חדשות פתח תקווה

הסדר טיעון מקומם למטפל זר שהתעלל בנער אוטיסט

חדשות פתח תקווה14 באוגוסט 2019    4 דקות
1

במשך כשנה נהג המטפל ההודי להכות את הקטין חסר הישע, אך זה לא מנע מהפרקליטות לחתום עם הסניגוריה הציבורית, המייצגת את הנאשם, על הסדר טיעון מקל • המשפחה: "הוא זכה למימון משפטו על חשבון מדינת ישראל, שנתנה תוקף למעשיו הנוראיים"

הסדר טיעון מקומם למטפל זר שהתעלל בנער אוטיסט
הנער האוטיסט מוכה על ידי המטפל. "מסכת אלימות קשה וברוטאלית" ׀ צילום: באדיבות המשפחה

נער אוטיסט כבן 15.5 הוכה במשך תקופה ארוכה על ידי המטפל ההודי שלו, כבן 30, שהתגורר עם חבריו בבית משפחתו של הקטין חסר הישע. בסרטון המתעד את אחד מאירועי האלימות, נצפה המטפל חובט בפניו של הקטין, כיוון שהפריע לו לנהל שיחת טלפון פרטית. הסרטון הוביל לחקירת משטרה, שבסיומה החליט בית המשפט בפתח תקוה להגיש בחודש אפריל כתב אישום נגד העובד. אלא שבשבועיים האחרונים חתמה הפרקליטות עם הסניגוריה הציבורית, המייצגת את הנאשם, על הסדר טיעון מקומם.
על פי ההסכם – אשר כבר קיבל את אישורו של בית המשפט – מודה המטפל בעבירות המיוחסות לו, והפרקליטות טוענת לעונש של שלושה חודשי מאסר בפועל, אשר לא ירוצו בעבודות שירות, וכן קנס כספי ופיצוי בסך 4,000 שקל – כאשר לסניגוריה עומדת הזכות לטעון לעונש על פי שיקוליה.
לדברי הוריו של הקטין ופרקליטו עו"ד אורי דרשן הכהן, ההסכם זועק לשמיים, במיוחד לאור מצבו הרפואי של הקורבן, הלוקה באוטיזם ברמה הגבוהה ביותר. לטענתם, תקיפת הקטין בבית משפחתו, על ידי מי שהופקדו בידיו ביטחונו ובריאותו, היא הרבה מעבר לתקיפת חסר ישע – והענישה המוצעת לא מהווה איום חמור ואין בה כדי להרתיע.
אביו של הקטין הכיר את המטפל לפני מספר שנים ונרקם ביניהם קשר ידידותי, שבמסגרתו ביקש האב מהמטפל שיסייע לבנו. בתמורה התגורר המטפל, יחד עם חברים נוספים, ביחידת דיור של המשפחה. הוא וחבריו נהנו מדמי שכירות מוזלים, מתוך כוונה של בעל הדירה שבנו יזכה לטיפול ראוי ומסור – כוונה שהתבדתה. בבית המשפט קרא האב בדמעות מכתב שכתבו הוא ורעייתו.
בעדותו במשטרה סיפר האב כי עובדת זרה, שהגיעה לביקורים תכופים בביתו, היא שצילמה את האירוע שבו הוכה בנו, לאחר מספר פעמים שבהם נכחה בבית ונחרדה מיחסו העוין של המטפל לבנו. לדבריו, חבר שהעסיק את אותה עובדת הוא שדיווח לו כי בנו נפל קורבן להתעללות. לדברי עו"ד דרשן הכהן, "במשך כשנה, בריטואל קבוע, ספג הקטין בצורה אכזרית מסכת אלימות קשה וברוטאלית, שכללה סטירות, אגרופים, בעיטות, צביטות באיבר המין, מכות לראשו באמצעות בקבוק ודחיפת אלכוהול לפיו.
ההשלכות ניכרו בנער, אולם בשל קשיי התקשורת הנובעים ממצבו, להורים לא הייתה ברורה הסיבה לשינוי ההתנהגותי. בין השאר, הוא לא אפשר לבני המשפחה להתקרב אליו. על גופו הופיעו חבורות אדומות, אך המטפל טען שהן נגרמו מעקיצות יתושים.
לדברי עו"ד דרשן הכהן, הנאשם לא היה זכאי על פי הקריטריונים לייצוג של הסניגוריה הציבורית. "אם לא די בכך, האבסורד הגדול הוא שאף כי הנאשם לא עונה לקריטריונים של קבלת ייצוג על ידי הסניגוריה הציבורית ואינו חסר אמצעים, הוא זכה למימון משפטו על חשבון מדינת ישראל, שנתנה תוקף למעשיו הנוראיים, כאילו אמרה 'לא נורא, מה שעשית לא חמור מספיק, אנו נגן עליך ובחינם".
עוד" דרשן הכהן מוסיף: "הוראות החוק לגבי עבירות הנאשם הן עונש של חמש-שבע שנים על תקיפת חסר ישע, והעונש על התעללות בחסר ישע הוא שבע-תשע שנים. תמוה כיצד הגיעה הפרקליטות להסדר כל כך מקל, של  מקסימום שלושה חודשי מאסר בפועל, שגם אותם רשאי הסנגור לבקש להמיר בעבודות שירות.
"נוכח חשיבותם של הדברים, צריך היה לבוא חשבון עם הנאשם ולמצות עמו את הדין בחומרה רבה. נפגעי העבירה מצפים מהפרקליטות שבית המשפט הנכבד ייתן ביטוי לכלל המעשים הקשים והאכזריים שביצע הנאשם בקטין עם צרכים מיוחדים, שלא יכול היה להגן על עצמו, באמצעות עונש מאסר בפועל למשך תקופה ארוכה של שנים, פיצוי כספי גבוה וגירוש מהארץ בתום ריצוי העונש – ללא אפשרות לשוב ארצה".
תגובת הפרקליטות: "על פי הראיות בתיק ברף הנדרש בהליך הפלילי, הוגש כתב האישום בגין אירוע יחיד וחד פעמי בו הנאשם צולם תוקף את הקטין למשך מספר שניות. הנאשם הינו מטפל באדם אחר עם מוגבלות ואינו מוגדר כאחראי על הקטין. כתב האישום המקורי והמתוקן מייחסים לנאשם תקיפת חסר ישע ולא התעללות. הנאשם הודה והורשע בתקיפת חסר ישע, ללא תיקונים משמעותיים בכתב האישום. העונש לו טוענת הפרקליטות במסגרת ההסדר, 3 חודשי מאסר בפועל ו- 4000 שקל פיצוי למתלונן, תואם את רף הענישה במקרים דומים בפסיקה. טענות עוה"ד שמייצג את המשפחה מתייחסות למקרים חמורים יותר".

 

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

700 עמדות טעינה לרכבים חשמליים יותקנו ברחבי...

החברה לפיתוח פתח תקוה פרסמה מכרז להקמת מספר שיא של 700 עמדות טעינה לרכבים חשמליים, שיוקמו בפריסה הדרגתית ברחבי העיר...

חדשות פתח תקווה19 בינואר 2021    דקה אחת
0

נתפסו על חם: המשטרה פשטה על עוד...

מעבדת סמים גדולה ובה כ-2000 שתילי סם בשווי מיליוני שקלים, נחשפה הלילה בתום חקירה סמויה של משטרת ישראל - שלושה...

חדשות פתח תקווה18 בינואר 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה

  • בושה וכלימה
    ואם הוא היה מרביץ לבן של שופט ?

    גם אז היה יוצא בלי כלום ?