חדשות פתח תקווה

חרדים לשכונה

חדשות פתח תקווה9 בספטמבר 2020    3 דקות
0

חברי סיעת יהדות התורה וארגון הקבלנים מוחים על כוונת העירייה לעצור פרויקטים של פינוי-בינוי והתחדשות עירונית בחלק משכונת כפר גנים א', המרכז השקט ובר יהודה • גרינברג: "זו גחמה מצד העסקנים החרדים - ולא של הציבור החרדי, שבעצמו מתנגד לבנייה באזור בשל מחסור מדאיג בגני ילדים ובתי ספר"

חרדים לשכונה
גרינברג ׀ צילום: אלון חכמון

רגע לפני שהמתווה החדש של ראש העירייה נידון בוועדה לתכנון ובנייה המקומית, רמי גרינברג החליט להיעתר לבקשת ארגון הקבלנים ולקיים בדיקה נוספת בנושא. המתווה מתייחס למדיניות חדשה של העירייה, שבמסגרתה לא תאושר תוספות בנייה של תמ"א 38 בחלק משכונת כפר גנים א', המרכז השקט ובר יהודה. הסיבה, על פי גרינברג, היא מחסור מהותי במבני ושטחי ציבור.
המתווה מתייחס לאזורים נרחבים, שבהם גדלה בשנים האחרונות האוכלוסייה החרדית – שאין כיום מענה ראוי והולם עבורה במוסדות החינוך האזורים.
גרינברג הסתמך בעמדתו על דוח ונתונים שהפיקה עבורו היחידה האסטרטגית. מהדוח עולה כי באזור מתגוררים 15 אלף תושבים, שמתוכם כ-4,200 זקוקים לשירותי חינוך ומהווים כ-28% ממספר התושבים המתגוררים באותו אזור.
"נתונים אלה מוכיחים כי האזור הנבדק עובר תהליך של הצערה, המתבטא בכניסה גדולה יותר של אוכלוסייה צעירה. אוכלוסייה מסוג זה מצריכה יותר שטחים של מבני ציבור", קובעת היחידה האסטרטגית, ומציינת כי שטחי ציבור אינם בנמצא באותן שכונות.
במהלך השנים האחרונות נרשמה באותם אזורים הגירה מאסיבית של אוכלוסייה חרדית, שהגיעה לעיר בעיקר מבני ברק. אלא שבאותן שנים העירייה לא הוסיפה מבנים של בתי ספר יסודיים או חטיבות, למעט המוסד של "דרך ישרים" ברחוב טרומפלדור, הנמצא בתפוסה מלאה.
לאחר שקיבל תלונות ממנהלי מוסדות חינוך חרדיים ומתושבים באזור שטענו כי הצפיפות במוסדות החינוך הינה בלתי סבירה, החליט ראש העירייה לבלום את גידול האוכלוסייה באמצעות איסור תוספת בנייה במסגרת פינוי-בינוי וחיזוק מבנים.
אלא שהעמדה והמדיניות שהתווה מעוררות סערה בקרב מנהיגי הציבור החרדי, שפנו לשר השיכון יעקב ליצמן, לשר הפנים אריה דרעי ולח"כ אליהו ברוכי, המתגורר במרכז העיר השקט.
אותם גורמים טוענים לאפליה אסורה לכאורה מצד ראש העירייה גרינברג, כדי למנוע הגעה של חרדים לאזור.
"באופן שרירותי נקבעו רחובות מסוימים שבהם על פי המלצת חוות דעת לא יהיה ניתן לאשר תוספות יח"ד מעבר לתוכניות תקפות", כותב ח"כ ברוכי ומוסיף: "גבולות האזור שנאסר להתחדשות ולהתפתחות נקבעו באופן תמוה וללא קריטריונים ברורים וללא גבולות שכונה מוגדרים. בהכירי את תחום התכנון והבנייה בפתח תקוה בעשור האחרון, אני נאלץ לקבוע כי מדובר בניסיון ברור להצר את צעדי האוכלוסייה החרדית בעיר".
גם ארגון הקבלנים, שכינס ישיבה דחופה בנושא, טען: מדובר במהלך פזיז של העירייה, והם לא יוכלו להשלים איתו. לטענת מספר קבלנים, באזור האמור יש פוטנציאל משמעותי לביצוע פרויקטים של פינוי-בינוי או התחדשות עירונית, והעירייה לא יכולה באמתלה שכזאת למנוע את קידומם של אותם פרויקטים. "העירייה חייבת לחשוב על פתרון יצירתי ולהיערך לתוכנית מושכלת, שתדאג גם למבני ציבור, ואז זה יהיה לגיטימי".
מנגד, פונים כאמור מנהלי מוסדות חינוך במגזר החרדי, המבקשים לבלום את רישום התלמידים במוסדותיהם. "זה בלתי אפשרי ובלתי נסבל", אומרת מנהלת מוסד חינוך מוכר באזור. "אין לי מקום בבית הספר. חרדים מקבלים קריאה להגיע לפתח תקוה ותמיכה בכך, אבל איש לא מסביר להם שיש בעיה חמורה במספר מוסדות החינוך באזור. זה ללמוד בתנאים לא תנאים. מישהו חייב לעצור את זה", היא מסכמת.
גרינברג: "זו גחמה מצד העסקנים החרדים, ולא של הציבור החרדי, שבעצמו מתנגד לתוכניות בינוי באותו אזור, בשל אותו מחסור מדאיג בגני ילדים ובתי ספר. לאפשר בניית יחידות דיור ללא בקרה ומתוך חוסר אחריות – לא יקרה תחת המשמרת שלי. אני זה שדואג לאותו ציבור, וכראיה בניתי עבורו כיתות גן ואני שוקד על בניית בית ספר חדש עבור בית יעקב. אני זה שמחפש בקדחתנות אחר פתרונות, אבל לא אתן ליצור בעיות חדשות".
גרינברג, ששוחח עם ארגון הקבלנים, החליט בסוף להשהות את אישור המדיניות עד לקיום ישיבה עם ארגון הקבלנים והכלת מדיניות בתיאום מול הארגון.

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

מתחת לאף: ארבעה רכבים נגנבו בהדר גנים

תושבי מתחם נחלים שבשכונת הדר גנים זועמים אחרי ששלושה כלי רכב של תושבי השכונה נגנבו במהלך הלילה. השלושה מצטרפים אל...

חדשות פתח תקווה16 ביוני 2021    דקה אחת
0

משולש אהבים: צעיר נדקר במהלך ריב

משולש רומנטי הסתיים בתקרית אלימה ובפצוע באורח קשה. תושב פתח תקוה בן 34 נפצע מדקירה במהלך קטטה שפרצה בשבת לפנות...

חדשות פתח תקווה16 ביוני 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה