חדשות פתח תקווה

כולם מצילים חיים

חדשות פתח תקווה11 ביוני 2019    3 דקות
0

מד"א פורש דפיברילטורים בנקודות ייעודיות ביישובים שונים ברחבי הארץ, ובמקומות הומי אדם. אתמול, יום שני, נחנכה עמדה ראשונה ברמת גן

כולם מצילים חיים
- צילום דוברות מדא

אתמול (ב', 10.6) התקיים טקס חנוכת עמדת דפיברילטור ראשונה מסוגה, אשר מוצבת במתקן ריהוט רחוב בכיכר רמב"ם ברמת-גן, בהשתתפות ראש עיריית רמת-גן כרמל שאמה הכהן, מנהלת שירותי ההצלה והעזרה הראשונה במשרד הבריאות מירי כהן, מנכ"ל חברת JCDecaux פיליפ רו, ומנכ"ל מד"א אלי בין.

במקרה של דום לב, כל דקה היא קריטית. עד כמה? בכל 60 שניות שחולפות ללא טיפול, מרגע האירוע, פוחתים סיכויי ההישרדות של החולה ב-7%-10%. ככל שמכת חשמל מתקבלת מהר יותר, הסיכוי של החולה לחדש את פעילות הלב גדל.

חיים רבים כבר ניצלו באמצעות מכשיר הדפיברילטור של מגן דוד אדום, שכל אזרח יכול להפעיל בקלות, ללא ידע רפואי מוקדם. המכשיר נותן מכות חשמל על פי הצורך, מכתיב את קצב ההחייאה, ומספק הוראות הפעלה קוליות וחזותיות ברורות. במקביל, הדפיברילטור מתחבר למוקד החירום של מד"א, כשהמפעיל מקבל הנחיות נוספות מהחובשים והפראמדיקים במוקד 101. באותו הזמן, צוותי מד"א מקבלים פרטים על המטופל עוד בדרכם למקום האירוע.

עמדת הדפיברילטור ראשונה מסוגה, שעומדת לבדה באמצע כיכר, בתוך ארון ייחודי במתקן ריהוט רחוב. במקרה של אדם שהתמוטט על רקע לבבי וזקוק למכת חשמל, מי שהתקשר להזעיק את מד"א עבורו יקבל מידע על הדפיברילטור הקרוב ביותר, ויוכל להפעילו לבד, עד להגעת צוותי מגן דוד אדום למקום, ולהציל את חייו של החולה.

ראש עיריית רמת-גן, כרמל שאמה הכהן: ״מכשיר הדפיברילטור של מד״א שמוצב כאן הוא בשורה לציבור, ולו אם חיים של אדם אחד ינצלו. יש כאן משהו חדשני, שבעבר אי אפשר היה לעשות – לשמור מכשיר יקר ערך במקום ציבורי ונגיש לציבור. אנחנו גאים להיות הראשונים בישראל שברחובותיהם מוצבת עמדת דפיברילטור מצילת חיים, ופנינו כבר אל המכשירים הבאים״.

הדפיברילטור הראשון במיזם הוצב במתקן ריהוט רחוב בכיכר רמב"ם בעיר רמת גן. מדובר בשיתוף פעולה של מד"א, משרד הבריאות, עיריית רמת-גן וחברת JCDecaux, מיוזמות פרויקט זה, שביצעה מיזמים דומים בחו"ל. המטרה היא לקיים עוד שיתופי פעולה רבים בערים ברחבי הארץ. זאת, כדי להרחיב כמה שיותר את פרישת מכשירי הדפיברילטור, כך שבזמן אירוע רפואי מסכן חיים, החובשים והפראמדיקים במוקד החירום של מד"א מקבלים מידע על מקום הימצאות החולה, ועל פי מפת עמדות הדפיברילטור שתשולב במערכות מד"א, מפנים את האנשים שלצדו לעמדת הדפיברילטור הקרובה ביותר.

במקביל לעמדות הדפיברילטורים ברחובות הערים, מרחיב מד"א את פרישת מכשירי הדפיברילטור גם ביישובים קטנים יותר ובמקומות הומי אדם, שלאו דווקא מחויבים על פי חוק הצבת הדפיברילטורים (דוגמת שווקים, מדרחוב וכדומה).

סגן שר הבריאות, הרב יעקב ליצמן: "ערך הצלת החיים הוא מקודש ואין שני לו בחשיבותו. לצורך כך, משרד הבריאות פועל באופן נמרץ כדי לקצר את זמני התגובה להצלת חיים, באמצעות הצבת מכשירי החייאה שיהיו זמינים ונגישים לציבור הרחב, שלו תפקיד חשוב בהצלת חיים. הצבת מכשיר ההחייאה ברמת גן, מהווה את הסנונית הראשונה להצבתם של מכשירי החייאה נוספים ברחבי מדינת ישראל, ובכך מקצר באופן משמעותי את זמני התגובה לביצוע החייאה, על מנת להציל יותר חיים".

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

לראשונה בפתח תקוה: רמזורים עם טיימר עבור...

במסגרת השדרוג התנועתי שמקדם ראש העירייה רמי גרינברג ברחבי העיר, הותקנו לראשונה בפתח תקוה רמזורי טיימר עבור הולכי הרגל. מדובר...

חדשות פתח תקווה7 ביולי 2020    דקה אחת
0

חתונה בצל הקורונה

אחרי שנדחתה פעמיים, נישאו אתמול (6 ביולי) בני הזוג אסתי כביר ואוראל כהן. בני הזוג, שדחו את חתונתם בשל הקורונה...

חדשות פתח תקווה7 ביולי 2020    3 דקות

כתיבת תגובה