חדשות פתח תקווה

הסכנה בדרך: בני נוער, חופשת קיץ ואופניים חשמליים

חדשות פתח תקווה5 ביוני 2019    3 דקות
0

ביוזמת העירייה יחל לפעול סימולטור ייחודי, שיאפשר התנסות במצבי קיצון שונים בדרך • גרינברג: "משקיעים בדור העתיד, כדי שילמד להתמודד טוב יותר עם הסביבה וישמור על עצמו מהסכנות הרבות שכרוכות ברכיבה"

הסכנה בדרך: בני נוער, חופשת קיץ ואופניים חשמליים
צילום אלון חכמון

בעוד כשלושה שבועות ייצאו בני הנוער לחופשת הקיץ. כאב הראש הגדול של ההורים ורשויות החוק ממוקד באופניים החשמליים ובקורקינטים, שרבים מבני הנוער נוהגים בהם, כשחוקי התעבורה אפילו לא בגדר המלצה עבורם. החשש הגדול הוא מתנועת בני נוער ברחובות העיר, בעיקר בשעות הלילה, ובמשטרה חייבים להיערך לכך בהתאם.
בימים האחרונים נתקלתי שוב ושוב בבני נוער הרוכבים על אופניים חשמליים תוך התעלמות מוחלטת מהרמזורים האדומים, תוך דילוגים בין הכביש למדרכה ולהפך, רכיבה מהירה ללא אמצעי מיגון, לרבות קסדה כמחויב בחוק, הרכבה בצורה מסוכנת, עקיפה וסטייה מנתיבים באופן המסכן את המשתמשים בדרך ועוד ועוד. במקרה אחד אף תיעדתי שני חברים רכובים על אופניים חשמליים, כשאחד מהם עומד. הם יצאו מרחוב צה"ל, חלפו על פני רמזור אדום ופנו לרחוב דגל ראובן, תוך שהם מסכנים את עצמם ואת הרכבים הנוסעים בדרך מכיוון מערב למזרח.
המקרה הזה הוא אחד מיני רבים. יצא לי לפגוש בני נוער שהתפרעו בעיר ועשו בה כבשלהם. לעירייה סמכות אכיפה רק במקרה של רכיבה על המדרכה, ואת המשטרה, לתחושתי, רוכבי האופניים לא פוגשים מספיק. לא בכדי נרשמה בחודשים האחרונים עלייה במספר תאונות הדרכים שבהן נפגעו רוכבי אופניים החשמליים, והפגיעה הינה ברוב המקרים קשה.
לאחרונה ביצעה עמותת "אור ירוק", בשיתוף חברת הביטוח מגדל, בדיקה לגבי הרגלי הרכיבה על אופניים חשמליים בקרב בני נוער בעיר. במסגרת הבדיקה נצפו 206 רוכבים, מתוכם 65 רוכבות ו-141 רוכבים. הבדיקה העלתה כי 43% מהם רכבו על המדרכה בניגוד לחוק, 8% הרכיבו נוסע נוסף, 72% לא חבשו קסדה ו-71% לא צייתו לתמרורים ורמזורים. ב-64% מהמקומות שבהם נערכו תצפיות לא היו שבילי אופניים.

סימולטור נגד תאונות
השבוע, לקראת חופשת הקיץ הקרבה, יצאו ראש העירייה רמי גרינברג וממלא מקומו וראש מִנהל החינוך בעירייה רון כץ ביוזמה שמטרתה למגר את תופעת תאונות הדרכים ולהפחית את הסכנות הכרוכות ברכיבה על אופניים חשמליים בעיר. במסגרת זו, תממן העירייה לרוכבים הצעירים שיעורי בטיחות בדרכים, הכוללים סימולטור ייחודי. "מעבר להדרכה התיאורטית, הסימולטור מאפשר התנסות מעשית, באמצעות כלי הדרכה חדשני, ניתוח מקרים ותגובות. חשוב לנו שתלמידי העיר ירכבו באופן בטוח ויכירו את הכללים ואת הסכנות", ציין כץ.
מדריכים מנוסים ילוו את המתאמנים בסימולטור, המשלב משקפי מציאות מדומה (VR), שיסייע בהמחשת מצבים שונים שאותם הרוכבים עשויים לפגוש, כמו התפרצות הולכי רגל, רכיבה במצבים מסוכנים ובתנאי דרך שונים ועוד.
בעירייה מעריכים שעשרות אלפי בני נוער בעיר מתניידים באופניים חשמליים. על פי חוק, אסור להם לרכוב על המדרכות, אבל הרכיבה בכביש מסוכנת מאוד, במיוחד למי שאינם בקיאים בחוקי התנועה, התיאוריה והרכיבה המעשית בכביש עמוס כלי רכב פרטיים, אוטובוסים, משאיות ואופנועים, כשהם חשופים לגמרי. מעיד על כך מספר התאונות שבהן מעורבים אופניים חשמליים, בין אם מדובר בפגיעה בהולכי רגל על המדרכות, ובין אם מדובר בתאונות קטלניות על הכביש.
גרינברג בירך והוסיף: "העירייה, בשיתוף הרלב"ד (הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים), רואה חשיבות רבה במאבק בתאונות הדרכים, ועל כן משיקה את הסימולטור הייחודי, שמעניק לתלמידים כלים, מדמה מצבי אמת ומשפר באופן משמעותי את מוכנותם לרכיבה. אנו משקיעים בדור העתיד שלנו, כדי שילמד להתמודד טוב יותר עם הסביבה ולכן גם יהיה טוב וזהיר יותר בעתיד, והכי חשוב – ישמור על עצמו מפני הסכנות הרבות שכרוכות ברכיבה".
ארז קיטה, מנכ"ל "אור ירוק": "כדי שהרוכבים יוכלו להישמר מפני הסכנות הכרוכות בשימוש באופניים חשמליים, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים צריך להשקיע בתשתיות ייעודיות לרוכבים, ולחייב את הרשויות המקומיות לסלול שבילי רכיבה מותאמים לרוכבים. בנוסף, על מנת לצמצם את מספר הנפגעים, חייב משרד התחבורה להשקיע בהסברה הנוגעת לחוקים ולתקנות בנושא ולדאוג להגברת האכיפה. רק במהלך משולב נצליח למנוע תאונות ולהציל חיים".

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

לראשונה בפתח תקוה: רמזורים עם טיימר עבור...

במסגרת השדרוג התנועתי שמקדם ראש העירייה רמי גרינברג ברחבי העיר, הותקנו לראשונה בפתח תקוה רמזורי טיימר עבור הולכי הרגל. מדובר...

חדשות פתח תקווה7 ביולי 2020    דקה אחת
0

חתונה בצל הקורונה

אחרי שנדחתה פעמיים, נישאו אתמול (6 ביולי) בני הזוג אסתי כביר ואוראל כהן. בני הזוג, שדחו את חתונתם בשל הקורונה...

חדשות פתח תקווה7 ביולי 2020    3 דקות

כתיבת תגובה