלכל אותי או שיפרנסו אותי, אלא רק שידאגו לנו לפינה חמה. אני כבר אדאג לכל השאר. עבודה קשה לא מפחידה אותי".
ממשרד הבינוי והשיכון נמסר: "נעשו מאמצים רבים לסייע למשפחה. משרדנו פנה לאגף הרווחה בעירייה כדי לעדכן בדבר מגוריה בשוק. הוצע לה לאחרונה לעבור למגורים בדירה בשיכון הציבורי בדרום, אולם היא סירבה מסיבות השמורות עמה. נציין, כי המשפחה זכאית לסיוע מוגדל בשכר דירה על סך 2,000 שקל, ונשמח לעמוד לצדה כשתרצה לממש זאת בכפוף להצגת חוזה שכירות בתוקף".
מהעירייה נמסר: "מדובר במשפחה שעברה לעיר לפני עשרה ימים ‏בלבד, ואנו לומדים את צרכיה וכיצד ניתן לסייע לה".

למות במבנה נטוש
גופת גבר כבן 59 נמצאה ביום שני במבנה נטוש ברחוב הברון הירש שבמרכז העיר, סמוך לשוק העירוני. על פי הערכת גורמים בזק"א, מדובר בגבר שמצא את מותו יומיים קודם לכן.
בערל׳ה יעקובוביץ', מתנדב זק״א שהיה בזירה, סיפר: ״מדובר במקרה עצוב וכואב של גבר שאותר במבנה נטוש מלא זבל וחשוך לגמרי, כשהוא ללא רוח חיים. פרמדיק מד״א נאלץ לקבוע את מותו במקום ומתנדבי זק״א טיפלו בכבוד המת בזירה".
לדבריו, בשנים האחרונות נחשף זק"א למספר אירועים שבהם נמצאו קשישים עריריים ללא רוח חיים, כשחלק מהם במצב ריקבון. "אי אפשר לתאר את הקושי בטיפול בזירות קשות כאלה, כשמוצאים קשישים עריריים במבנים נטושים מבלי שאף אחד דואג להם".

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

לראשונה בפתח תקוה: רמזורים עם טיימר עבור...

במסגרת השדרוג התנועתי שמקדם ראש העירייה רמי גרינברג ברחבי העיר, הותקנו לראשונה בפתח תקוה רמזורי טיימר עבור הולכי הרגל. מדובר...

חדשות פתח תקווה7 ביולי 2020    דקה אחת
0

חתונה בצל הקורונה

אחרי שנדחתה פעמיים, נישאו אתמול (6 ביולי) בני הזוג אסתי כביר ואוראל כהן. בני הזוג, שדחו את חתונתם בשל הקורונה...

חדשות פתח תקווה7 ביולי 2020    3 דקות

כתיבת תגובה