חדשות פתח תקווה

יום הולדת של פעם ב-100 שנה

חדשות פתח תקווה17 בדצמבר 2019    4 דקות
0

ד"ר דינה שטרן חגגה השבוע 100 שנים להיווסדה • עבור בנה, פרופ' ידידיה שטרן, זו הזדמנות לספר את סיפורה המופלא של אמו, שמתחיל בפולין, ממשיך בעיר העתיקה בירושלים, עובר בקיבוץ ומשם מגיע לפתח תקוה

יום הולדת של פעם ב-100 שנה
שטרן. בחתונתה לא היה אף בן משפחה ׀ צילום: באדיבות המשפחה

השבוע קיבלה דינה שטרן, דוקטור לספרות עברית, תעודת הוקרה מראש העירייה רמי גרינברג לכבוד יום הולדתה. שטרן, שסיפור חייה שזור בחיי העיר והמדינה, חגגה השבוע 100 שנים להיווסדה. עבור בנה, פרופסור ידידה שטרן, משפטן בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן ובעבר דיקן הפקולטה, זו הזדמנות לשחזר את סיפור חייה המופלא, והוא עושה זאת בהתרגשות רבה.
"אמא נולדה בפולין לפני 100 שנה, לאחר מלחמת העולם הראשונה – ילדה אמצעית במשפחה בת חמישה ילדים – ולמעשה חוותה באופן אישי את התקופה המדהימה של קוממיות העם היהודי בארצו. בפולין היא הצטרפה לגרעין המייסד של סניף בני עקיבא בעיר לודז', ובדיעבד נודע לנו כי מי שהקים את הסניף הוא אבינו, פרופסור אליעזר שטרן ז"ל.
"סבי, אביה של אמי, רצה שתמשיך בדרכו המקצועית כצורף ותכשיטן, וזה מה שהציל את חייה. כיוון שרצה שהיא תהיה מקצוענית בתחומה, הוא שלח אותה לבית ספר לאמנות ולא לבית הספר שבו למדו כל היהודים, לרבות אחיה ואחיותיה. שם היא הייתה בין היהודים הבודדים, ולכן נחשפה בצורה אישית ומיידית לאנטישמיות.
"בגיל צעיר יחסית, כשהייתה בת 16, החליטה לבדה שהיא רוצה לעזוב את פולין ולעבור לפלסטינה. ההורים התעקשו, ולאחר תקופה ארוכה של שכנועים הם התרצו ואפשרו לה לעלות ארצה לבדה לפני שסיימה תיכון. מי שסיפק לה אישור שהייה בארץ היה אבא שלי, עוד לפני שהם נישאו, אחרי שהגיע לארץ קודם כנער צעיר".
פרופ' שטרן ממשיך: "אמא הגיעה ליפו בלי שהיא יודעת עברית ובלי איש מבני משפחתה. היא נסעה לעיר העתיקה בירושלים, שם הצטרפה לסמינר של תנועת המזרחי. כשפרצה מלחמת העולם השנייה, הוריה כבר לא יכלו לשלוח לה כסף, והיא לא יכלה לשלם את שכר הלימוד והוצאות הפנימייה. המורה האגדית שלה, פרופ' נחמה ליבוביץ', לקחה את אמא למנהל הסמינר ואמרה לו: 'או ששתינו נשארות, או ששתינו עוזבות'. זה הספיק כדי שהיא תישאר ללמוד שם.
"אמא למדה עברית והפכה מומחית לגמרא. היא למדה גם ערבית ואף התפרנסה מהוראת השפה. לאחר שסיימה את הסמינר, החלה לעבוד כעוזרת גננת אצל אמו של יגאל ידין, לימים הרמטכ"ל. לאחר זמן מה, הצטרפה לקומונה בעיר העתיקה בירושלים ולמדה באוניברסיטה. באותם ימים הפכו אמא ואבא לזוג. היות שכל המשפחה של אמא נספתה בשואה, בחתונתה לא היה אף בן משפחה ואף לא היה לה כסף לרכוש אפילו שמלה לבנה".
"כזוג צעיר, עברו הוריי לקבוצת יבנה שליד אשדוד, שם התגוררו מספר שנים ושם גם נולדה אחותי הבכורה חנה. הקיבוץ הסוציאליסטי אמר לאמא שזה בורגני להאכיל את הילדה מבקבוק עם פטמה, ושצריך להאכיל אותה בכפית, ואמא, שחשבה שמדובר בהתערבות לא סבירה, החליטה לעזוב את הקיבוץ. הוריי עזבו את הקיבוץ כשהם חסרי כל. אבא מצא ארגז הובלה (ליפט) בדרום חולון, לשם עברו. במקביל לעבודה, הם התקדמו בלימודים. עם השנים הפך אבא לפרופ' לחינוך והקים את בית הספר לחינוך באוניברסיטת בר אילן, ואמא שימשה כמורה".
לדברי פרופ' שטרן: "המפנה הגיע כשהייתי בתיכון. אמא החליטה שהיא מחליפה את המטבח ולומדת לדוקטורט בספרות עברית, והיא סיימה בהצלחה מרובה. הסופר ש"י עגנון קרא את ספריה ושלח לה מכתב, שבו הוא מהלל ומשבח אותה על ההבנה העמוקה של כתביו. במהלך הקריירה האקדמית שלה אמא כתבה כעשרה ספרים שעוסקים בספרות, בניתוח אלימות בספרי ילדים ועוד".
מתי עברתם לפתח תקוה?
"היינו משפחה עם ארבעה ילדים, כשהוריי עברו לפתח תקוה בשנת 1973. הם השתכנו ברחוב הנשיאים, ליד בית חולים השרון, באזור שהיה אז מוקף בפרדסים. בשנת 1981 נפטר אבי, ומאז ועד היום, משך 38 שנה, היא אלמנה, שיצרה, ברוך השם, שבט גדול. אמא היא אדם שחווה את המהלך ההיסטורי של תקומת עם ישראל במאה ה-20 – מכפר קטן בפולין, דרך ציונות אישית, עלייה, מאבק להקמת המדינה, חיים בעיר העתיקה, התיישבות בקיבוץ ומשם לעיר".
"לפני כשנתיים ישבתי עם אמא בבית קפה בתל אביב וראיתי שהיא מתרגשת. שאלתי מה הסיבה, והיא השיבה: 'אתה לא תבין, כי אנחנו יושבים בעיר יהודית'. אמרתי לה – 'את בארץ עוד לפני שראש הממשלה נולד', והיא השיבה: 'אמרתי לך שלא תבין'. עבורה שום דבר לא מובן מאליו".

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

רגע לפני הפתיחה: סיור שווקים

המשטרה והרשויות המקומיות באמצעות מערכי האבטחה שלהן נערכות  לקראת פתיחתם של הקניונים והשוק העירוני במסגרת הקלות נוספות בתקנות החירום צו...

חדשות פתח תקווה6 במאי 2020    2 דקות
0

חוזרים לשגרה: העירייה שוב תבצע אכיפת חנייה...

לאחר כחודש וחצי בהן הייתה חניה חינם בכחול לבן באזורי התעשייה, בתחילת השבוע חזר אגף הפיקוח לאכיפה מלאה של חניה...

חדשות פתח תקווה6 במאי 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה