חדשות פתח תקווה

חשד להטיית מכרזים בעירייה

חדשות פתח תקווה27 ביוני 2019    3 דקות
0

חוקרי המשטרה ורשות המסים פשטו ביום שני על משרדי העירייה ואספו ממצאים הקשורים למכרזי ניקיון בעירייה ב-2015-2014 • הוארך מעצרם של עובד עירייה לשעבר ובעלי חברת ניקיון • בעבר חשף "המקומון" אי-סדרים בפרסומו של אחד המכרזים

חשד להטיית מכרזים בעירייה
החוקרים במשרדי העירייה. החקירה מתנהלת כבר יותר משנה ׀ צילום: אלון חכמון

חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלהב 433 במשטרה וחוקרי רשות המסים פשטו בשני בבוקר על משרדי העירייה ואספו ממצאים וקובצי מחשב הקשורים למכרזים שנערכו בעירייה בקדנציה הקודמת, ב-2015-2014. המדובר במכרזים הקשורים לתחום הניקיון בעיר. בעבר חשף "המקומון" אי-סדרים בפרסומו של אחד ממכרזי הניקיון.
עוד קודם לפשיטה על משרדי העירייה, נעצרו לחקירה בעלים של חברת ניקיון ועובד לשעבר בעירייה, כחשודים בעבירות של הטיית מכרזים ושחיתות ציבורית. החוקרים ייחסו לשניים מעורבות בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, ובית משפט השלום בראשון לציון האריך ביום שני את מעצרם ביומיים. במקביל, הורה בית המשפט על איסור פרסום שמם ופרטיהם של החשודים.
מדובר בשלב הגלוי של החקירה, המתנהלת ביאח"ה וברשות המסים כבר יותר משנה. במהלך החקירה הסמויה נגבו עדויות מקבלנים שעבדו עם העירייה, עובדים וגורמים נוספים שסייעו לעיבוי חומרי החקירה. על פי החשד, המעורבים, כל אחד על פי חלקו, פעלו על מנת לקדם מכרזים בניגוד לחוק. מדובר בחקירה המנוהלת על ידי משטרת ישראל, בליווי פרקליטות מיסוי וכלכלה.
ל"המקומון" נודע כי בשעות הבוקר הגיעו כעשרה חוקרים של המשטרה ורשות המסים למשרדו של ראש העירייה רמי גרינברג, וביקשו את הסכמתו וסיועו לאסוף קבצי מחשב ומסמכים. גרינברג זימן ללשכתו את גזברית העירייה חני גולדשטיין והיועצת המשפטית לעירייה שרית גרינבאום, וביקש מהשתיים לשתף פעולה עם החוקרים ולסייע ככל שביכולתן למיצוי החקירה. החוקרים ביקרו גם אצל מבקרת העירייה איילה קדוש, שפרסמה דוח בהקשר לאותו מכרז.
נציגי יחידת המחשב של העירייה החלו לבצע העתקת קבצי מחשב ממחשבו של עובד העירייה לשעבר, ולאסוף מסמכים הקשורים למכרזים שבהם הייתה מעורבת לכאורה אותה חברת ניקיון ששמה נקשר לפרשה. במקביל, וכחלק מאותה חקירה, ביצעה המשטרה חיפוש והחרמת מסמכים גם בעיריית טבריה, ככל הנראה על מנת להצביע על דפוס פעולה זהה של חברת הניקיון.
בהודעה שפרסמה המשטרה נמסר: "משטרת ישראל תמשיך לחקור ולחשוף תהליכים פסולים, תוך ניגוד עניינים, ותחתור להגיע לכל מקום שבו יש חשד לשחיתות ציבורית הפוגעת בסדרי השלטון ובאזרחים הנורמטיביים".
בתוך כך, כינס גרינברג ביום שלישי השבוע את עובדי הפיקוח הרב-תכליתי, תברואה, גנים ונוף, ומנהלי האזורים במִנהל שיפור פני העיר (שפ"ע) ללא הודעה מוקדמת, כדי להתריע בפניהם: "העיר לא נקייה, לא לשביעות רצון התושבים וגם לא לשביעות רצוני, וחובה עלינו כנותני שירות לטפל ולשפר. מדובר בפני העיר, הנושא היקר ללבם של התושבים.
"אני לא מחפש אף אחד מכם, אבל לאור העובדה שהגדלנו משאבים, אני רוצה לראות את השינוי, ולצערי לא יהיו כאן פשרות. אתם הבטן הרכה, חוד החנית של העירייה, ואתם נמצאים בבקרה יומיומית של 270 אלף זוגות עיניים. לא ייתכן שיהיו ערימות פסולת וגזם בפינות רחוב, לא יעלה על הדעת שיש עשבייה במדרכות ולא נסכים לערוגות ולכיכרות מוזנחות. אתם אמורים לבוא עם הנשמה ולגלות אחריות ונחישות. תהיו אדיבים לתושבים, אולם גם אסרטיבים ותקיפים. מי שמבצע עבירה, חוטף דוח – זו המשימה שמוטלת על כתפיכם. תקבלו גיבוי ממני עד אין קץ, כל עוד תמלאו תפקידכם נאמנה. אני רוצה עיר נקייה, ובסופו של יום האחריות מוטלת עליכם".

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

רגע לפני הפתיחה: סיור שווקים

המשטרה והרשויות המקומיות באמצעות מערכי האבטחה שלהן נערכות  לקראת פתיחתם של הקניונים והשוק העירוני במסגרת הקלות נוספות בתקנות החירום צו...

חדשות פתח תקווה6 במאי 2020    2 דקות
0

חוזרים לשגרה: העירייה שוב תבצע אכיפת חנייה...

לאחר כחודש וחצי בהן הייתה חניה חינם בכחול לבן באזורי התעשייה, בתחילת השבוע חזר אגף הפיקוח לאכיפה מלאה של חניה...

חדשות פתח תקווה6 במאי 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה