חדשות פתח תקווה

העירייה והתושבים נגד תכנית סירקין

חדשות פתח תקווה30 באוקטובר 2019    2 דקות
0

הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה קיימה ישיבת התנגדויות, שבה השתתפו נציגי העירייה והתושבים בשכונות הדר גנים, כפר סירקין, בילינסון ועמישב • גרינברג: "עושים כל מאמץ לקדם את התכנית, בצורה שתיטיב עם העיר"

העירייה והתושבים נגד תכנית סירקין
הפגנת תושבים בצומת סירקין. "תכנית "קטסטרופלית" | צילום ארכיון: ירון קדושים

תכנית הבינוי המיועדת על שטח בסיס סירקין, המכילה אלפי יחידות דיור, מדירה שינה מעיני התושבים בשכונות הדר גנים, כפר סירקין, בילינסון ועמישב.
ביום חמישי שעבר ניהל האדריכל דמיטרי מזו, שמונה כחוקר מטעם הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה, את ישיבת ההתנגדויות. במשך יותר מעשר שעות שמע יחד עם חברי הוותמ"ל את עשרות התושבים ונציגי העירייה, בראשות ראש העירייה רמי גרינברג. התושבים ציינו את חששם הכבד מתוצאות התכנית, שאותה הם מכנים "קטסטרופלית". לדבריהם, היא תשתק את התנועה בעיר ותכניס את האזור כולו לפקק תנועה אחד ענק.
במרכז התכנית, בניית כ-8,000 יחידות דיור, בנוסף לכ-300 אלף מ"ר למסחר ותעסוקה. נציגי המתנגדים טענו כי התכנית כושלת ותביא לאסון אורבני תוך פרק זמן קצר ביותר. לדברי ירון קדושים, נציג התושבים בשכונת הדר גנים, "אין בתכנית סידורי תנועה מספקים, והתושבים בשכונה וסביבה יחיו בתוך צוואר בקבוק בלתי נסבל. הכל נעשה בצורה שרלטנית, חסרת תכנון וללא תיאום עם התושבים. כמות הדירות המוצעת היא לא פרופורציונלית למיקום ולצמיחה של השכונות מסביב".
עו"ד שגיב חנין, שייצג את אגודת סירקין, התייחס למה שהוא מכנה "כאוס תחבורתי". לדבריו, "אי אפשר להוסיף יחידות דיור בלי לתת פתרונות. הוותמ"ל לא מוכנה להתחייב על פתרונות תחבורתיים כבר עכשיו. אנחנו חושבים שהנושא הזה לא חוקי, ושצריך כבר עכשיו ודאות תכנונית. לא הגיוני לצאת לתכנית כזאת מבלי להתחייב לפתרונות בשלבים".
משה פישר, העומד בראש מטה המאבק לבינוי שפוי, דיבר על כשלי התחבורה, אך התמקד גם בכריתת העצים: "כורתים כאן אלפי עצים בוגרים, בני מאה שנה. העצים במחנה סירקין מייצרים חמצן ומורידים את הטמפרטורה בשתי מעלות. יש פה מיקרו-אקלים שיופר בצורה דרסטית".
מהנדס העירייה, איציק אוז'לבו, הוסיף: "הובטח בתכנית פארק עירוני של כ-300 דונם, אך כשבוחנים את התכנית המופקדת, עולה כי שטח הפארק הוא רק 285 דונם, ולא כולו יוכל לתפקד כגן. כמו כן, העירייה מתנגדת לכריתת חורשת דדו. במקביל, מבקשת העירייה להתייחס לתשתיות בשטח התכנית: ביוב, מים, חשמל, דלק ותקשורת, ולהבטיח את הטמנתן בפרוזדור תת-קרקעי".
לדבריו, "עניין משמעותי הוא דרישת העירייה לשלביות, כלומר, להתניה של קצב מימוש הפרויקט בביצוע בפועל של תשתיות תחבורתיות, בדגש על תחבורה ציבורית. המדינה צריכה לדאוג מראש לתשתיות ולפיתוח הסביבתי, כדי להימנע מהקמת סלאמס במקום".
גרינברג התייחס לצורך החיוני בחיבור של שכונות סירקין והדר גנים לשכונה החדשה, באמצעות כבישים ושבילים. "חייב להיות רצף בין השכונות. על הוועדה לדאוג מראש לשיפוי כספי עבור תביעות עתידיות ואלו העומדות בפתח בעקבות אישור התכנית. העירייה לא תוכל לשאת בנטל כבד כל כך. אנו עושים את כל המאמצים לקדם את התכנית, בצורה שתיטיב עם העיר. נמשיך לפעול כדי שהתכנית תהיה מיטבית ונכונה, לצד קידום הבנייה ופיתוח העיר".

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

רגע לפני הפתיחה: סיור שווקים

המשטרה והרשויות המקומיות באמצעות מערכי האבטחה שלהן נערכות  לקראת פתיחתם של הקניונים והשוק העירוני במסגרת הקלות נוספות בתקנות החירום צו...

חדשות פתח תקווה6 במאי 2020    2 דקות
0

חוזרים לשגרה: העירייה שוב תבצע אכיפת חנייה...

לאחר כחודש וחצי בהן הייתה חניה חינם בכחול לבן באזורי התעשייה, בתחילת השבוע חזר אגף הפיקוח לאכיפה מלאה של חניה...

חדשות פתח תקווה6 במאי 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה