חדשות פתח תקווה

התעללות בחסר ישע

חדשות פתח תקווה12 באוגוסט 2019    5 דקות
0

למרות שהמטפל הודה בהתנהגות אלימה כלפי חוסה קטין ואוטיסט, בעסקת טיעון מול הסנגוריה הציבורית שייצגה אותו נחתמו רק שלושה חודשי מאסר בפועל. הרבה פחות מהקבוע בחוק לעברות מסוג זה

התעללות בחסר ישע
מתוך הסרטון

מקרה מקומם בו נער אוטיסט בן 15 וחצי הוכה במשך תקופה לא מבוטלת על ידי המטפל ההודי שלו בן ה – 30 שיחד עם חבריו התגורר ביחידה בבית משפחתו של הקטין חסר הישע. סרטון המתעד את אירועי האלימות בהן נצפה המטפל חובט בפניו של הקטין כיוון שזה השמיע קולות בזמן שהמטפל היה טרוד בשיחת טלפון פרטית הוביל לחקירת משטרה ובסיומה לכתב אישום שהוגש כבר בחודש אפריל בבית משפט השלום בפתח תקווה. אלא, שבשבועיים האחרונים הסנגוריה הציבורית המייצגת את הנאשם והפרקליטות חתמו על הסדר טיעון האשר בעיני הוריו של הקטין ובא כוחם עורך הדין אורי דרשן עושה להם עוול.

על פי ההסכם שקיבל את אישורו של בית המשפט בימים אלו הודה המטפל בעבירות שיוחסו לו והפרקליטות תטען לעונש של שלושה חודשי מאסר בפועל שלא ירוצו בעבודות שירות וכן לקנס כספי ופיצוי בסך 4,000 שקל בעוד לסניגוריה עומדת הזכות לטעון לעונש על פי שיקוליה.

לאור מצבו הרפואי של הקורבן, הלוקה באוטיזם ברמה הגבוהה ביותר והוא מקביל לילד כבן שנתיים מבחינת שכלו ותפקודו טוענים הוריו ומרשם כי ההסכם זועק לשמיים. לדבריהם, תקיפה של חסר ישע בבית משפחתו ועל ידי מי שהוריו הפקידו בידיו את בטחנו היא הרבה מעבר לתקיפת חסר ישע. חמורה יותר העובדה שהמעשים שתועדו נעשו כשביחידת הדיור עובדים ומטפלים נוספים שגם עליהם מופקד אותו מטפל והם כך נטען חוששים ממנו וסרים למרותו.

עורך הדין של המשפחה טען כי התנהגותו מהווה דוגמה עבורם ולכן לא מן הנמנע כי ישנם קורבנות נוספים מה גם שהענישה המוצעת לא מהווה איום חמור כל כך בוודאי שאין בה כדי להרתיע .

מסתבר כי את המטפל הכיר אביו של הקטין לפני מספר שנים וביניהם נרקם קשר ידידותי שהוביל לפניה של האב כי המטפל ידאג לעובד עבור בנו שבמשך השנים הייתה זו רעייתו שטיפלה בבנה במסירות עד שנכנסה להריון. הנאשם ועובדים נוספים התגוררו בדירת המשפחה בתמורה לדמי שכירות מוזלים ובעיקר תוך כוונה של בעל הדירה שבנו יזכה לטיפול ראוי ומסור, כוונה שהתבדתה.

בבית המשפט הקריא האב מכתב שכתבו הוא ורעייתו לאחר חודשיים ללא שינה תוך שהוא מזיל דמעות. בעדותו במשטרה סיפר האב כי עובדת זרה אחרת שהגיעה לביקורים תכופים בביתו היא שצילמה את האירוע שבו הוכה בנו לאחר מספר פעמים בהם נכחה במקום ונחרדה מיחסו העויין של המטפל כלפי בנו. לדבריו חבר שהעסיק את אותה מטפלת הוא שדיווח לו כי בנו הינו קורבן להתעללות מצידו של המטפל.

עו"ד אורי דרשן הכהן, המייצג את משפחת הקורבן, מדובר היה במקרה בודד מתוך מקרי התעללות רבים. עוד טוען עורך הדין כי העובדת שצילמה את הסרטון סיפרה על מסכת התעללות יום יומית  "כשבמשך כשנה כריטואל קבוע, הקטין ישב וספג בצורה אכזרית מסכת אלימות קשה וברוטלית  שכללה סטירות בפנים, אגרופים,  בעיטות, צביטות באיבר המין, מכות לראשו באמצעות בקבוק , וכן דחיפת אלכוהול לפיו.

ההשלכות היו ניכרות בנער מידי יום, אולם ההורים לא יכלו לתרגם ממה נובעים שינויי ההתנהגות של בנם. מדוע סרב לאפשר לבני המשפחה, אחיו ואחרים להתקרב אליו, והדבר גרם לטלטלה קשה ונוראה לכל הנוכחים בבית ולחוסר אונים. סימני האלימות שנראו על גופו של הנער תורצו על ידי הנאשם ש"נגרמו כתוצאה מעקיצת יתושים".

בכתב האישום נטען כי "בתאריך 30.3.19, או בסמוך לכך, בשעות הערב בשעה שאינה ידועה במדויק למאשימה הגיע ר' (המטפל) עם הקטין לדירה . בשלב מסוים יצא ר' את הדירה, והקטין נותר בדירה עם הנאשם ושותפים נוספים.

"במקום ובזמן המתוארים לעיל, בעוד הקטין יושב על אחת המיטות שנמצאת בדירה, שוחח הנאשם בטלפון הנייד שלו. הקטין החל להשמיע קולות והנאשם בתגובה, הכה את הקטין מספר פעמים בפניו ופלג גופו העליון, תוך שהוא הודף אותו אל המיטה וגורם לו מכאוב. במעשיו המתוארים לעיל תקף הנאשם קטין חסר ישע וגרם לו חבלה של ממש".

עו"ד דרשן הכהן טוען כי הנאשם לא היה זכאי על פי הקריטריונים לייצוג של הסנגוריה הציבורית. "אם לא די בכך, האבסורד הגדול , שעל אף שהנאשם אינו עונה לקריטריונים של קבלת ייצוג על ידי הסנגוריה הציבורית, ואף איננו חסר אמצעים, זכה למימון משפטו על חשבון מדינת ישראל. יוצא איפה, שמדינת ישראל מימנה את הגנתו של הנאשם ונתנה גושפנקה למעשיו הנוראים כאילו אמרה  'לא נורא, מה שעשית לא חמור מספיק, אנו נגן עליך- ובחינם'".

בהמשך לטענותיו של עו"ד דרשן הכהן "הוראות החוק בקשר לעבירות לנאשם הם עונש על תקיפת חסר ישע הוא בן 5 ל- 7 שנים. העונש על התעללות בחסר יישע, הוא בן 7-9 שנים. תמוה כיצד הגיעה הפרקליטות להסדר כל כך מקל של  מקסימום 3 חודשי מאסר בפועל שגם אותם רשאי הסנגור לבקש ולהמירם בעבודות שירות… נוכח חשיבותם של דברים, צריך היה  לבוא חשבון עם הנאשם ולמצות עמו את הדין בחומרה רבה. נפגעי העבירה מצפים מהפרקליטות שבית המשפט הנכבד ייתן ביטוי לכלל המעשים הקשים  והאכזריים שביצע הנאשם בילד עם צרכים מיוחדים שלא יכול היה להגן על עצמו, באמצעות עונש מאסר בפועל למשך תקופה ארוכה של שנים. וכן פיצוי כספי גבוה. בתום ריצוי העונש גירוש  מהארץ מבלי לאפשר לו לשוב ארצה. ואותו כנ"ל, לגבי המטפל של הקטין שהפרקליטות תגיש נגדו כתב אישום ותעמיד אותו לדין בגין העבירות המיוחסות לו".

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

רגע לפני הפתיחה: סיור שווקים

המשטרה והרשויות המקומיות באמצעות מערכי האבטחה שלהן נערכות  לקראת פתיחתם של הקניונים והשוק העירוני במסגרת הקלות נוספות בתקנות החירום צו...

חדשות פתח תקווה6 במאי 2020    2 דקות
0

חוזרים לשגרה: העירייה שוב תבצע אכיפת חנייה...

לאחר כחודש וחצי בהן הייתה חניה חינם בכחול לבן באזורי התעשייה, בתחילת השבוע חזר אגף הפיקוח לאכיפה מלאה של חניה...

חדשות פתח תקווה6 במאי 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה