חדשות פתח תקווה

חוק חדש למניעת זיהום אוויר וריחות

חדשות פתח תקווה23 בינואר 2020    2 דקות
0

בישיבת המועצה הקרובה יובא לאישור חוק עזר עירוני חדש בנושא, שיבטל את החוק הקיים מלפני 32 שנה • בתוך כך, בית המשפט האריך את תקופת רישיון העסק הזמני שניתן למפעל טביב, עד לסיום ההליך המשפטי נגדו

חוק חדש למניעת זיהום אוויר וריחות
מפעל טביב. "מפגעי האוויר והריח מטופלים ביתר שאת" ׀ צילום: אלון חכמון

 

מועצת העיר תתבקש לאשר בישיבת המועצה הקרובה, שתיערך ב-28 בינואר הצעה לחוק עזר עירוני חדש, שעיקרו מניעת זיהום אוויר ומפגעי ריחות. החוק החדש אמור לבטל את חוק העזר העירוני באותו נושא, שאושר לפני כ-32 שנה, בשנת 1988.
בימים אלה השלימו גורמי המקצוע בעירייה את ניסוחו של החוק, שצפוי לעבור ברוב קולות בישיבת המועצה הקרובה. בעירייה טוענים, שהחוק נותן מענה מקיף למניעת מפגעי זיהום אוויר וריחות בתחומי הרשות. מטרתו המרכזית להביא לשיפור איכות האוויר בעיר על ידי קביעת חובות ואיסורים, בהתאם לעיקרון הזהירות המונעת, במטרה להגן על חיי התושבים בעיר, בריאותם ואיכות חייהם.
חוק העזר העירוני למניעת זיהום אוויר (1988) התייחס לזיהום הנגרם משריפת דלק ופחם לייצור אנרגיה, ואילו החוק החדש מתייחס למפגעי הזיהום הרלוונטיים לימינו ונותן כלים מעשיים לאכיפת המפגעים. על פי החוק החדש, יש איסור שימוש בהסקת עץ, דרישה מבעלי עסקים או מפעלים לנקוט את כל האמצעים הדרושים למניעת זיהום אוויר, לרבות שימוש בטכנולוגיה מתאימה ואחזקה נאותה של מתקני הייצור, דרישה להגשת תכנית למניעת זיהום אוויר, נקיטת אמצעים למניעת ריח בלתי סביר ונקיטת אמצעים למניעת זיהום אוויר מחצרות מפעלים ומאתרי בנייה. בנוסף, כשקיים חשש למפגעים, בעל העסק יהיה חייב לבצע ניטור פליטה או דיגום אוויר בחצר העסק או המפעל, בתוך זמן סביר. אם המדידות ייצאו חריגות, יידרש בעל העסק לתקן אותן בתוך 30 יום ולבצע דגימה חוזרת, שתועבר לעירייה.
החוק מורה לבעל העסק לאפשר למפקח מטעם הרשות להיכנס בכל עת לתחומו, כדי לברר אם קוימו הוראות חוק העזר. אם לא קוימו, תהיה העירייה רשאית לבצע את הפעולה הדרושה כדי למנוע את מפגעי האוויר והריח, ולחייב את בעל העסק בהוצאות הכרוכות בכך.
ראש העירייה רמי גרינברג: "החוק החדש צפוי לתת מענה מקיף למפגעים הקיימים ולספק כלי נוסף ומשלים לרשות בנושא זה. בריאות התושבים נמצאת בראש סדר היום העירוני, וכפי שניתן להבין מהפעילות באזור התעשייה סגולה, מפגעי האוויר והריח מטופלים ביתר שאת".
בתוך כך, בית משפט השלום בפתח תקוה האריך פעם נוספת את תקופת רישיון העסק הזמני שניתן למפעל טביב, עד לסיום ההליך המתקיים בוועדת הערר. זאת במסגרת תביעה המתנהלת בבית המשפט, בגין סירובה של העירייה לאשר למפעל רישיון עסק קבוע. בדיון השבוע הגישה העירייה את דוח הניטור שביצעה חברת אטמוספייר, להמחיש לבית המשפט שמעבר לחריגות הבנייה לכאורה, המפעל ממשיך לבצע פעילות הגורמת לזיהום אוויר בשכונת אם המושבות.

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

רגע לפני הפתיחה: סיור שווקים

המשטרה והרשויות המקומיות באמצעות מערכי האבטחה שלהן נערכות  לקראת פתיחתם של הקניונים והשוק העירוני במסגרת הקלות נוספות בתקנות החירום צו...

חדשות פתח תקווה6 במאי 2020    2 דקות
0

חוזרים לשגרה: העירייה שוב תבצע אכיפת חנייה...

לאחר כחודש וחצי בהן הייתה חניה חינם בכחול לבן באזורי התעשייה, בתחילת השבוע חזר אגף הפיקוח לאכיפה מלאה של חניה...

חדשות פתח תקווה6 במאי 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה