חדשות פתח תקווה

העיר שגדלה באחת

חדשות פתח תקווה13 בנובמבר 2019    4 דקות
0

היום הוכרע בוועדת הותמ"ל על אישור תוכנית סירקין, והרחבת העיר בצורה משמעותית על חשבון מחנה סירקין הממוקם באזור כיום

העיר שגדלה באחת
הפגנת תושבים בצומת סירקין. "תכנית "קטסטרופלית" | צילום ארכיון: ירון קדושים

היום, (13.11) אחרי דיונים, נפלה החלטת הותמ"ל (הועדה הארצית של תכנון ובנייה למתחמי דיור מועדפים), לאשר את תוכנית סירקין.

משמעות ההחלטה, כי על השטח בו עומד כיום מחנה סירקין שאמור להתפנות, יוקמו 8500 יחידות דיור במגוון סוגי בינוי ובנוסף  270,000 מ"ר של שטחי מסחר ותעסוקה. השלב הראשון של התוכנית המתייחסת לפיתוח העיר מצידה המזרחי. ובעיקר בשטח המשתרע על פני 2500 דונם.

עוד טרם ההכרעה, התוכנית האמורה גררה הפגנות מחאה והתנגדויות של תושבי סירקין, עמישב, הדר גנים וכן של עריית פ"ת שסברו יחד, כי הקמת אלפי דירות באזור עשוי להוביל  לצוואר בקבוק ביציאה אל כיוון כביש 40 ולפקקי תנועה ארוכים שיהוו מפגע לתושבים באזור בפרט ולתושבי העיר פ"ת בכלל.

ראש העיר רמי גרינברג "לאחר שנלחמנו ופעלנו ללא לאות מול כל גורמי הממשלה, לרבות מינהל התכנון, מינהל מקרקעי ישראל ומשרד התחבורה, התקבלה היום החלטה בותמ"ל לאשר את תכנית סירקין, בכפוף לחלק ניכר מדרישתנו. נלחמנו בכל חזית אפשרית על מנת למצות את כל הכלים החוקיים העומדים לרשותנו כדי לדאוג למענה תחבורתי הולם שיתאים לגידול האוכלוסייה באזור. נמשיך לפעול בכל הדרכים העומדות לרשותנו על מנת להבטיח כי כל ההתחייבויות שניתנו לנו בסיכומים מול שר התחבורה הקודם ישראל כץ ושר התחבורה הנוכחי בצלאל סמוטריץ', יישומו באופן מלא בשטח. נעשה כל שניתן לטובת התושבים ואיכות חייהם ולטובת בנייה המתקדמת בקצב התקדמות התשתיות במקום. ניכר כי הותמ"ל ומשרד התחבורה קיבלו את בקשותינו לספק מענה תחבורתי רחב והולם ולאפשר התקדמות בקצב הבנייה בהתאם להתקדמות הפתרונות התחבורתיים ואנו רואים את מגוון הפתרונות התחבורתיים שהמינהל הציע".

כאמור, ראש העיר רמי גרינברג דרש משר התחבורה הקודם כץ ומשר התחבורה הנוכחי סמוטריץ' להקים מנגנון שיפקח על קידום הפתרונות התחבורתיים לפני שיווק הדירות, הוחלט לפעול ברוח זאת, ורשות מקרקעי י

תושבים ממטה המאבק

שראל בשיתוף צוות הותמ"ל קיימו בדיקה תחבורתית מקיפה אשר בחנה את כלל הפיתוח הצפוי במרחב עד שנת 2040 והמענים התחבורתיים הדרושים. לאחר המיפוי הוחלט על שורה של פרויקטים תחבורתיים שיקלו על עומסי התנועה: ביניהם כביש שיחבר את מתחם המגורים ומזרח פתח תקוה למרכז העיר, הקמת כביש שיחבר בין מתחם המגורים ומזרח פתח תקוה לכביש 471 דרך מחלף עמישב, חיבור מתחם המגורים עם תחנת הרכבת החדשה שתוקם באלעד, הרחבת תחנת רכבת סגולה, שדרוג מחלף עמישב, הקמת שתי תחנות מטרו במקום, שני כבישים אזוריים חדשים המקשרים את רובע המגורים לדרכים ארציות ולמרכז העיר ועוד.

עם חשיפת התוכנית הוקם על ידי פעילים מהשכונות הסמוכות מטה מאבק לבינוי שפוי שהעלו שוב ושוב את התנגדותם לבנייה צפופה וחסרת פרופורציות, לטענתם,  על שטח בסיס סירקין המתפנה. אחד הפעילים ירון קדושים, מסר: "לצערינו " חוקר" הותמ"ל דחה את כל טענות התושבים המנומקות היטיב כנגד תוכנית סירקין המפלצתית. אסון התחבורה הגדול של פתח תקווה קיבל היום אישור רישמי ממוסדות התיכנון. הטענות שלנו נדחו כלאחר יד.
לא שהיינו תמימים. לא שחשבנו אחרת. זו מטרה מסומנת מראש. אך אלפי ההתנגדויות ישמשו אותנו בהליך המשפטי שעכשיו נפנה אליו בעזרת השם…. לגבי הטענה על הצורך בשלביות תחבורה, והצורך להכניס את התחבורה בתוך התוכניות , טען "חוקר" הותמל כי " שלביות תחבורה הומלץ לדחות בטענה כי " ניסיון לייצר התניות מסוג זה מלמד כי לא רק שאינן מיצרות קשר בין הדברים ומעודדים את הקמת התשתיות, אלא להפיך, התניה מעבירה את האחריות ואף גם את הכח לגוף התשתית, כאשר לו מצידו אין ענין בתוספת יחידות דיור " כלומר, אולי הפתרונות תחבורה לא יבוצעו ( כי אין כסף או כי יהיו בעיות) ואז זה יתקע את הבניה…זו בדיוק הטענה המרכזית שלנו!!
שבסוף יהיו עשרות אלפי תושבים בלי כבישים ובלי תשתיות.. הליך של בושה. עכשיו פניו של מטה סירקין אל מאבק משפטי. לא נרים ידיים."

ראש העירייה, רמי גרינברג: "הותמ"ל אישרה את התכנית בכפוף לחלק ניכר מדרישותינו ואנו נמשיך לפעול ללא לאות כדי שהתכנית לא תפגע בתושבי פתח תקוה!"

 

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

שומרים על הניקיון: העירייה הוציאה התראה לצו...

במסגרת מאמצי הרשות לשמירה על ניקיון העיר והמרחבים הפתוחים בתחומה, האגף לאיכות הסביבה בעירייה הוציא לאחרונה התראה לצו ניקוי לבעל...

חדשות פתח תקווה21 באוקטובר 2020    דקה אחת
0

מנצחים את הקורונה: פתח תקוה ירוקה

ביממה האחרונה פתח תקוה נכנסה לרשימת הערים הירוקות עם 613 חולים פעילים בלבד. זאת לאחר שבתחילת אוקטובר העיר הוגדרה כאדומה...

חדשות פתח תקווה20 באוקטובר 2020    3 דקות

כתיבת תגובה