חדשות פתח תקווה

זוכרים ומנציחים: היום (18.5) התקיים טקס חנוכת כיכר ע"ש סמי פרג 

חדשות פתח תקווה18 במאי 2020    6 דקות
0

בטקס המרגש השתתפו ראש העיר רמי גרינברג, סגנו אדי קואז, בני משפחתו של סמי פרג', אלמנתו טאניה, הילדים סימה, סיון וסאלי, הנכדים, קולגות ומוקירי זכרו

זוכרים ומנציחים: היום (18.5) התקיים טקס חנוכת כיכר ע"ש סמי פרג 

חמש שנים אחרי שעצר את נשימתו לעד, זכה הצלם המיתולוגי של העיר סמי פרג', מי שהגה את המשפט שהפך לסמל העסק שלו "אל תתנו לחיוך לחלוף", להנצחת זכרו בכיכר בצומת הרחובות כץ ויוספסברג.
בדיוק כמו בתוך מעגל החיים שלו כך גם ייחרט שמו בתוך מעגל תנועה כמי שהסטודיו שלו הפך למרכז החיים, ההיסטוריה והמורשת של פתח תקווה. סמי פרג', שלרגע אחד לא הסתובב בעיר בלי מצלמה על הכתף ועוד אחת ביד, תיעד אלפי רגעים היסטוריים, מרגשים, דרמטיים, הנציח אנשי ציבור בכירים, היה שותף לרגעי מלחמה וטרור וידע מבעד לעדשה להותיר את הסביבה נפעמת כל פעם מחדש.
לצד אלה ידע סמי פרג' לשמור על חיוך תמידי, לפנות לכל אדם בצורה אדיבה בניבי השפה העיראקית המתגלגלת שלו ולא מעט מתושבי העיר הוותיקים, נמצאים בסרטי הצילום שלו ואולי בארכיון המצולם המדהים.
בטקס המרגש, שנערך היום אחר הצהריים, השתתפו ראש העירייה רמי גרינברג, סגנו אדי קואז, בני משפחתו של סמי פרג', אלמנתו טאניה, הילדים סימה, סיון וסאלי, הנכדים, קולגות ומוקירי זכרו.
ראש העירייה רמי גרינברג בירך ואמר: "אני נרגש לחנוך כיכר ע"ש סמי פרג' הצלם המיתולוגי של פתח תקוה, שהביא יחד עם משפחתו שעלתה ארצה מבגדד את בשורת הצילום לארץ בכלל ולפתח תקוה המושבה הצעירה בפרט. סמי צילם את העיר והמדינה ברגעים המרגשים והמיוחדים ביותר, והטיב לקלוט בעדשת המצלמה רגעים ותמונות שהפכו לחלק מהזכרונות של מדינת ישראל. סמי היה חלק מהנוף המקומי בפתח תקוה, הכיר את התושבים והם הכירו אותו, חלון הראווה של חנות הצילום – היה לחלון הראווה של העיר. כילד אני זוכר את החנות של סמי פרג' ואני שמח וגאה כי סיון בנו, ממשיך דרכו, בחר לפתוח גם הוא סטודיו לצילום בעיר".

צלם הילדים מספר אחד

צילום: סמי פרג'

סמי פרג' הצלם המיתולוגי של העיר פתח תקוה נולד בבגדד, אחד מעשרה אחים. הוא ואחיו פרי החלו את הקריירה שלהם כבר שם, כאשר צילמו תמונות דרכון ליהודים לפני העלייה. הם עלו לארץ בשנת 1952 למעברת עמישב שליד פתח תקוה, ולאחר מכן בשנת 1955 הקימו את חנות הצילום הראשונה בפתח תקוה.
סמי פרג', בהיותו בן אחד עשר שנים, החל לעבוד בחנות צילום של דודו בעיראק, לא העלה בדעתו כי מתווה הוא את דרכו בחיים וכי ברבות הימים יעלה ארצה ויהפוך לצלם הילדים מספר אחד, בקנה מידה מקומי וארצי ויתעד את האירועים ההיסטוריים של המדינה והעיר שכל כך אהב.
סמי, בן למשפחת פרג', המונה חמש אחים וחמש אחיות, נולד בעירק ב 1938, את ניסיונו בתחום הצילום רכש, כאשר עבד כילד בחנות הצילום של דודו נורי, כאשר ביצע צילומים בעת העלייה בשנת 1950, צילומים של כ-20 אלף יהודים, שנזקקו לתמונת פספורט עבור רישיונות העלייה.
באותה שנה עלתה משפחת פרג' לארץ והתמקמו במעברת עמישב בפתח תקוה וסמי נאלץ לנטוש את תחום הצילום על מנת לסייע בפרנסת המשפחה.
בשלהי 1953, החליט סמי לשוב ולצלם ומצלמתו קלטה תמונות מחיי המעברה, תוך כדי נסיעה על אופניו, קלט את חיי המעברה בעיר פתח תקוה. לאחר שנתיים, פתח עם אחיו חנות לצילום ברח' מוהליבר 25 בפתח תקוה, סוד הצלחתה היה חלון הראווה, שהפך להיות מעין עיתון מקומי ובו הוצגו הגדלות ענק של תושבי פתח תקוה ואירועים בעיר, דבר שנחשב חידוש ואטרקציה בעיר ומשך אליו מאות אזרחים תושבי האזור, שהיו מתקבצים במוצאי שבת מול חלון הראווה, לראות את הצילומים השבועיים אצל סמי פרג'. חלון הראווה המשיך להיות אטרקציה למעלה מ 40 שנה ובו הוצגו דורות של מצולמים ואירועי העיר.
סמי פרג' הביא לארץ את החידושים בתחום הצילום הכוללים: הדפסות ענק, פיתוח הצבע לישראל , מהירות ההדפסה של התמונות וקבע תוך כדי כך, את המושג "מהיום למחר". ואח"כ מהיום להיום. במשך למעלה מ-50 שנה עבדה לצדו והייתה חלק בלתי נפרד מעשייתו, רעייתו טאניה שאותה הכיר גם ברחוב מוהליבר בקפה מילאנו שם עבדה .סמי וטניה תרמו במהלך השנים ספריות לבתי ספר וכמו כן אולפני צילום לבתי הספר המקצועיים בעיר.
סמי אוהב ילדים, ואוהב את עבודתו, היה איש חם ולבבי, שופע סיפורים ומעשיות וידע לכבוש את ליבם של הילדים ושל המצולמים בתמונה. אודות למיומנות שרכש סמי במשך עשרות שנות עבודתו, יצר אלפי צילומים ותיעוד של רגעים מרגשים בחיי המשפחות והשתקפות על הנעשה בעיר.
בשנת 1991, יצר סמי תערוכה על העיר פתח תקוה "עיר במלחמה" בזמן מלחמת המפרץ הראשונה, התערוכה זכתה להצלחה רבה בארץ ובעולם ואף הוצגה בארצות הברית, שם קיבל סמי אזרחות כבוד בעיר אוקלהומה.
משנת 2007 ועד היום, השתתף בתערוכת אומנות ישראלית והציג תערוכות בתחום הצילום ברחבי הארץ .
סמי נפטר בא' באדר, תחילת חודש אדר ויום המשפחה , שני חגים אלו ,היו כה חשובים לו והובילו את המוטו שלו שהפך לסמל המסחרי – "אל תתנו לחיוך לחלוף…".
במשך 30 השנים האחרונות, עבד לצידו בנו סיון פרג' וביחד צילמו את האירועים ההיסטוריים של המדינה ושל העיר פתח תקוה בפרט.

את דרכו של אביו ממשיך בנו סיון בסטודיו בפתח תקוה ברחוב מוהליבר 16, מול החנות הראשונה, פוטו פרג', שנפתחה לפני כ- 60 שנה וכך הם ממשיכים את המסורת המשפחתית.

סמי השאיר אחריו את פרויקט חייו, שטיפח העצים ושימר לאורך דורות, מסורת מפוארת זו, היה לאייקון בתחום הצילום בעיר פתח תקוה ובארץ בכלל.
בקרוב יעלה הצלם סיון פרג' ממשיך דרכו עמוד פייסבוק היסטורי המשלב את הצילומים של סמי וסיון בעיר לאורך השנים תמונות ארכיון של התמונות שליוו את העיר משנת 1952 ועד היום אשר בו תושבי העיר יוכלו לראות את ההיסטוריה של העיר כפי שנתפסה בעדשת מצלמתם .

סמי השאיר אחריו, את רעייתו טאניה, ילדיו : סימה. סיון .וסלי ושמונה נכדים.

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

ראש העירייה רמי גרינברג וראש עיריית רמלה...

ראש העירייה רמי גרינברג וראש עיריית רמלה מיכאל וידל, הגיעו הבוקר (חמישי) לסיור בשוק העירוני בפתח תקוה. הצטרפו אליהם מנהל...

חדשות פתח תקווה26 בנובמבר 2020    דקה אחת
0

ראש העירייה הורה על האצת פרויקט סקירת...

עיריית פתח תקוה החלה בשנים האחרונות בביצוע אומדן לכ-12,000 נכסים ציבוריים. עם השלמת הפרויקט במהלך השנתיים הקרובות, העירייה תוכל לדעת...

חדשות פתח תקווה25 בנובמבר 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה